​E-rowery częścią polskiej elektromobilności

„Rowery elektryczne w planie polskiej elektromobilności” – to temat nad którym pochylą się eksperci na pierwszym, ogólnopolskim forum poświęconym rowerom elektrycznym. Spotkanie pod nazwą Forum Kielce BIKE-EXPO odbędzie się 17 września tego roku w Targach Kielce. 

– Już teraz należy kłaść większy nacisk na rozwój i promocję elektromobilności rowerowej – uważa zastępca prezydenta Kielc oraz Prezes Stowarzyszenia Rowerowego MTB Kielce, Marcin Chłodnicki, który będzie jednym z prelegentów. 

Elektromobilność przestała być futurystyczną wizją, a powoli staje się rzeczywistością. Kolejne państwa przekonują się do udziału w elektrycznej rewolucji komunikacyjnej. Pionierska w tej kwestii Norwegia do 2025 roku planuje całkowicie zrezygnować ze sprzedaży pojazdów spalinowych. Jednak paradoksalnie na tym rynku prym wiodą nie samochody, a rowery elektryczne. Są lekkie, poręczne, możemy je łatwo i szybko naładować, a przede wszystkim są o wiele tańsze od e-samochodów. Nic więc dziwnego, że rocznie w samej Unii Europejskiej sprzedaje się ponad 3 miliony tego typu pojazdów.

Trend ten zaczęły dostrzegać także prywatne firmy. W Kopenhadze, stolicy Danii i światowej stolicy rowerów, powstaje pierwszy na świecie sklep sieci Ikea, gdzie zakupy będzie można odebrać wyłącznie rowerem. 

Rozwojem e-mobilności, w połączeniu z rosnącą fascynacją rowerami, zaczynają zajmować się także władze polskich miast. W wielu z nich już teraz prowadzona jest aktywna, proekologiczna polityka rozwojowa, funkcjonująca pod wspólną nazwą „Smart City”.

– Będzie to pierwsza tego typu debata w kraju. Tym bardziej jestem przekonany, że skupi ona uwagę społeczeństwa. Obecnie wiele miast stoi u progu podjęcia decyzji dotyczących dalszego rozwoju zarówno elektromobilności jak i polityki rowerowej. Przed samorządami stoi wiele wyzwań, ale są też wątpliwości, dlaczego dobrze będzie porozmawiać na ten temat w szerszym, eksperckim gronie. Jako wiceprezydenta Kielc, cieszy mnie, że to właśnie w Targach Kielce odbędzie się dyskusja poświęcona elektromobilności w kontekście polityki rowerowej miast  – mówi wiceprezydent Kielc, Marcin Chłodnicki.
– Targi Kielce już od 10 lat współpracują z Polskim Stowarzyszeniem Rowerowym, wspierając tę ważną branżę. Dajemy możliwość nawiązywania skutecznych kontaktów biznesowych i społecznych. Naturalnym jest więc, że to właśnie za pośrednictwem Targów Kielce organizowane jest forum podejmujące tak istotny temat, jakim jest rozwój elektromobilności w naszym kraju – mówi Joanna Marcjan, Zastępca Dyrektora Wydziału Targów w Targach Kielce.
– Mamy nadzieję że nasze forum zainteresuje zarówno tych, którzy organizują życie w miejscach naszego zamieszkania, czyli samorządowców oraz zwykłych użytkowników rowerów. Chcemy pokazać że rowery elektryczne są gotowe od ręki do wprowadzenia do wszelkich działań związanych z elektromobilnością. E-rower to zdrowy środek transportu, zarówno dla rowerzysty jak i otoczenia. Nie generuje korków i spalin. Pozwala nam dojechać dalej, szybciej i łatwiej niż zwykły rower. Z racji na wymuszony dystans to też znakomity środek transportu w czasie epidemii – wymienia Mateusz Pytko, Dyrektor Biura Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego. 

Podczas forum poruszone będą m. in. kwestie legislacyjne, jak deweloperzy przygotowują się na elektromobilność (miejsca parkingowe, stacje ładowania), jak wygląda planowanie ruchu rowerowego w miastach (strefy tylko dla rowerów, strefy dostaw dla elektrycznych rowerów cargo), czy też kwestia wypożyczalni rowerów, w tym rowerów elektrycznych i elektrycznych rowerów cargo. 

Na forum BIKE EXPO zapraszamy 17 września 2021 roku do Targów Kielce.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl