Nowości w ofercie Rock Shoxa na 2012 rok

2012-rockshox-motion-control-dna-internalsPierwszą większą innowacją jest nowy tłumik Motion Control  DNA, w którym  zastosowano nowy, lżejszy mechanizm sprężynowy o nazwie „double helix” oferujący bardziej czułą pracę niż dotychczas. W skrócie MC DNA pozwala na ugięcie nawet gdy jest zablokowany, przy większych uderzeniach otwiera się zawór kompresji pozwalając  na wykorzystanie całego skoku i zaraz po tym, jeśli teren jest gładki lock out włącza się automatycznie. Na 2012 nowy tłumik będzie dostępny w widelcach serii SID i Revelation o oznaczeniach XX, RCT3, RLT i RL .

XX – do zablokowania widelca służy hydrauliczna manetka RCT3 – tłumik pozwalający wybrać 3 opcje działania: całkowicie otwarty, z progiem czułości i zablokowany, dodatkowo oddzielnie można regulować wolne tłumienie kompresji

RLT – standardowy tłumik kompresji, który pozwala  je ustawić od w pełni otwartego do w pełni zamkniętego lub gdziekolwiek pomiędzy tymi skrajnym pozycjami, do dyspozycji mamy także dobrze już znany próg czułości zwany Floodgate

RL – to samo co wyżej z tą różnicą tylko, że próg czułości jest ustawiony fabrycznie nie mamy możliwości jego zmiany.2012-rockshox-dual-position-coil-internalsKolejna nowość to Dual Position Coil – rozwiązanie dla widelców sprężynowych pozwalające zredukować ich wysokość o 30mm, co często przydaje się w amortyzatorach o większym skoku podczas podjeżdżania. Trzeba zaznaczyć, że całej operacji dokonuje się błyskawicznie za pomocą małej dźwigienki na szczycie goleni.


Na uwagę zasługuje również fakt, że w 29calach dostępne będzie znacznie więcej widelców niż dotychczas. Do kolekcji widelców dla wielkich kół wchodzą kolejno: SID, Revelation, Recon, Reba i XC.

SID 2012 WCXX 29er ma ważyć 1582 gramy z karbonową koroną i rurą sterową a także sztywną osią 15mm. Modele RL i RLT będą dostępne tylko jaki tzw OEM’y i powinny pojawić się już tego lata.

2012-rockshox-sid-29er-xx-fork-carbon-crown-maxle

2012 Reba RLT 29er będzie tak lekka jak SID 29er z deklarowaną masą 1584gram i podobnie jak wyżej wersje RLT i RL będą dostępne tylko jako OEM’yInne „dwudzieskidziwiątki” takie jak Revelation, który będzie miał 140mm skoku i 1806gram z tłumie Motion Control DNA. Nowa linia o nazwie XC z goleniami 28mm lub 32mm również będzie OEM’ową, ale tylko w rowerach z niższej półki, wagi tych amortyzatorów mają oscylować w granicach 2200-2300gram. Zostaje jeszcze Recon po środku stawki z 1755 gramami dla modelu Gold Tk Solo Air.

2012-rockshox-reba-rlt-29er-fork-carbon-crown-maxle

2012 SID WC 26” lżejszy o 100gram, co daje wg. RS deklarowaną wagę 1311gram. Gdzie je zerwano? Powłoka Keronite, nowa cieniowana komora powietrzna i nowy opisywany wyżej tłumi MC DNA razem zrobiły swoje, co więcej jest to masa dla wersji ze sztywną osią 15mm. Oczywiście nadal możemy zmieniać skok z 80mm na 100mm  i na odwrót.

2012-rockshox-sid-26-wcxx-fork-angle

Inne widelce dla kół 26 cali. Reba dostanie dolne golenie z tegorocznego SID’a  poprzez co straci 100gram i usytuuje ją z deklarowanym wynikiem 1519 gram w wersji RLT. Dojdzie również podziałka na górnych goleniach ułatwiająca ustawianie SAG’u.Recon będzie dostępny ze sztywną osią 15mm i w dwóch wersjach Gold i Silver podobnie jak 29er. Gold będzie miał lagi o średnicy 32mm, tłumik Motion control i Turnkey Lockout.


2012-rockshox-lyrik-freeride-dirtjump-fork

Widelce XC dostępne będą z goleniami górnymi o średnicy 28, 30 lub 32mm i również będą miały aluminiową dźwigienkę służącą do blokowania  - tzn Turnkey i skoku aż do 120mm.

Revelation nadal będzie lekkim widelcem służącym do jazdy po górskich szlakach. Dostępny będzie w opcjach 130 / 140 / 150mm i także dostanie nowy tłumik MC DNA. Model Black Box będzie wyposażony w karbonową koronę i sterówkę, i ma ważyć 1489gram. Dual Position Air będzie dostępne we wszystkich modelach.

Sektor’a będzie można nabyć z osią 15mm lub 20mm i w takich samych opcjach „skokowych” co Revelation i  tym i samymi dolnymi lagami. Tłumik to Motion Control w modelu RL i jest on jedynym, który będzie posiadał wspomniany już wcześniej Dual Position Coil.

Lyrik „pożyczy” sobie tłumik z Boxxera – Mission Control DH i tak jak Boxxer będzie wyposażony w komorę powietrzną Solo Air i regulator tłumienia kompresji. Będzie  także wyposażony w Dual Position Air z możliwością regulacji skoku 160 lub 170mm z lagami 35mm.

Totem będzie miał golenia górne o średnicy aż 40mm przy jednej półce i takie same wnętrzności jak Boxxer i Lyrik, włączając w to Dual Positin Air.Domain, który otrzymał nową dwukółkę, dostanie także sztywną oś 20mm i Boxxerowy regulator kompresji.

The Argyle dostanie nowy błękitny kolor o nazwie Grover i będzie dysponował skokiem 140mm,  a także nową grafiką.

Zmiany objęły też dampery. Prezentowany poniżej Monarch Carbon otrzymał karbonowy korpus, który jest o połowę lżejszy od aluminiowego, dzięki czemu będzie ważyć ok. 200g, czyli ok 15 g mniej w stosunku do standardowej wersji. 

2012-rockshox-monarch-carbon

A jeśli komuś nie odpowiada wersja zaprezentowana powyżej, do wyboru będzie miał również zarówno
Monarch jak i Monarch Plus w wersji białej. Biały Monarch RT3 będzie ważyć 215g, a Monarch Plus RC3
- 325g.

2012-rockshox-monarch-plus-white 

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl