Tour de France #3 - historyczny triumf Farrara

Emocjonujący finisz z peletonu rozstrzygnął o kolejności na mecie. Drugi był Rmaina Feillu (Vacansoleil) a trzeci Jose Rojasa (Movistar Team). Żółtą koszulkę lidera wyścigu zachował wczorajszy zwycięzca Thor Hushovd właśnie z Garmin-Cervelo, dla tej drużyny ostatnie 2 etapy są niezwykle udane.

Wygrana Farrara to efekt współpracy całej jego drużyny – a zwłaszcza Thora Hushovda i Juliana Deana – którzy na kilka kilometrów przed metą potrafili „urwać” Marka Cavendisha i resztę ekipy HTC-Highroad. Amerykanin jako sprinter wyskoczył tuż przed linią mety zza pleców Deana i pierwszy raz stanął na najwyższym stopniu podium w etapie TdF – wcześniej zajmował 2 miejsca. Warto zaznaczyć, że kolarz ten tuż po przekroczeniu linii zadedykował to zwycięstwo swojemu tragicznie zmarłemu w Giro d’Italia przyjacielowi – Wouterowi Weylandtowi (układając ręce w literę „W”). Jak powiedział: „Marzenia się spełniają. To zwycięstwo jest dla Woutera. Wgrana 4. lipca tylko to podkreśla.”

tdf2011-3
W 3. etapie już na samym początku uformowała się grupa 5 uciekinierów a peleton pozwolił im dość daleko odskoczyć. W najlepszym momencie kolarz Movistaru Jose Ivan Gutierrez miał blisko 8 minut przewagi razem z Ruben Perez Moreno (Euskaltel-Euskadi), Maxime Bouet (Ag2r), Niki Terpstra, i Mickaël Delage (FdJ). Z całej ucieczki najaktywniejszym kolarzem był Mickael Delage który wygrał jedną lotną premię oraz górską premię 4. kategorii w Saint-Nazaire. W pewnym momencie ucieczka podążała nawet 70 km/h, mając wyjątkowo sprzyjający wiatr, co pozwoliło na utworzenie blisko 5-minutowej przewagi.  Na 9 km przed metą ucieczka została skasowana, a na czoło peletonu w walce o kontrolę wyścigu ścierały się ekipy HTC, Garmin i Lampre, wśród których są faworyci klasyfikacji generalnej – Cadel Evans i Alberto Contador.

Na 3 km przed metą wydawało się, że to właśnie HTC kontroluje sytuację. Jednak posiadacz żółtej koszulki lidera ciągnący swojego kolegę Farrara wraz ze swoją drużyną Garmin zaatakowali i przejęli kontrolę na finałowym kilometrze do mety.  I w ten sposób przy wielkiej pomocy kolegów z drużyny, Amerykanin  Tyler Farrar wygrał etap. Cavendishowi nie udało się dojechać, dotarł 5 na metę.

Najaktywniejszym kolarzem etapu został Rojas Gil, będzie jechał w zielonej koszulce na 4. etapie. Liderem klasyfikacje generalnej pozostał Thor Hushovd.

tdf2011-3-2
Cała trójka Polaków dojechała do mety w peletonie bez straty do zwycięzcy. Maciej Paterski ukończył etap na 80, Maciej Bodnar na 106., a Sylwester Szmyd na 167 pozycji.