Mistrzostwa Świata w kolarstwie szosowym – Cancellara przegrywa!

uci_road_wch-3

Bardzo słaby występ zaliczyli Polacy. Dwójka biało-czerwonych: Maciej Bodnar i Michał Kwiatkowski zajęli odpowiednio dopiero 55 i 48 miejsce. Dodatkowego pecha miał Bodnar, który startując w pierwszej grupie, musiał przeżywać wiele stresu, gdy na kilkanaście minut przed startem okazało się, że jego rower nie jest zgodny z najnowszymi przepisami UCI. Mechanicy na szybko wymienili w rowerze mostek i przycięli końcówki kierownicy. Na dodatek słabo dokręcona lemondka poluzowała się w czasie jazdy i coraz bardziej obniżała się, przez co Polak nie mógł zachować dogodnej pozycji na rowerze.

Jednak to nie problemy techniczne były główną przyczyną kiepskiego startu, a po prostu „brak nogi” jak to określił Bodnar. Jednak ten stres na pewno zrobił również swoje. Z kolei Kwiatkowski winą za słaby start obarczył wiatr, trudny teren i brak doświadczenia w tego typu wyścigach – co prawda ten zawodnik ma dopiero 21 lat i zdobywa poważniejsze szlify kolarskie, ale w przeciwieństwie do Bodnara jest w dużo lepszej dyspozycji na tych Mistrzostwach. Zobaczymy, jak nasi zawodnicy poradzą sobie w niedzielę.

Z kolei Niemiec Tony Martin wygrał w dzisiejszej konkurencji – jeździe indywidualnej na czas i trasę 46,4 km pokonał w niecałą godzinę – a dokładnie w 53:43.85 i uzyskał przy tym rekordową średnią prędkość 51,8 km/h (poprzedni wynik 51,6 km/h uzyskał Cancellara w 2009 r. w Mendriso)! Srebrny medal zdobył Brytyjczyk Bradley Wiggins, a brąz wywalczył obrońca tytułu - Fabian Cancellara.

Tony Martin już w 2009 i 2010 roku stawał na podium Mistrzostw Świata – wtedy jednak zdobył tylko brąz. Dziś zaskoczył wszystkich i wywalczył złoto. Od samego początku prowadził, na pomiarach pośrednich uzyskując lepszy czas od reszty stawki. Na pewno pomogło mu bogate doświadczenie, jakie zdobył wygrywając czasówki w Tour de France, Vuelta a Espana, Critérium du Dauphiné, Volta ao Algarve, wyścigu Dookoła Kraju Basków czy w wyścigu Paryż-Nicea.

Zawodnik ze Szwajcarii – Fabian Cancellara niestety nie zdołał po raz piąty wywalczyć tytułu mistrza świata w tej konkurencji. Jednak tylko on potrafił nawiązać walkę z Martiem, w połowie trasy tracił tylko 19 sekund. Jednak wypadnięcie na jednym z zakrętów w barierki i znaczne osłabienie w końcówce przesądziły o tym, że przegrał i wyprzedził go nawet o 5 sekund Brytyjczyk Wiggins.

Za nami 2 dni zmagań na Mistrzostwach Świata w Kopenhadze. W poniedziałek odbywała się indywidualna jazda na czas w kategorii juniorki oraz U-23 mężczyzn. Tutaj swoją dominację podkreśliła Australia, której reprezentancji zdobyli 2 złote medale - w juniorkach Jessica Allen, natomiast w U-23 mężczyzn Luke Durbridge.

uci_road_wch-1uci_road_wch-2

Natomiast we wtorek zmagali się juniorzy w indywidualnej jeździe na czas oraz elita kobiet w tej samej konkurencji. Sensacyjne zwycięstwo przy dopingu gospodarzy wywalczył Mads Wurtz Schmidt - jest to pierwszy złoty medla tych mistrzostw dla Danii. Z koleii wsród kobiet tryumfowała zawodniczka z Niemiec - Judith Arndt, która po wielu latach ocierania się o podium w końcu zdobyła upragnione złoto. Polki niestety nie startowały w tej konkurencji.

thumb_uci_road_wch-2athumb_uci_road_wch-2b

Mistrzostwa Świata w kolarstwie szosowym odbywają się po raz 84. Przed nami jeszcze trzy dni zmagań. Jutro, w czwartek kolarzy czeka dzień przerwy. Natomiast w piątek 23.09 wyścig ze startu wspólnego w kategorii juniorki oraz U-23 mężczyzn. W sobotę 24.09 w zmaganiach w tej samej konkurencji wystąpią juniorzy oraz elita kobiet, w której wystartują nasz utytułowane zawodniczki. Natomiast na zakończenie mistrzostw, w niedzielę 25.09, zapewne najbardziej emocjonujący wyścig elity mężczyzn ze startu wspólnego, w którym mamy nadzieję na dobry występ Polaków.