Mistrzostwa Świata UCI w e-kolarstwie na platformie ZWIFT w grudniu 2020.

Aigle, Szwajcaria, Międzynarodowa Federacja Kolarska UCI potwierdziła dziś, że pierwsze Mistrzostwa Świata w E-kolarstwie UCI odbędą się 8-9 grudnia 2020 roku.

Plany zorganizowania pierwszych Mistrzostw Świata UCI Cycling E-sports zostały zaprezentowane we wrześniu 2019 roku przez prezesa UCI Davida Lappartienta na Mistrzostwach Świata w Yorkshire w Wielkiej Brytanii. Inauguracyjne wyścigi Elity Mężczyzn i Kobiet odbędą się w całości na platformie Zwift.

"Z wielką przyjemnością możemy potwierdzić daty i plany pierwszych Mistrzostw Świata UCI Cycling E-sports World", mówi Lappartient. "Rok z pewnością był pełen wyzwań dla wszystkich, ale teraz wracamy do cieszenia się wyścigami i mamy nowe Mistrzostwa Świata UCI, na które czekamy na końcu 2020 roku. Wirtualne wyścigi cieszyły się ogromną popularnością w okresie, w którym zawody się skończyły, i naprawdę wierzę w potencjał sportów e-sportowych, który pomoże zwiększyć popularność w naszym sporcie". To historyczna chwila." 

Mistrzostwa Świata UCI Cycling E-sports 2020 odbędą się w całości wirtualnie w największej na świecie wirtualnej destynacji kolarskiej, Watopii. Zarówno wyścigi mężczyzn jak i kobiet będą odbywać się na identycznych trasach, na równych dystansach. Dokładne szczegóły trasy zostaną ujawnione w najbliższych miesiącach.

Uczestnicy będą rywalizować całkowicie zdalnie z własnych domów lub baz treningowych. W odróżnieniu od ostatnich wydarzeń w Zwifcie, jak np. Virtual Tour de France, cała uwaga będzie skupiona na pierwszej, czołowej grupie zawodników. Na zwycięzców czekać będzie nowo zaprojektowana tęczowa koszulka, która zostanie oczywiście nagrodzona wirtualnie. Zwycięzcy otrzymają również koszulki fizyczne, które będą mogli nosić w zawodach e-sportowych przez następny rok.

"Cieszymy się, że w końcu będziemy mogli ujawnić plany związane z pierwszymi Mistrzostwami Świata UCI Cycling E-sports World", dodaje Eric Min, dyrektor generalny i współzałożyciel Zwift. "Rok 2020 był wielkim rokiem dla sportów kolarskich, ponieważ pomógł wypełnić lukę pozostawioną przez tradycyjny sport. Liczymy na to, że uda nam się stworzyć nową dyscyplinę sportu - nie taką, która będzie wypełniać luki, ale taką, która będzie naprawdę uzupełniać inne dyscypliny, czy to szosowe, rowerowe czy górskie. Istnieje ogromna szansa na rozwój tego sportu dzięki e-sportom i jestem dumny, że razem z UCI jesteśmy w stanie prowadzić ten projekt".

UCI zaprosi krajowe federacje kolarskie do udziału w imprezie w 2020 roku. Podobnie jak w przypadku Szosowych Mistrzostw Świata UCI, Narodowym Federacjom zostanie przydzielona pewna liczba miejsc ustalona na podstawie określonych kryteriów, w tym Rankingu wyścigów szosowych UCI (od czerwca 2020 r.), puli zarejestrowanych paszportow biologicznych, oraz minimalnym poziomie doświadczenia na platformie Zwift. Bardziej szczegółowe kryteria, które zostaną opublikowane w odpowiednim czasie, będą miały na celu reprezentowanie wszystkich pięciu kontynentów zarówno wśród  kobiet jak i mężczyzn z zapewniem że  liczba startów dla obu płci będzie taka sama.

Automatyczne zaproszenia zostaną skierowane do 20 federacji narodowych (Włochy, Belgia, Francja, Holandia, Australia, Hiszpania, USA, Wielka Brytania, Niemcy, Szwajcaria, Kanada, Dania, Polska, Austria, Kolumbia, Nowa Zelandia, RPA, Norwegia, Irlandia, Japonia) na imprezę dla mężczyzn oraz do 13 federacji narodowych (Holandia, Włochy, Australia, Francja, USA, Niemcy, Belgia, Wielka Brytania, Polska, Kanada, Nowa Zelandia, RPA, Japonia) na imprezę dla kobiet.

Dodatkowe dzikie karty mogą być przyznawane przez UCI poszczególnym zawodnikom.

Więcej informacji na temat szczegółów trasy i miejsc dla Federacji Narodowych zostanie ujawnione w najbliższych miesiącach.


o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl