Edvald Boasson Hagen wygrywa sprinterski finisz w Lisieux

tdf2011-6

Boasson Hagen (Sky) próbował ataku także wczoraj, jednak 800 metrów przed metą to było trochę za wcześnie i nie udało mu się. Dziś został zwycięzcą najdłuższego etapu tegorocznego Tour de France - 227 km z Dinan do Lisieux. Żółtą koszulkę lider klasyfikacji generalnej zachował  Thor Hushovd (Garmin Cervelo).

Wydawało się że ten 6. etap wyścigu będzi wyjątkowo szybki - w miarę płaski, do tego korzystny wiatr dla kolarzy, jednak nie było łatwo. Głównym winowajcą był deszcz, który przeszkadzał zawodnikom.

Ciekawsza rywalizacja była na trasie wyścigu - rozgrywała się pomiędzy Holendrem Johnny Hoogerland  a Francuzem Anthony Roux. Ten pierwszy wygrał górską premię, a z kolei ten drugi zdobył punkty za lotny finisz. Od peletonu oderwali się także Holender z Vacansoleil  Lieuwe Westra i Włoch Adriano Malori z Lampre, walczyli na ostatniej premi górskiej, zdobywając nawet 3,5 min przewagi nad peletonem - lepszy okazał się zawodnik z Holandii.

20 km przed metą ucieczka została skasowana, a liderzy na czele peletonu zmieniali się co kilka sekund. Tym razem tylko na kilkadziesiąt metrów przed metą odważnie wyskoczył 24-letni Norweg Hagen. Przetrzymał do końca i wygrał wyścig, drugi był  Austriaka Matta Gossa a trzeci pozostając w żółtej koszulce Norweg Thor Hushovd. Zawodnik zespołu Sky zdobył pierwsze zwycięstwo w tegorocznym Tour de France.