Francuska kampania „Atomówek”

W sobotę, 6 maja o godzinie 9.00 zawodniczki MAT Atom Deweloper Wrocław staną na starcie francuskiego klasyku Grand Prix du Morbihan Femmes. Kilka dni później, we wtorek 9 maja rozpoczną rywalizację w równie silnie obsadzonej etapówce Bretagne Ladies Tour Ceratizit.

Paweł Bentkowski dyrektor sportowy wrocławskiego teamu Grand Prix du Morbihan Femmes mówi, że to ciężki wyścig. – Ponad 95-kilometrów, liczne podjazdy i suma przewyższeń, która wynosi 1409 metrów – to mówi samo za siebie. Na liście startowej może nie ma nazwisk z czołówki kobiecego peletonu, ale są to najczęściej drugie składy topowych światowych ekip, więc to z pewnością nie będzie lekki dzień.

Podkreśla jednocześnie, że prowadzony przez niego zespół jest dobrze do tej rywalizacji przygotowany. W składzie „Atomówek” znalazły się Katarzyna Wilkos, Dominika Włodarczyk, Tamara Szalińska, Olga Wankiewicz i mistrzyni Polski Wiktoria Pikulik.

Drużyna pozostanie we Francji jeszcze przez kolejny tydzień i we wtorek 9 maja rozpocznie rywalizację w Bretagne Ladies Tour Ceratizit. Pięć etapów, w tym cztery ze startu wspólnego, powyżej 120 km każdy, i jeden dzień jazdy indywidualnej na czas na dystansie 19 km, złożą się w sumie na 532 kilometry. Do składu „Atomówek” z Grand Prix du Morbihan Femmes dołączy Nikol Płosaj.

– Jedziemy ten wyścig po raz pierwszy, wszystko jest więc w nim dla nas nowe, oprócz rywalek – mówi Bentkowski. – Nasze zawodniczki udowodniły już w tym roku, że potrafią nawiązać walkę z uznanymi nazwiskami ze światowego peletonu, współpracując i realizując strategię na wyścig, więc jestem spokojny o to, że walczyć będą o podium na poszczególnych etapach.

Bezpośrednio po bretońskiej etapówce MAT Atom Deweloper Wrocław ma w planach trzy klasyki – rozgrywane w Holandii w dniach 19-20 maja Veenendaal – Veenendaal Classic (UCI 1.1) i ZLM Omloop der Kempen Ladies (UCI 1.2) oraz belgijski Antwerp Port Epic Ladies (UCI 1.1, 21 maja), a następnie czeską etapówkę Tour de Feminin (25-28 maja).

Podsumowanie pierwszych miesięcy sezonu wypada dla teamu bardzo korzystnie. – Nie zakładaliśmy, że w tych pierwszych wyścigach nasze zawodniczki stawać będą na podium, tymczasem Olga Wankiewicz była trzecia na etapie Trofeo Ponente in Rosa, a Katarzyna Wilkos czwarta w chorwackim klasyku Umag Trophy Ladies. Świetnie poszło nam także w Giro Mediterraneo in Rosa, w którym Nikol Płosaj była 4-ta w klasyfikacji generalnej, a na podium etapowym stawały również Nikola Bajgerová i Malwina Mul. Nie wspominając o Gracia-Orlová, z której to etapówki wróciliśmy z drugim miejscem Dominiki Włodarczyk w klasyfikacji generalnej i z trzema zwycięstwami etapowymi, jednym 2 miejscem oraz zwycięstwem w klasyfikacji punktowej i aktywnej. Dodatkowo Tamara, Olga i Maja Tracka zgromadziły sporą kolekcję medali w rozgrywanych w Polsce zawodach torowych – dodaje dyrektor sportowy jedynej polskiej zawodowej drużyny kobiecej.

Czekamy na kolejne sukcesy „Atomówek”, w najbliższych dniach w Grand Prix du Morbihan Femmes i Bretagne Ladies Tour Ceratizit.

Grand Prix du Morbihan Femmes 06.04.2023 | Plumelec | 95,7 km

Katarzyna Wilkos, Dominika Włodarczyk, Tamara Szalińska, Olga Wankiewicz, Wiktoria Pikulik

Bretagne Ladies Tour Ceratizit 09-13.05.2023

Katarzyna Wilkos, Dominika Włodarczyk, Tamara Szalińska, Olga Wankiewicz, Wiktoria Pikulik, Nikol Płosaj

etap 1 | 09.05.2023 | Kerlouan – Kerlouan | 124 km etap 2 | 10.05.2023 | Plémet – Saint-Méen-le-Grand | 124,3 km etap 3 | 11.05.2023 | Plouay – Plouay | ITT | 19,5 km etap 4 | 12.05.2023 | Mûr-de-Bretagne – Kervignac | 136 km etap 5 | 13.05.2023 | Plouharnel – Saint-Jean-Brévelay | 128 km

Skład teamu MAT Atom Deweloper Wrocław na sezon 2023:

Monika Brzeźna, Katarzyna Wilkos, Dominika Włodarczyk, Wiktoria Pikulik, Nikol Płosaj, Olga Wankiewicz, Tamara Szalińska, Karolina Chojnacka, Nikola Bajgerová, Agata Kowalska, Malwina Mul, Maja Tracka.

MAT Atom Deweloper Wrocław to obecnie najbardziej utytułowana w Polsce kobieca drużyna kolarska, założona w 2016 roku przez olimpijkę z Pekinu Paulinę Brzeźną-Bentkowską i jej męża Pawła Bentkowskiego, byłego kolarza. W skład teamu wchodzą uczestniczki Igrzysk Europejskich, Akademickich Mistrzostw Świata oraz reprezentantki Polski w torowych i szosowych Mistrzostwach Europy i Świata. Tylko w pierwszym sezonie funkcjonowania grupy jej zawodniczki zdobyły 11 medali mistrzostw Polski, a także z sukcesami startowały w wyścigach na szosach Hiszpanii, Belgii, Czech, Holandii i Niemiec. Lata 2017-2021 przyniosły kolejne sukcesy drużyny, przypieczętowane m.in. srebrnym medalem Justyny Kaczkowskiej i Łucji Pietrzak na torowych Mistrzostwach Europy, medalami Moniki Brzeźnej, Marty Lach i Karoliny Sowy w Akademickich Mistrzostwach Świata oraz zdobyciem mistrzostwa kraju w wyścigu ze startu wspólnego, a także w górskim szosowym czempionacie.

Od roku 2022 ekipa ma status zarejestrowanej w UCI grupy zawodowej (Women’s Continental Team). Pierwszy w sezon wśród grup zawodowych zaowocował 15. tytułami mistrzyń Polski w wyścigach szosowych, przełajowych oraz torowych, a także 55. wygranymi wyścigami. Na niższych stopniach podium zawodniczki z Wrocławia stanęły około 150 razy. Wiktoria Pikulik została mistrzynią Polski elity w wyścigu ze startu wspólnego, Dominika Włodarczyk w kategorii U23, Agnieszka Skalniak-Sójka w ITT, a Dominika Włodarczyk wywalczyła także złoto w przełajowych MP. Podczas szosowych Mistrzostw Europy Daria Pikulik była 5. Zarówno Daria, jak i Agnieszka Skalniak-Sójka po tym sezonie podpisały kontrakty z grupami Women’s World Tour.

Celem teamu jest dołączenie do grona najlepszych ekip świata oraz stworzenie młodym zawodniczkom możliwie najdogodniejszych warunków rozwoju – umożliwienie im zarówno studiowania i jednocześnie uprawiania sportu na wysokim poziomie. O drużynie powstał film dokumentalny „TOUR”. Na ekranie można również zobaczyć Monikę Brzeźną, która wystąpiła w teledysku „Ty jesteś jutrem” zespołu De Mono.


o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.

komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl