Zero tolerancji dla dopingu - NARESZCIE !!!

7 kwietnia 2013 r. w Sobótce rozpoczął się trzeci sezon BGŻ ProLigi, rywalizacji najlepszych w Polsce zespołów i kolarzy szosowych. Do regulaminu tegorocznej edycji zawodów wprowadzone zostały nowe zasady walki z dopingiem. Tak jak dotychczas, wszystkie wyścigi objęte będą kontrolą antydopingową zgodnie z przepisami Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) lub Polskiego Związku Kolarskiego (PZKol). Zmiana dotyczy wprowadzenia do regulaminu zasady całkowitego usunięcia z klasyfikacji punktowej BGŻ ProLigi zawodnika, któremu zostanie udowodnione przyjmowanie zabronionych środków dopingowych. W przypadku wykrycia dopingu punkty zostaną anulowane i nie będą przenoszone na innych zawodników.

bgz-proliga

Zarząd PZKol podjął również decyzję zabraniającą występu w reprezentacji narodowej kolarzom, którzy zostali ukarani za stosowanie dopingu.

- To nasz ważny krok w walce o czyste kolarstwo. Zamknięcie drzwi do kadry narodowej dla dopingowiczów ma także istotny wymiar edukacyjny dla młodych kolarzy u progu wyczynowej kariery  - powiedział Wacław Skarul, prezes Polskiego Związku Kolarskiego.

Najpierw edukacja

Polski Związek Kolarski, podobnie jak wiele innych związków i instytucji sportowych, deklaruje udział w realizowanej w Polsce przez Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie globalnej kampanii „Say no to doping”. Dzięki temu edukacja dotycząca przepisów antydopingowych będzie docierała nie tylko do trenerów, kolarzy wyczynowych, ale także do młodzieży i amatorów. Pierwsze takie szkolenie odbyło się w Dzierżoniowie 6 kwietnia br. z udziałem kilkudziesięciu trenerów kolarstwa w Polsce.

Polski ADAMS

Pod nadzorem Komisji w 2013 r. został rozwinięty polski system zbierania informacji o miejscu i czasie pobytu zawodowych kolarzy - Antybaza. Jest on wzorowany na międzynarodowym systemie ADAMS (Anti-Doping Administration & Management System) i ma za zadanie monitoring szerokiej grupy kolarzy (od 100 do 130 zawodników). Docelowo wszyscy kolarze wyczynowi w Polsce objęci będą programem paszportu biologicznego, czyli monitoringiem poziomu składowych krwi. Pozwala to na wykrycie stosowania transfuzji krwi i substancji zabronionych (np. EPO).

Wysokie standardy w drużynach

Ekipa Bank BGŻ ma swój własny kodeks etyczny oraz w regulaminie wewnętrznym zapis o rozwiązaniu grupy kolarskiej w sytuacji wykrycia niedozwolonych środków dopingujących choćby u jednego zawodnika. Kolarze są też przeszkoleni z zasad antydopingowych.

- To dla nas bardzo jednoznaczna sprawa. Chcemy czystej rywalizacji w kolarstwie, które szanuje trud i wysiłek treningowy. W drużynie zawodowej nie ma dróg na skróty i szukania łatwych zwycięstw. Wspólnie pracujemy na sukces zespołu i wspólnie czujemy odpowiedzialność za to jak został on osiągnięty - powiedział Zbigniew Szczepkowski, dyrektor zawodowej grupy kolarskiej Bank BGŻ.

Nagroda fair play

Dla organizatorów BGŻ ProLigi ważne jest, by walka o punkty w klasyfikacji i ostateczne zwycięstwo odbywała się w duchu sportowej solidarności i szacunku wobec konkurentów. Dlatego w sezonie 2013, BGŻ ProLiga przyzna specjalne wyróżnienie w kategorii fair play. Kandydatów do nagrody mogą proponować organizatorzy poszczególnych zawodów, dyrektorzy sportowi, sędziowie, kolarze, dziennikarze, ale także kibice. Laureata na zakończenie sezonu wybierze specjalne kolegium. Kolarz wyróżniony w kategorii fair play otrzyma wyjątkowy medal inspirowany złotym krążkiem, którym w 1971 r. UNESCO uhonorowało Ryszarda Szurkowskiego.

- Jestem przekonany, że większość zawodników zasługuje na tę nagrodę, więc wskazanie jednej tylko osoby będzie trudnym zadaniem. Chcemy przypomnieć, że zasada fair play leży u podstaw sportu, dlatego będziemy wyróżniać kolarzy, którzy w szczególny sposób są jej wierni. Przekazuję swój medal fair play BGŻ ProLidze w depozyt, bo powinien pracować na dobry wizerunek polskiego kolarstwa - powiedział Ryszard Szurkowski.

Dla kibiców, sportowców i czystych emocji

Stworzenie restrykcyjnych zasad antydopingowych to efekt współpracy środowisk, które w Polsce organizują rywalizację kolarską zarówno na poziomie amatorskim jak i zawodowym. Polski Związek Kolarski, BGŻ ProLiga oraz Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie wspólnie wypracowują zasady, które mają promować w kolarstwie czystą sportową rywalizację i zachowania fair play.

- Stowarzyszenie Sympatyków Zawodowych Grup Kolarskich zdecydowanie potępia wszelkie przypadki stosowania zabronionych środków dopingujących przez sportowców w kraju i za granicą. Opowiadamy się za czystością tego pięknego sportu i w naszej działalności będziemy zdecydowanie popierać przedsięwzięcia wszystkich instytucji prowadzących walkę z zabronionym dopingiem. Jednocześnie apelujemy do zawodników, sponsorów, działaczy, mediów i kibiców o głęboką refleksję nad tym trudnym i złożonym problemem współczesnego sportu i nie stosowania w stosunku do kolarstwa odpowiedzialności zbiorowej - powiedział Tomasz Jaroński, prezes BGŻ ProLigi.

W 2013 r. cykl zawodów BGŻ ProLiga obejmuje 19 wyścigów organizowanych na terenie całej Polski. Regulamin BGŻ ProLigi i szczegóły dotyczące rywalizacji dostępne są na stronie: www.BGZProLiga.pl

Źródło: www.bgzproliga.pl

Od redakcji: To pierwszy poważny krok jaki został poczyniony w kierunku likwidacji nieuczciwości w naszym sporcie. Mamy nadzieję, że wraz ze słowami pójdą także czyny. Cieszy również fakt, że zwrócono uwagę na spekt edukacyjny, uświadamiający młodych kolarzy przed ryzykiem jakie niesie za sobą stosowanie dopingu. Czekamy na wcielenie słów w czyny... 

BP_HandsUpPoster_A4_Polish_LR 

 


komentarze

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl