Mistrzostwa Europy elity na BGŻ-Arena

Pruszków ugości najlepszych kolarzy z Europy, którzy będą uczestniczyć w pierwszych mistrzostwach Starego Kontynentu.

Organizatorem jest firma Lang Team, która wykorzysta swoje ogromne doświadczenia z przeprowadzenia Tour de Pologne oraz zawodów MTB.

Zawody na welodromie BGŻ-Arena przejdą do historii, gdyż po raz pierwszy odbędą się Mistrzostwa Europy dla zawodników elity. Co najważniejsze do Polski zjadą najlepsi kolarze, a rywalizacja w Pruszkowie będzie pierwszą, na której można zdobyć punkty kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie.

Po Mistrzostwach Europy juniorów i młodzieżowców w 2008 roku i Mistrzostwach Świata w 2009 roku, tegoroczne zmagania będą trzecimi międzynarodowymi zawodami na BGŻ-Arena - jednym z najpiękniejszych torów na świecie.

Zawody będą trwały pełne trzy dni. Od rana do wieczora. Udział zapowiedziały największe gwiazdy kolarstwa torowego, w tym Brytyjczyk Sir Chris Hoy - trzykrotny złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Ponieważ mistrzostwa w Pruszkowie będą kwalifikacjami olimpijskimi rywalizacja odbędzie się zgodnie ze zmienionym programem, który będzie obowiązywał w Londynie.

Otóż w grudniu 2009 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski postanowił zrównać ilość konkurencji torowych dla kobiet i mężczyzn. Kolarze będą zatem rywalizować w pięciu konkurencjach już w Pruszkowie: sprint indywidualny, sprint drużynowy, keirin, wyścig drużynowy na dochodzenie i omnium. Dodatkowo, podczas Mistrzostw Europy w kategorii mężczyzn zostanie rozegrany madison, który jednak już nie jest częścią programu olimpijskiego.


Olimpijski program Mistrzostw Europy elity


Sprint indywidualny: Wyścig rozpoczyna się od indywidualnych eliminacji, które polegają na pokonaniu przez każdego zawodnika w jak najszybszym czasie dystansu 200 metrów ze startu lotnego. Na podstawie uzyskanych czasów zawodnicy są rozstawieni do kolejnych biegów, w których ścigają się parami w systemie pucharowym. Zawodnicy rywalizują na dystansie 3 okrążeń, a zwycięzca przechodzi do dalszej fazy rywalizacji.

 

Sprint drużynowy: Wyścig na dystansie trzech okrążeń, w którym startują trzyosobowe drużyny. Każdy z zawodników prowadzi swój zespół przez pełne jedno okrążenie, a następnie zjeżdża z toru. Ostatni zawodnik pokonuje łącznie trzy okrążenia, najpierw dwa za plecami kolegów, a następnie jedno samotnie. Kobiety rywalizują na dystansie dwóch okrążeń i w dwuosobowych zespołach.

Keirin: Zawodnicy startują do wyścigu jadąc za motocyklem zwanym derną, który narzuca im prędkość. Derna, której nie można wyprzedzić, jedzie przez niespełna 6 okrążeń rozpędzając się od 30 do 50 km/h (od 25 do 45 km/h wśród kobiet). Na 600-700 metrów przed metą derna zjeżdża z toru, a zawodnicy rozpoczynają ściganie. Jest to bardzo widowiskowa konkurencja, w której kolarze często przekraczają prędkość 70 km/h.

 


Wyścig drużynowy na dochodzenie: W wyścigu biorą udział po dwa czteroosobowe zespoły, które startują po przeciwległych stronach toru i muszą w jak najszybszym czasie pokonać dystans 4000 metrów. Na mecie liczy się czas trzeciego zawodnika, dlatego przynajmniej tylu musi ukończyć rywalizację. Ekipy z dwoma najlepszymi czasami, biorą udział w finale, a dwie następne w walce o trzecie miejsce. Kobiety rywalizują w trzyosobowych składach na dystansie 3000 metrów.


Omnium: Wielobój kolarski. Składa się z sześciu oddzielnych konkurencji:
- Okrążenia toru ze startu lotnego.
- Wyścig punktowy: 30 kilometrów dla mężczyzn i 20 kilometrów dla kobiet. Co 10. okrążenie jest punktowane(5, 3, 2, 1 pkt.). Zwycięża ten, który po przejechanym dystansie uzbiera najwięcej punktów. Jeżeli zawodnik nadrobi nad resztą całe okrążenie, to dopisywane jest mu dodatkowo 20 punktów. Analogicznie, jeśli straci okrążenie odejmowane jest mu również 20 punktów.
- Wyścig eliminacyjny (australijski): Co drugie okrążenie jest okrążeniem eliminacyjnym, czyli zawodnik, który przekroczy linię mety jako ostatni odpada z dalszej rywalizacji. Wyścig trwa do momentu, w którym na torze zostanie dwójka zawodników. Pierwszy z nich na linii mety wygrywa.
- Wyścig indywidualny na dochodzenie: Rywalizacja na dystansie 4000 metrów, a wśród pań 3000 metrów. Uzyskane czasy, decydują o zajętym miejscu.
- Scratch: Zawodnicy rywalizują na dystansie 15 kilometrów, kobiety na 10 kilometrach. Zwycięzcą jest zawodnik, który jako pierwszy przekroczy linię mety.
- Wyścig ze startu zatrzymanego: Jazda na czas, ze startu zatrzymanego na dystansie 1 kilometra dla mężczyzn i 500 metrów dla kobiet. Uzyskane czasy decydują o zajętym miejscu.

O zwycięstwie w konkurencji Omnium decyduje najmniejsza suma miejsc uzyskana w poszczególnych konkurencjach.

Madison: (nazywany również wyścigiem amerykańskim)
Wyścig zaliczany do konkurencji grupowych. Jest bardzo widowiskowy, trudny technicznie, wymagający od zawodników umiejętności finiszu i dużej wytrzymałości. W wyścigu startują drużyny składające się z dwóch zawodników. W każdym momencie wyścigu ściga się tylko jeden zawodnik, drugi odpoczywa jadąc wolniej w górnej części toru. Zmiana zawodnika ścigającego się następuje poprzez charakterystyczne wypchnięcie zawodnika wchodzącego na zmianę przez schodzącego. Nazwa wyścigu pochodzi od hali Madison Square Garden w Nowym Jorku, gdzie wyścig rozegrano po raz pierwszy. Od grudnia 2009 roku nie jest konkurencją olimpijską.

Źródło: PZKOL i Langteam


komentarze

WiadomościWszystkie

GalerieWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl