​Mistrzostwa Europy w Maratonie MTB 2022 i Malevil Cup zbliżają się wielkimi krokami

Już tylko miesiąc pozostał do tego, by Czechy, Góry Łużyckie i Malevil Cup po raz drugi w historii gościły Mistrzostwa Europy w Maratonie MTB. Podczas swojej premiery w 2012 roku, mistrzostwa okazały się wyjątkowo udane dla czeskich barw, kiedy to Kristián Hynek został Mistrzem Europy, a Pavel Boudný zdobył srebrny medal, pozostawiając tylko trzecie miejsce wielkiemu faworytowi, Alban Lakata z Austrii. W kategorii kobiet wyścig rozstrzygnął się w ostatniej fazie. Pia Sundstedt z Finlandii zdołała obronić złoto przed Sally Bigham z Wielkiej Brytanii. Brązowy medal zdobyła Silke Schmidt z Niemiec.

Ciekawy program 

Wyścigowy weekend rozpocznie się w piątek wieczorem programem na Dominikánském náměstí w Jablonném v Podještědí. Zostaną tam oficjalnie zainaugurowane Mistrzostwa Europy i zaprezentowani najwięksi faworyci do zdobycia cennego kruszcu. Aby zadowolić zarówno zwykłych rowerzystów, jak i elitę MTB, przez cały weekend wyjątkowo odbywać się będzie Malevil Cup. W sobotę na trasę wyruszą kolarze amatorzy. Impreza zaoferuje sprawdzone trasy o długości 100, 70, 50 i 30 kilometrów we wszystkich kategoriach hobbystycznych, w tym w popularnej kategorii Par. W niedzielę odbędą się wyścigi Elity i Masters mężczyzn i kobiet, którzy będą rywalizować o tytuły mistrzów Europy. 23. Malevil Cup i jubileuszowe 20. Mistrzostwa Europy UEC MTB Marathon odbędą się w dniach 18-19 czerwca 2022 r.

Każdy może zgłosić swój udział w Mistrzostwach Europy 

Jeśli jeszcze nie zarejestrowaliście się na tegoroczny Malevil Cup, nie zwlekajcie, zgłoszenia online już ruszyły pełną parą. To samo dotyczy Mistrzostw Europy w Maratonie MTB, w których każdy może wziąć udział. Warunkiem jest jednak posiadanie ważnej licencji na daną kategorię, wydawanej przez Krajowy Związek Kolarski.

Trasy Mistrzostw Europy 

Trasy Malevil Cup oferują to, co najlepsze w górach Łużyc i Zittau. Zawierają mieszankę polnych i leśnych ścieżek, stromych podjazdów, kamienistych i korzennych zjazdów oraz ekscytujących naturalnych singletracków. Wyścig tradycyjnie rozpoczyna się na rynku w Jabłonnie w Podještědí, podobnie jak Mistrzostwa Europy w Maratonie. Pierwszy efektowny przejazd następuje na początkowych kilometrach przez Czeską Brnę i naturalną singletrail do Hrádku nad Nisou. Klejnot trasy pojawia się po przekroczeniu granicy państwowej w części niemieckiej. Na zawodników czeka tu tradycyjny przejazd przez uzdrowisko Oybin oraz wyzwanie w postaci pokonania najtrudniejszego podjazdu na trasie na szczyt Hvozd. W tym miejscu często rozstrzygają się losy wyścigu. Przejazd wokół dominującego szczytu Luž jest również wymagający.

Dla kategorii elita mężczyzn i masters do 49 roku życia przygotowano trasę o długości 100 km i przewyższeniu 2250 metrów. Wymagająca, ale i przyjemna trasa pokaże, kto jest najlepszy. Trasa wyścigu elity kobiet będzie nieco krótsza. Na jej 90 km zawodniczki będą musiały pokonać ponad 1980 metrów przewyższenia. Na starszych mastersów czeka trasa 70 km, z różnicą wysokości 1550 metrów.

Na liście startowej znajdują się głośne nazwiska. Oboje mistrzowie Europy z 2021 roku z Evolène w Szwajcarii, Hiszpanka Natalia Fischer i aktualny mistrz świata XCM Niemiec Andreas Seewald, zamierzają bronić swoich tytułów w kategorii elite. Olimpijczyk Jaroslav Kulhavý również będzie walczył o cenny kruszec w swoim ostatnim profesjonalnym sezonie. Swój udział zapowiedzieli także legenda maratonu i pięciokrotny zwycięzca słynnego wyścigu etapowego Cape Epic Karl Platt oraz trzykrotny mistrz świata Alban Lakata. Zgłosiła się już także duża grupa maratończyków w kategorii Masters. W sumie 17 kompletów medali czeka na swoich nowych właścicieli w Górach Łużyckich.

Góry Łużyckie i Zittau to gwarancja wielu wrażeń w siodle na zróżnicowanych i pełnych zabawy terenach tutejszych szlaków i ścieżek. Dlatego nie przegap trzydniowego programu i poznaj atmosferę Malevil Cup oraz Mistrzostw Europy UEC w Maratonie MTB.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl