Beskidy MTB Trophy i Sudety MTB Challenge w 2013

BESKIDY MTB TROPHY 2013 (UCI XCS cat.2)

 

Na trasie tegorocznego wyścigu Beskidy MTB Trophy zawodnicy będą walczyć o punkty UCI (wyścig uzyskał kategorię UCI, XCS, cat. 2). Jednak głównym wyzwaniem z jakim się zmierzą będzie trasa, która od pierwszej edycji wyścigu jest nieprzeciętna.

mtbt etap1 foto 

Etap 1: 30.05.2013 – Czantoria

Dystans - 65,3 km

Przewyższenia - 2532 m

Najwyższy punkt - 962 m. n. p. m.

mtbt etap1 mapa

mtbt etap1 profil 

Pierwszy etap będzie najkrótszy i stanowić będzie przedsmak tego co zobaczycie podczas kolejnych dni Trophy. Początkowy odcinek, nieco ponad 6 kilometrów trasy poprowadzonej drogą publiczną wzdłuż rzeki Olza, po polskiej i później czeskiej stronie granicy, do miejscowości Bukovec - to dobra rozgrzewka przed właściwą częścią etapu. Po zjechaniu z asfaltu rozpocznie się pierwszy podjazd w kierunku pierwszego szczytu Bahenec.
Trasa w przeważającej części po niewymagających umiejętności technicznych duktach, z dość stromymi podjazdami, szczególnie po 26 km (w kierunku Czantorii). Końcowa część -  identycznie jak na początku etapu, tylko w odwrotną stronę.

mtbt etap2 foto

Etap 2: 31.05.2013 – Rysianka

Dystans – 80,5 km

Przewyższenia - 2967 m

Najwyższy punkt - 1275 m. n. p. m.

mtbt etap2 mapa

mtbt etap2 profil 

Drugi etap wyścigu to klasyka naszej imprezy, godna prawdziwego określenia „Pure MTB”. Podobnie jak podczas pierwszego etapu, początek dość spokojny - tym razem w kierunku Istebnej Zaolzie. Po minięciu stadionu (tu będzie meta etapu) rozpocznie się pierwsza poważna selekcja - podjazd na Tyniok. Po zdobyciu szczytu trasa prowadzi w kierunku Kamesznicy, jednakże po drodze zaliczymy baaaardzo stromy podjazd i techniczny zjazd (nowy odcinek na trasie). Po kilkunastu kilometrach docieramy do Węgierskiej Górki, by później rozpocząć wspinaczkę na Halę Boraczą i później zdobyć główny punkt II etapu – Rysiankę. Po super stromym zjeździe znanym z maratonu w Korbielowie (dystans Mega) ponownie czeka podjazd, tym razem na Słowiankę i następnie przez Abrahamów (Maraton w Korbielowie, dystans Giga) wrócamy do Węgierskiej Górki. Przekraczamy drogę główną (uwaga!!!) i stokówkami wracamy do Istebnej Zaolzie.

mtbt etap3 foto 

Etap 3: 01.06.2013 – Racza

Dystans – 76,7 km

Przewyższenia - 3098 m

Najwyższy punkt - 1214 m. n. p. m.

mtbt etap3 mapa

mtbt etap3 profil 

Kolejny, trzeci odcinek naszego wyścigu, to etap, od 6 lat uznawany za KRÓLEWSKI. Szerokie szutrowe dukty w początkowej i końcowej części, a także super wąskie, strome i techniczne kawałki - charakterystyczne dla tych rejonów, będą wymagały odpowiedniej umiejętności i czujności. Przy dobrej pogodzie warto na chwilę zatrzymać się i "rzucić okiem" na Beskid Żywiecki, a także Tatry. Niewątpliwie wyjątkowym miejscem będzie zjazd ze szczytu Wielkiej Raczy, z wyjątkowo trudnym i emocjonującym singlem, wąską ścieżką usytuowaną na granicy pomiędzy Polską i Słowacją.

mtbt etap4 foto 

Etap 4: 02.06.2013 – Klimczok

Dystans – 70,6 km

Przewyższenia - 3012 m

Najwyższy punkt - 1112 m. n. p. m.

mtbt etap4 mapa

mtbt etap4 profil 

Niezwykle treściwy etap z wyjątkową trasą wymagającą ciągłej koncentracji. Techniczne sekcje nie będą wybaczać braków umiejętności i panowania nad rowerem, bez litości skarcą nieuważnych! Na etapie zaliczamy długi podjazd w kierunku Salmopolu, po zjeździe i kilkunastu kilometrach „transferu” zdobywamy Klimczok. Zjazd do Szczyrku, trochę asfaltu w kierunku Białego Krzyża, skręcamy w lewo w drogę szutrową i wspinamy się w kierunku Małego Skrzycznego. Ostatnim istotnym punktem Beskidy MTB Trophy 2013 będzie zjazd do Wisły Czarne i „dobijający” uphill pod Zameczek. Etap trudny, ale na sam koniec dający wiele satysfakcji … szczególnie na mecie!

mtbt mapa całości  


SUDETY MTB CHALLENGE 2013
 

W 2013 roku odbędzie się już dziewiąta edycja wyścigu Sudety MTB Challenge, dotychczas w malownicze i tajemnicze zakamarki tych gór zdecydowali się przyjechać uczestnicy z 4 kontynentów, 29 państw, amatorzy i zawodowcy. Jeden z nich, Kanadyjczyk tak opisał Sudety MTB Challenge: „Ten wyścig łączy wszystko to, czego doświadczyłem biorąc udział w Cape Epic, Trans Rockies, La Ruta de los Conquistadores, czy Trans Alp. Ten wyścig to połączenie wszystkich wyścigów etapowych świata”. Każdy z etapów pokazuje ten rejon Europy z innej strony, poprzez wymagające dukty w rejonie Kudowy i Dusznik Zdroju, szybkie szutrówki w okolicach Kralik, widokowe podjazdy Masywu Śnieżnika, techniczne sekcje prowadzące do Stronia Śląskiego, ciężkie i wymagające stokówki pomiędzy Bardem i Głuszycą. Jeśli do tego dodamy w standardzie: noclegi w bazie zawodów, pełne wyżywienie, zabezpieczenie medyczne, odpowiednio oznakowaną trasę oraz wyjątkową, międzynarodową atmosferę prawdziwego święta kolarstwa górskiego, to okaże się, że Sudety MTB Challenge jest imprezą niezwykłą i wartą spróbowania.
 
mtbch prolog foto 

PROLOG: 28.07.2013 – Kudowa Zdrój

Dystans – 8,1 km

Przewyższenia - 507 m

Najwyższy punkt - 837 m. n. p. m. 

mtbch prolog mapa

mtbch prolog profil 

Prolog - czasówka po terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Dość krótka, ale bardzo intensywna trasa z metą zlokalizowaną w okolicy zespołu bloków skalnych tworzących malowniczy labirynt („Skalne Miasto”).

mtbch etap1 foto

ETAP 1: 29.07.2013 : Kudowa Zdrój - Kraliky

Dystans – 88,2 km

Przewyższenia - 2210 m

Najwyższy punkt - 972 m. n. p. m.

mtbch etap1 mapa

mtbch etap1 profil 

Pierwszy etap będzie najdłuższy, ale w perspektywie kolejnych dni, prawdopodobnie nie sprawi zbyt wiele kłopotów. Początkowe dziesięć kilometrów trasy zapewne już na początku wyścigu ustawi stawkę uczestników, a to za sprawą dość długiego podjazdu prowadzącego w rejony stacji narciarskiej „Zieleniec”. Środkowa część etapu to transfer przez Góry Bystrzyckie, dość szybkie szutrowe drogi będą przeplatały się krótkimi sekcjami technicznymi i widokowymi przejazdami przez doliny i wzgórza ponad rzeką Dzika Orlica.
Po przekroczeniu polsko-czeskiej „granicy” trasa jeszcze raz zapikuje w górę zaliczając 995 m n.p.m., by później dość trudnym, leśnym duktem zjechać w okolice mety. Ostatnie kilka kilometrów to przejazd asfaltową drogą i finisz na Rynku, w centrum miasta Kraliky. 

mtbch etap2 foto 

ETAP 2: 30.07.2013 : Kraliky – Stronie Śląskie

Dystans – 80,0 km

Przewyższenia - 2603 m

Najwyższy punkt - 1280 m. n. p. m.

mtbch etap2 mapa

mtbch etap2 profil 

Drugi etap imprezy to klasyka naszej imprezy, godna prawdziwego określenia „Pure MTB”. Po wyjeździe z czeskich Kralik, dość szybko docieramy do granicy, zjeżdżamy do Jodłowa i po odwiedzinach na pierwszym bufecie rozpoczynamy długi i mozolny podjazd na najwyższy punkt Sudety MTB Challenge – Śnieżnik. Wprawdzie nie osiągamy samego szczytu, jednakże prawie 600 m przewyższenia będzie wymagało umiejętnego rozłożenia sił. Chwilę później czeka wymagający zjazd w wyjątkowej scenerii sudeckich skał, uskoków i wąskich single track'ów. W dalszej części etapu do zdobycia pozostaną jeszcze dwa szczyty, które zapewne zostaną na długo w Waszej pamięci

mtbch etap3 foto 

ETAP 3: 31.07.2013 : Stronie Śląskie – Złoty Stok

Dystans – 60,0 km

Przewyższenia - 2019 m

Najwyższy punkt - 1117 m. n. p. m.

mtbch etap3 mapa

mtbch etap3 profil 

Kolejny odcinek naszego wyścigu przejedzie przez dwa pasma górskie. Dotykając północnej części Masywu Śnieżnika, wjedziecie w Góry Bialskie zaliczając szczyty na wysokości 1062 m n.p.m. (Przełęcz Sucha) i 922 m n.p.m. (Przełęcz Dział). Szerokie szutrowo - brukowe dukty, a także wąskie, strome odcinki - charakterystyczne dla tych rejonów, będą wymagały odpowiedniej umiejętności i czujności. Przy dobrej pogodzie będzie można zobaczyć całą panoramę Sudetów. Niewątpliwie wyjątkowymi miejscami  będą techniczne ścieżki przebiegające po nieistniejącej granicy polsko – czeskiej oraz Góra Borówkowa (900 m n.p.m.) z wyjątkowo trudnym i emocjonującym zjazdem wąską ścieżką usytuowaną wśród ogromnych połaci krzaków czarnych jagód

mtbch etap4 foto  

ETAP 4: 01.08.2013 : Złoty Stok - Walim

Dystans – 71,5 km

Przewyższenia - 2403 m

Najwyższy punkt - 1015 m. n. p. m.

mtbch etap4 mapa

mtbch etap4 profil 

Niezwykle treściwy etap z wyjątkową trasą wymagającą ciągłej koncentracji. Techniczne sekcje nie będą wybaczać braków i umiejętności panowania nad rowerem, będą bez litości karcić nieuważnych. Góry Sowie mają tylko 40 km długości, ale właśnie ten odcinek będzie śnił się Wam po nocach. Punkty charakterystyczne tej części wyścigu to przede wszystkim historyczny akwedukt, największa w tej części Europy warowna twierdza pruska oraz najwyższy szczyt etapu, Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). Wszystkie te elementy tworzą razem niezwykłą kolarską scenerię okraszoną historycznym rysem, z nutką niezwykłej przygody. Czy warto tego doświadczyć, ocenicie to na mecie w Walimiu.

mtbch etap5 foto 

ETAP 5: 02.08.2013 : Walim – Kudowa Zdrój

Dystans – 77,9 km

Przewyższenia - 2243 m

Najwyższy punkt - 871 m. n. p. m.

mtbch etap5 mapa

mtbch etap5 profil 

Szósty dzień Sudety MTB Challenge to ostatnia szansa na delektowanie się prawdziwym kolarstwem górskim z finałem w otoczeniu zabytkowego uzdrowiska - Kudowy Zdroju. Początkowa część wyścigu, to długi podjazd na jedyne w Górach Suchych ruiny położonego najwyżej w Polsce (870 m n.p.m.) XIII wiecznego Zamku, by później wzdłuż nieistniejącej granicy wjechać na chwilę na teren Czech. W środkowej części etapu, trasa umożliwi „złapanie drugiego oddechu”, by po chwili wjeżdżając na tereny Parku Narodowego, wycisnąć z Was ostatnie poty. Góry Stołowe kończące sześciodniową rywalizację gwarantują dodatkowe emocje, które mamy nadzieję zostaną w Waszej pamięci na długie lata. 

mtbch mapa całości 

Więcej informacji znajdziecie Państwo na naszych stronach www:

www.mtbchallenge.pl

www.mtbtrophy.pl

Obie strony niedawno zyskały nowy wygląd, zapraszamy do ich odwiedzania.


komentarze

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl