​Maratony Kresowe w magicznym Tykocinie

Magiczny Tykocin w sportowym wydaniu przyciągnął kilkuset zawodników z Polski, Litwy i Ukrainy. O zwycięstwie na głównym dystansie Maraton zadecydowały zaledwie 0,12 sekundy. Wygrał Michał Kamiński (7R Rowmix Team p/b 72D), pierwszy Polak, który brał udział w Mistrzostwach Świata UCI ZWIFT w e-kolarstwie. W tegorocznym czempionacie zajął znakomite 14 miejsce. Drugi był Piotr Kryński, jeden z najbardziej utalentowanych zawodników młodego pokolenia, reprezentujący barwy Warszawskiego Klubu Kolarskiego.

Zaciętą rywalizację o trzeci stopień podium stoczyli między sobą Konrad Panglisz i Sarunas Pacevicius (Sprint-rowery.pl). Panglisz, jeżdżący w tym sezonie w drużynie TC Chrobry Scott Głogów wygrał finisz, i tym samym podium Open na dystansie Maraton było biało-czerwone. Wśród zgłoszonych uczestników tego dystansu 30% stanowili  zawodnicy z Litwy.

Na Półmaratonie (31km) z dużą przewagą wygrał 18-letni Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki). Dawid Bojarczak (Milsport Team) bezpiecznie finiszował na miejscu drugim. Zacięty pojedynek o najniższe stopień podium rozegrał się pomiędzy Radosławem Lotkowskim (Zabłudów Team) i Sewerynem Dąbrowskim (Dabarti Team). Wygrał reprezentant drużyny Zabłudów Team o 0,04 s.

Zaledwie 15-letnia Nikola Gliniecka (SKK Sokół) dominowała wśród Pań, przekraczając linię mety z imponującą przewagą niemal pięciu minut. Zofia Rowińska (MTB Suwałki), ubiegłoroczna zwyciężczyni Klasyfikacji Generalnej, była tym razem druga. Trzecie miejsce wywalczyła Edyta Kryńska (Dabarti Cycling Team).

Trasę wyścigu FIT o długości 17 km najszybciej pokonali Jakub Bącik Szkółka Kolarska Ogrodniczki i Maja Kateszczenko MTB ĘŁK Prostki. Na dystansie Mini wygrali Bartosz Maciorowski MTB EŁK Prostki i Urszula Lulkiewicz 3T Białystok.

Start wyścigów odbył się z zabytkowego placu w centrum Tykocina, na którym znajduje się jeden z najstarszych pomników w Polsce. Hetman Czarniecki ze złotą buławą jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Tykocinie. Trudno sobie wyobrazić piękniejsze miejsce na imprezę kolarską. Szczególnie, że miasteczko rozkwitło w ostatnich latach i jest jednym z najważniejszych elementów unikalnego podlaskiego bogactwa różnorodności i wielokulturowości. Doskonała pogoda zgromadziła licznych kibiców, którzy oklaskami dodawali sił zawodnikom.

Początek i koniec trasy były niezwykle widowiskowe, a to za sprawą przejazdu po zabytkowym moście oraz obok tykocińskiego zamku. Kolejne kilometry trasy prowadziły wśród malowniczych, nadnarwiańskich krajobrazów. Środkowa część dystansów naszpikowana była interwałowymi odcinkami. Organizatorzy poprowadzili trasę przez bardzo atrakcyjny krajobrazowo i przyrodniczo Obszar Chronionego Krajobrazu Narwii. Finisz odbywał się na 400tu metrowym odcinku kostki brukowej, która jest jednym ze znaków rozpoznawczych Tykocina.

Współorganizatorami wydarzenia był Port Kultury Tykocin oraz Urząd Miejski w Tykocinie. Impreza uzyskała wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Głównymi sponsorami cyklu są Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Augustowianka, Waszczukowe i Milsport.

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędzie się w niedzielę 8 maja w Wasilkowie