Maratony Kresowe w międzynarodowej obsadzie.

Wyścig zgromadził na starcie najsilniejszych zawodników Polski Wschodniej, a także znakomitych kolarzy zza wschodniej granicy. Na najdłuższym dystansie Maraton zwyciężył mistrz Litwy Sarunas Pacevicius, reprezentujący polską drużynę Sprint-Rowery.pl. Niespełna 12 sekund później finiszował Mistrz Polski Juniorów w  MTB XCO - Piotr Kryński (Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team). Miejsce trzecie zajął Piotr Krysiewicz (Mistral Grodno S.A Radio Białystok), lider najsilniejszej drużyny ubiegłorocznej edycji, trzeci zawodnik sezonu 2019 Maratonów Kresowych.Trasa wyścigu była bardzo urozmaicona. Pierwsza część dystansu prowadziła wzdłuż malowniczej doliny rzeki Supraśl. Na tym odcinku były rozległe panoramy i piękne widoki. Sygnałem, że podziwianie widoków się kończy był brukowany podjazd w miejscowości Studzianki. Następnie zawodnicy wjeżdżali do Puszczy Knyszyńskiej, gdzie nie zabrakło  wzgórz o różnym stopniu nachylenia. Tradycją trasy w Wasilkowie stał się przejazd przez ciekawe źródliska.  Niezwykłe jest to, że nie są one w dolinie, ale aby się do nich dostać, trzeba jechać pod górę.W Wasilkowie zawodnicy mieli do wyboru trzy dystanse dla dorosłych i dwa dla dzieci.

Najmłodsi uczestnicy mogli spróbować swoich sił na dystansie Mikro Biciklo, któremu patronuje HurtowniaZabawek.pl, największa hurtownia zabawek na Podlasiu. Dystans Mini przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat i podzielony jest na 6 kategorii wiekowych.  W Wasilkowie na 6 km trasie zwyciężyli Sebastian Szumski i Martyna Wierzbicka, reprezentanci drużyny MTB EŁK Prostki. Podopieczni trenera Dariusza Gajdzińskiego byli nie tylko najliczniej reprezentowanym teamem na tym dystansie, ale również stawali na podium w indywidualnych kategoriach aż 7 razy.Dystans Fit liczący 15 km wygrał  Stanisław Kuna Dabarti Pie3cki Team. Kolejne dwa miejsca przypadły Młodzikom z Kowna, reprezentującym polską drużynę Sprint-Rowery.pl: Justinas Pavlovas wygrał finisz z Ignasem Kertenisem. Wśród Pań zwyciężyła Izabela Rutkowska z UKS Wygoda Białystok, przed Agnieszką Żak AGR Podlasie i Amelią Kokot Azart Peleton Chełm.Najliczniej obsadzony był tradycyjnie Peleton CST Półmaraton, który w Wasilkowie liczył niemal 35km. Ograniczenia liczbowe wynikające z obowiązujących rozporządzeń Ministerstwa spowodowały, że po raz kolejny Półmaraton był podzielony na dwa wyścigi. Wyścig #1 wystartował punktualnie o 10:30, maksymalnie mógł liczyć 150 osób. Krzysztof Lewońko z Białegostoku, lider pierwszej tury musiał czekać na końcowe rozstrzygnięcia aż do finiszu najszybszych zawodników z wyścigu #2, który startował o 12:45. Wyniki nie pozostawiły złudzeń. Wygrana z pierwszego wyścigu wystarczyła na 5 miejsce Open.Zwycięzcą Peleton CST Półmaratonu został Marcin Mróz (Mróz Ełk), który był szybszy korespondencyjnie od Lewońki o ponad 4 minuty. Dwa kolejne miejsca przypadły rodzinie Bojarczaków z drużyny AGR Podlasie. Dawid zajął miejsce drugie, Michał był trzeci. W tym przypadku młodość wygrała z doświadczeniem. Na czwartym stopniu podium stanął reprezentant sklepów rowerowych Peleton z Białegostoku Paweł Piotrowski.

Taktyka najszybszych kolarzy drugiego wyścigu okazała się skuteczna. Znając czas zwycięzcy pierwszego wyścigu pretendenci do wygranej mogli kontrolować swoje tempo do końca. co okazało się skuteczne.Wśród Pań bezkonkurencyjna była Marzena Moniuszko (Milsport Team), która wygrała z Kornelią Kertenyte (Sprint-Rowery.pl) o ponad 1,5 minuty. W tym wypadku Moniuszko startująca w wyścigu # 1 zachowała więcej sił niż Kertenyte, która wybrała start w wyścigu nr 2. Trzecie miejsce zajęła Urszula Głowacka AGR Podlasie.Zawodnicy dystansu Maraton startowali w wyścigu nr #2 o godz 12:45.

Stawka zawodników czołówki była imponująca. Nazwiska takie jak Gindorowicz, Kryński, Krysiewicz, Pacevicius, Zakrzewski, Arciszewski rozpalały wyobraźnię kibiców. Na starcie pojawił się również reprezentant Holandii, któremu niestety nie udało się ukończyć wyścigu. Tradycyjnie do walki o czołowe lokaty włączyli się Litwini. W pierwszej dziesiątce było ich aż czterech. Wygrał mistrz swojego kraju Sarunas Pacevicius z Kowna.Ceremonię dekoracji uświetnili zastępca Burmistrza Wasilkowa Dominika Jocz, oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wasilkowa Janusz Kozłowski. W wyścigu wziął udział radny Adam Szmurło, który mimo defektu na trasie ukończył wyścig na dystansie

Półmaraton.Współorganizatorem wyścigu był Urząd Miejski w Wasilkowie. Maratony Kresowe uzyskały wsparcie Marszałka Województwa Podlaskiego. Głównymi sponsorami cyklu są: sklepy rowerowe Peleton, CST, firma Unicell oraz HurtowniaZabawek.pl.Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe zostanie rozegrany w Janowie (Gmina Chełm) w niedzielę 2 sierpnia.

Wyniki Maratonu Kresowego w Wasilkowie:

Maraton - 53km:1 Pacevicius Sarunas (Sprint-Rowery.pl) - 01:49:062 Kryński Piotr (Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team) - 01:49:183 Krysiewicz Piotr (MISTRAL Grodno SA Radio Białystok) - 01:49:35Peleton CST

Półmaraton - 34,8km - mężczyźni:1 Mróz Marcin (Mróz Ełk) - 01:10:592 Bojarczak Dawid (AGR Podlasie) - 01:11:293 Bojarczak Michał    (AGR Podlasie) - 01:12:33Peleton CST

Półmaraton - 34,8km - kobiety:1 Moniuszko Marzena (MILSPORT  Team)- 01:18:462 Kertenyte Kornelija (Sprint-Rowery.pl) - 01:20:033 Głowacka Urszula    (AGR Podlasie) - 01:28:14Wyścig FIT - 15km - mężczyźni:1 Kuna Stanisław (Dabarti Pie3cki Team) - 00:30:232 Pavlovas Justinas (Sprint-Rowery.pl) - 00:30:423 Kertenis Ignas (Sprint-Rowery.pl)- 00:30:43

Wyścig FIT - 15km - kobiety:1 Rutkowska Izabela (UKS Wygoda Białystok) - 00:43:242 Żakowicz Agnieszka (AGR Podlasie) - 00:44:593 Kokot Amelia (Azart Peleton Chełm) - 00:52:33

Wyścig Mini (7.12 lat) - 6km - chłopcy:1 Szumski Sebastian (MTB EŁK PROSTKI) - 00:14:392 Wierzbicki Maksymilian (MTB EŁK PROSTKI) - 00:15:063 Fiedorowicz Jakub (Sokólski Klub Kolarski Sokół) - 00:15:13

Wyścig Mini (7.12 lat) - 6km - kobiety:1 Wierzbicka Martyna (MTB EŁK PROSTKI) - 00:14:592 Gilewska Julia (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 00:15:353 Szulińska Nina (MTB EŁK PROSTKI) - 00:15:36.

o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.