Scorpion XC RC nowe gumy od Pirelli

Pirelli wprowadza nową oponę uzupełniającą dotychczasową ofertę MTB czyli Scorpion XC RC dedykowaną wyścigom typu XC oraz XCO. Produkt o bardzo wysokiej wydajności, w 100% zorientowany został na wyścigi oraz opracowany we współpracy z zespołem TREK PIRELLI.


26 maja 2020 r. marka Pirelli wprowadza na rynek oponę wyścigową Scorpion XC RC Cross-Country, która będzie częścią gamy MTB Scorpion dedykowanej rowerom górskim. Wracając do kolarstwa w roku 2017 r., w którym dobrze interpretuje swoje wartości jako wiodącą marka w zakresie zrównoważonego rozwoju, Pirelli zaprezentował swoje pierwsze opony MTB w lutym 2019 r., jednocześnie firma podpisała umowę o partnerstwie technicznym ze światowej klasy elitą czyli zespołem TREK PIRELLI.

Opracowana na specjalne zamówienie sportowców TREK PIRELLI, nowa opona jest produktem w 100% wyścigowym. Został stworzony, aby sprostać wysokim wymaganiom zawodników kalibru Vlada Dascalu, mistrza Europy, mistrza świata i zdobywcy Pucharu Świata XCO U23, oraz Samuele Porro, mistrza Włoch, srebrnego medalisty na Mistrzostwach Europy i brązowego medalisty na podczas Mistrzostw Świata w kategorii XCM. Samuele Porro poprosił inżynierów Pirelli o nową oponę bardziej zorientowaną na olimpijskie wyścigi cross-country, ale także z doskonałymi osiągami w zawodach XCM. Technicy firmy opracowali zatem produkt wyścigowy o najwyższym profilu, który może zaoferować lekkość, super gładkość i dobrą przyczepność. Tak narodził się Scorpion XC RC.

Bardzo szybka guma na wyścigi.

Kilka miesięcy później, w październiku 2019 r., Samuele Porro i jego koledzy z drużyny otrzymali pierwsze prototypy. Nowe opony z etykietą „Prototype” zostały przetestowane podczas obozu treningowego zespołu w Calpe (Hiszpania). Porro przetestował je również podczas treningu na torze wyczerpującego Cape Epic w Południowej Afryce. Chrzest opon miał miejsce w pierwszych wyścigach kalendarzowych, w tym w epopei śródziemnomorskiej i wyścigu rowerowym w Andaluzji. Z technicznego punktu widzenia nowe XC RC to opony Tubeless Ready z konstrukcją nylonową 120 TPI. Dostępne w wersjach LITE i ProWALL, w celu zwiększenia ochrony przed przebiciem, łączą opatentowane technologie Pirelli znajdujące się już w ofercie MTB Scorpion, zaczynając od innowacyjnej mieszanki SmartGRIP. Oparty na doświadczeniu Pirelli w sporcie motorowym, związek SmartGRIP to mieszanka jednoskładnikowa o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, która pomimo zwiększonej gładkości i lekkości nowych opon XC RC, oferuje doskonałą stabilność, długą żywotność, a przede wszystkim optymalną przyczepność na każdym terenie.

 Pirelli zwrócił szczególną uwagę na konstrukcję bieżnika, która łączy cechy charakterystyczne zarówno z Scorpion XC H (twardość), jak i Scorpion XC M (zróżnicowanie), przeprojektowana w celu zapewnienia bardziej bezpośredniego i precyzyjnego prowadzenia. Bloki na środku bieżnika wyraźnie przypominają profil Scorpion XC H, ale są niższe i bliższe, aby poprawić gładkość na prostych odcinkach. Boczne natomiast mają kształt i ostry kąt zbliżony do Scorpion XC M. Te zmiany zostały wprowadzone, aby zmaksymalizować przyczepność pod różnymi kątami pochylenia. Profil z bardziej agresywnymi bokami i gładszym środkiem sprawia, że Scorpion XC RC jest idealną bronią do podbijania nowoczesnych, bardzo technicznych torów biegowych. Oto komentarz Vlad Dascalu na temat nowych opon: „Scorpion XC RC jest dla mnie idealny, ponieważ jest przeznaczony do najnowocześniejszych tras XC, gdzie coraz częściej występują alternatywne trasy naturalne i sztuczne odcinki, a prędkość pokonywania segmentów jest o wiele wyższa. Dzięki nowej konstrukcji wiem dokładnie, gdzie mogę umieścić oponę, mogę podążać za najtrudniejszymi liniami i pokonywać zakręty z większą agresją, ale także oszczędzać energię, dzięki poprawionej gładkości i lekkości". „Scorpion XC RC to idealna opona na zawody XC - komentuje Samuele Porro - Płynna i precyzyjna na szybkich zakrętach. Nowy, wyższy blok boczny zapewnia optymalną przyczepność podczas jazdy do granicy ”. Nowy Scorpion XC RC jest już dostępny w najlepszych sklepach rowerowych, w wersji 29 ” x 2.2, również w wariancie kolorystycznym „Team ”(z żółtymi logo).

Nowe modele Scorpion XC RC rozszerzają ofertę opon Pirelli Scorpion MTB dedykowanych rowerom górskim. Linia katalogowa 2020 pokazuje trzy konkretne rodziny zaprojektowane dla głównych dyscyplin MTB:

  • Scorpion XC - z profilami: RC (Racing), R (Rear), M (Mixed), S (Soft), H (Hard)
  • Scorpion Trail - profilami M, S, R i H
  • Scorpion Enduro, dostępny z profilami M, S, R.

Ceny nowych opon Pirelli Scorpion XC RC prezentuj się następująco.

Dystrybutorem marki Pirelli w Polsce jest firma FHU Poręba ( http://www.porebarowery.pl )


o autorze

Szymon Barczyk

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl