BMX Racing w Polsce a na Świecie

BMX Racing powstał w Stanach Zjednoczonych około 1970 roku, a od 2008 roku jest to dyscyplina olimpijska polegająca na wyścigu 8 zawodników po sztucznie przygotowanym torze.Zawodnicy pokonując ok 400 m tor muszą pokonywać takie przeszkody jak kilku metrowe hopki, muldy i inne utrudniające przejazd przeszkody.  Dyscyplina przez wiele lat ewoluowała co doprowadziło ją do zdumiewająco szybkiego rozwoju. Przez te kilkadziesiąt lat zmieniła się znacząco. Kiedyś mało popularna a teraz bardzo widowiskowa i w wielu krajach uważana za sport narodowy.W Polsce mało znana i jakby nie doceniana przez środowisko kolarskie. Nie ma sprzętu, nie ma torów nie ma możliwości treningu... Lecz jest iskierka nadziei. Mamy już 2 !! (albo dopiero 2) w miarę profesjonalne tory. Wszyscy nasi sąsiedzi święcą triumfy na arenie międzynarodowej. Czesi, Łotysze, Niemcy są potęgami w tym sporcie a my dopiero raczkujemy. 

wyscig
Letnie Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012

Jak wygląda sprzęt? Rower na 20" kołach, dosyć długi. Specjalnie przystosowane opony wytrzymujące bardzo duże ciśnienie,  Bardzo lekki a zarazem bardzo wytrzymały.( waga profesjonalnego ok 9 kg). Większość zawodników używa pedałów SPD które pomagają kontrolować rower w powietrzu oraz sprawnie przyśpieszać. Cena sprzętu dla początkujących zaczyna się od ok 1500 zł. Rozgrywane są również zawody dla rowerów na większych kołach(24" - Cruiser) ale są to mniej prestiżowe imprezy.

rower
Przykładowy rower do BMX Racingu

Tory do BMX Racingu:

Na świecie jest ogrom takich torów. W niektórych krajach w każdym większym mieście znajduje się tor do BMX Racingu na którym mogą zacząć swoją przygodę dzieci. Tor ma od 360 do 400m i  składa się z kilku prostych na których umieszczone są różne przeszkody. Od małych muld na których zawodnik musi pompować rowerem do kilkunastometrowych hop które wymagają bardzo dużej prędkości i sporych umiejętności. Na w pełni profesjonalnych torach ściga się 8 zawodników równocześnie z których każdy walczy o zwycięstwo.. 

makieta
Przykładowy tor BMX Racing

Zawody:W zawodach BMX na świecie startuje bardzo wielu zawodników od kilkuletnich dzieci do nawet 50 letnich zawodników. Wszyscy podzieleni są w swoje kategorie wiekowe i odbywają po kilka biegów które wyłaniają zwycięzców. Za poszczególne miejsca przyznawane są punkty które decydują o dalszym losie zawodnika. Rozgrywane są różnego rodzaju puchary np. kraju, kontynentu itp. Co ważne, to nie tylko sport dla mężczyzn!! Wiele kobiet z powodzeniem startuje na zawodach BMX osiągając bardzo dobre rezultaty.

BMX Racing w Polsce:Zawody BMX Racingowe w Polsce rozgrywane są od 2007 roku. Z roku na rok przybywa zawodników zainteresowanych tą dyscypliną sportu. Lecz to ciągle za mało, bo w porównaniu z innymi krajami w których uprawiany jest ten sport jesteśmy na szarym końcu. Mamy jeden tor zgodny z wymogami UCI (w Lublinie). Drugim całkiem przyzwoitym obiektem jest tor w Jaśle który jednak nie spełnia wymogów UCI ponieważ przystosowany jest tylko dla 6 zawodników. Niestety ale zawody w Polsce nie cieszą się dużą popularnością ani sponsorów ani widzów, a szkoda, bo jest to jeden z bardziej widowiskowych sportów kolarskich. Zawodnicy nie mają gdzie rozwijać swojego talentu dlatego muszą korzystać z torów w innych krajach.  W Polsce rozgrywane są Mistrzostwa Polski oraz Puchar Polski w tej dyscyplinie.

lublin
Tor w Lublinie

Film pokazujący tor w Jaśle oraz zawodników trenujących:


(Michał Grela)

Finał Igrzysk Olimpijskich BMX 
Najważniejsze zawody i wyniki 2012r:

Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012:

Mężczyźni:
1. Maris Strombergs (Łotwa)
2. Sam Willoughby (Australia)
3. Carlos Mario Oquendo Zabala (Kolumbia)

Kobiety:
1. Mariana Pajon (Kolumbia)
2. Sarah Walker ( Nowa Zelandia)
3. Laura Smulders (Holandia)

Mistrzostwa Świata:

Meżczyźni
1.  Sam Willoughby (Australia)
2.  Joris Daudet (Francja)
3.  Moana Moo Caille  (Francja)

Kobiety
1.Magalie Pottier (Francja)
2.Eva Ailloud (Francja)
3.Romana Labounkova (Czechy)

Mistrzostwa Polski:

Elita Mężczyzn:
1. Bartosz Giemza (niestowarzyszony)
2. Robert Kulesza (MTB Wieża Anna Szczawno Zdrój)
3. Mateusz Pyszny (niestowarzyszony)

Elita Kobiet:
1. Natalia Mazur (Uniqa LKKG BGŻ)
2. Natalia Piwowarczyk (Uniqa LKKG BGŻ)
3. Paulina Tuz (Uniqa LKKG BGŻ)


Juniorzy: 
1. Gustaw Dądela (MTB Wieża Anna Szczawno Zdrój)
2. Mateusz Zwolak (Uniqa LKKG BGŻ)
3. Karol Adamczyk (Uniqa LKKG BGŻ)

Juniorzy Młodsi:
1. Bartłomiej Klimek (Uniqa LKKG BGŻ)
2. Mateusz Błaszczyk (ULKS Iskra-Felt Dzierżoniów)
3. Jan Wrożyna (ULKS Iksra-Felt Dzierżoniów)

Masters:
1. Sylwester Sulikowski
2. Mariusz Bartnicki
3. Arkadiusz Dębowski (The Old Pricks)


komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl