UCI otwiera szosowy szlaban dla błotniaków i wzmacnia bezpieczeństwo podczas wyścigów.

Podczas piątkowego spotkania komitetu zarządzającego UCI poruszono kilka bardzo ciekawych tematów i wprowadzono istotne zmiany w pojedynczych artykułach regulujących zasady współzawodnictwa i funkcjonowania struktur kolarstwa na świecie. Jedną z nich jest zmiana w artykule  2.1. 005 polegająca na ułatwieniu dostępu do startów w wyścigach szosowych World Tour i niższych- zawodnikom i drużynom przełajowym zarówno w gronie mężczyzn jak i kobiet. Poczynania "błotniaków" głównie w ostatnim czasie nie mogłuy przejść bez echa i ułatwienie zawodnikom tej dyscypliny dostępu do startów szosowych powinno przynieść sporo korzyści, jak i duży powiew świeżości w zawodowym peletonie.

UCI Road World Championships

W kwestiach bezpieczeństwa podczas wyścigów szosowych zarząd UCI wprowadził rozszerzenie obowiązku uczestnictwa w odprawie wyścigowej dla wszystkich kierowców kolumny wyścigowej na poziomie wszystkich wyścigów w randze UCI. Dotychczasowy wymóg  dotyczył kierowców kolumny medialnej i kolumny wyścigowej w randze World Tour.  Nie jest to co prawda ogromny kamień milowy w na drodze do poprawienia bezpieczeństwa zawodników poruszających się regularnie wśród pojazdów kolumny wyścigu, ale taki krok być może podniesie świadomość wielu kierowców nieświadomie powodujących zagrożenie podczas wyścigów.

Kongres UCI z roku 1900.

Z ciekawostek dotyczacych pandemii Covid-19, UCI przedłuża o 6 kolejnych miesięcy roku 2021 niektóre zasady i reguły bezpieczeństwa mające na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa w zawodowym peletonie. Czyli na szybki powrót do normalności również w kolarstwie nie możemy liczyć. 

„Wzmocnienie działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa na wyścigach było również przedmiotem rozmów i podjętych ważnych decyzji, takich jak rozszerzenie obowiązku przejścia kursu dla kierowców w konwojach wyścigowych czy ustanowienie protokołu postępowania z zawodnikami cierpiącymi na wstrząs mózgu po upadku podczas wyścigu. Bezpieczeństwo jest przedmiotem troski wszystkich zainteresowanych stron, a ich zaangażowanie również zostanie wzmocnione w przyszłości. " Powiedział na zakończenie konferencji Prezes UCI David Lappartient.

Foto UCI Twitter


o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

GalerieWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl