Maratony Kresowe zakończyły 11. sezon w Gołdapi

Ostatni etap jedenastego sezonu Maratonów Kresowych odbył się w uzdrowiskowej Gołdapi. W wyścigu wystartowało czterystu zawodników z Polski, Litwy, Białorusi i rosyjskiego Obwodu Kaliningradzkiego. Na głównym dystansie Maraton po raz kolejny najlepsza okazała się mistrzowska para z Litwy: Silvija Paceviciene i Sarunas Pacevicius. Ci sami zawodnicy reprezentujący drużynę Sprint-Rowery.pl triumfowali także w klasyfikacji generalnej sezonu 2019. W całym sezonie wystartowało w Maratonach Kresowych niemal 7000 zawodników

Start wyścigu zlokalizowany był obok malowniczych Tężni Solankowych, a jednocześnie nad brzegiem jeziora Gołdap. Trudno o piękniejsze okoliczności do rozgrywania finałowej edycji. Można też powiedzieć, że zakończenie sezonu zostanie na długo zapamiętane przez zawodników, gdyż odbyło się z wielką pompą. Postarali się o to nie tylko organizatorzy, ale także panująca przez cały dzień deszczowa aura...

Trasa wyścigu prowadziła przez Las Kumiecie, który jest znany z pozostałości bunkrów i innych obiektów wojskowych z czasów wojny. Mieściła się tutaj kwaterę dowództwa Luftwaffe. Współcześnie miłośnicy nart znają Las Kumiecie z narciarskiego „Biegu Jaćwingów”. Trasy biegu niemal w całości znalazły się na rundzie wyścigu. Było także sporo zakrętów i odcinków singlowych, gdzie można było sprawdzić umiejętności techniczne. Trasa wyścigu była określana przez organizatorów jako „średnio” trudna. Jednak padający intensywnie deszcz i błoto na trasie spowodowały, że wielu zawodników określiło wyścig jako najtrudniejszy w sezonie.

Jak zawsze na Maratonach Kresowych, pierwsi na starcie stają przedszkolacy, którzy ścigają się w wyścigu HurtowaniaZabawek.pl Mikro. I tym razem deszcz nie przestraszył kilkunastu dzielnych maluchów. Tradycyjnie każde startujące dziecko otrzymało pamiątkowy medal i upominek od sponsora wyścigu, bez względu na zajętą lokatę.

Kwadrans po przedszkolakach na trasę wyścigu Mini wyruszyły dzieci w wieku 7 - 12 lat. W Gołdapi młodzi rowerzyści mieli do pokonania 6 km. Dwa pierwsze miejsca zajęli Litwini Ignas Kertenis i Justinas Pavlovas, którzy jako jedyni pokonali dystans w czasie poniżej 15 minut. Trzecie miejsce open i pierwsze wśród dziewczynek zajęła niezwykle utalentowana Rosjanka Mariia Zhuravleva z Kaliningradu, która ma zaledwie jedenaście lat. Szkoda, że tym razem nie wystartowała mistrzyni Polski szkółek Kolarskich Nikola Gliniecka. Jednak już wcześniej zapewniła sobie wygraną w klasyfikacji generalnej.

Zmiana warunków pogodowych w stosunku do wcześniejszych wyścigów nie spowodowała zmiany hierarchii w “ćwierćmaratonie”. Po raz czwarty z rzędu, a siódmy w sezonie najszybszy był trzynastolatek z Grodna Aliaksandr Lepesha. Filip Malisz ze Szkółki Kolarskiej w Ogrodniczkach przegrał finisz tym razem zaledwie o 0,3 sekundy. Wśród młodziczek ponownie najszybsza była Litwinka Aiste Butautaite (Sprint-Rowery.pl), która wyprzedziła o pół minuty Zofię Rowińską z Suwalskiej Szkółki Rowerowej.

W Peleton CST Półmaratonie z solidną przewagą pół minuty zwyciężył Szymon Pomian (UKS Wygoda Białystok), wicemistrz Polski juniorów w maratonie MTB. Drugie miejsce zajął Dawid Bojarczak (AGR Podlasie), takie samo jak w klasyfikacji generalnej całego sezonu. Trzeci finiszował Białorusin Aliaksandr Sychuho, który do Gołdapi przyjechał aż z Brześcia. Dopiero 56. miejsce zajął Litwin Kostas Kardelis, który wcześniej wygrywał sześciokrotnie. Jednak to on był zapewne najszczęśliwszym półmaratończykiem w Gołdapi, gdyż zwyciężył w klasyfikacji generalnej.

Wśród kobiet zwycięstwem w Gołdapi przypieczętowała swój końcowy sukces w klasyfikacji generalnej Urszula Głowacka (AGR Podlasie). Już po raz trzeci z rzędu na drugim miejscu finiszowała Edyta Kryńska (Dabarti Pie3cki Team). Udany debiut w Maratonach Kresowych zaliczyła młoda Litwinka Ruta Rastauskaite (PRSSG-Sprint-rowery.pl), która stanęła na najniższym stopniu podium.

W Maratonie nie było niespodzianek. Sarunas Pacevicius (Sprint-Rowery.pl) wygraną w klasyfikacji generalnej miał zapewnioną przed finałowym wyścigiem. Jednak jak przystało na prawdziwego sportowca walczył do końca i wygrał zdecydowanie z przewagą ponad trzech minut. Sarunas Pacevicius jest prawdziwą legendą Maratonów Kresowych. Zwyciężył już siedem razy w klasyfikacji generalnej cyklu.

Na drugim miejscu w Gołdapi finiszował Paweł Arciszewski (Inter Cars Sonic Bike Team), medalista mistrzostw Europy osób niesłyszących. Wystarczyło to do czwartego miejsca w klasyfikacji generalnej. Trzecie miejsce zajął mieszkaniec stolicy Białorusi Yauheni Navasad, reprezentujący polską grupę CST 7R MTB Team). Wiktor Gindorowicz (AbsoluteBikes.pl Team) i Piotr Krysiewicz (Mistral Grodno SA Radio Białystok), zdobywcy odpowiednio drugiego i trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej, tym razem zostali pokonani przez trudne warunki i nie ukończyli wyścigu.

Wśród kobiet kolejność w Gołdapi była taka sama jak w klasyfikacji generalnej. Zwyciężyła Litwinka Silvija Paceviciene, przed swoją młodą rodaczką Korneliją Kertenyte. Obie panie reprezentowały polską drużynę Sprint-Rowery.pl.

Wieczorem w pięknym ośrodku “Leśny Zakątek” odbyła się tradycyjna impreza integracyjna. Maratony Kresowe odbywają się pod hasłem zapisanym w trzech językach “Pasja – Varžybos – Дружбa” czyli “Pasja - Rywalizacja - Przyjaźń”. Cechuje je niepowtarzalna, przyjacielska atmosfera, którą łączy zawodników z różnych państw. Także w wieczornej imprezie nie zabrakło zawodników z Litwy i Białorusi.

Współorganizatorami wyścigu był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi. Cykl Międzynarodowe Maratony Kresowe odbył się ze wsparciem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Głównymi sponsorami były: sklepy rowerowe Peleton, Garmin, ECOBI, Dobre Sklepy Rowerowe, Liv Giant, AJ’s Fenwicks oraz HurtowniaZabawek.pl.

Pełne wyniki i więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

Wyniki Maratonu Kresowego w Gołdapi

Maraton (mężczyźni):

1. Pacevicius Sarunas (Sprint-Rowery.pl) - 02:30:00

2. Arciszewski Paweł (Inter Cars Sonic Bike Team) - 02:33:09

3. Navasad Yauheni (CST 7R MTB Team) - 02:39:24

Maraton (kobiety):

1. Paceviciene Silvija (Sprint-Rowery.pl) - 03:09:41

2. Kertenyte Kornelija (Sprint-Rowery.pl) - 03:25:26

Peleton CST Półmaraton (mężczyźni):

1. Pomian Szymon (UKS Wygoda Białystok) - 01:13:28

2. Bojarczak Dawid (AGR Podlasie) - 01:13:56

3. Sychuhou Aliaksandr (Brest) - 01:14:38

Peleton CST Półmaraton (kobiety):

1. Głowacka Urszula (AGR Podlasie) - 01:33:57

2. Kryńska Edyta (Dabarti Pie3cki Team) - 01:35:22

3. Rastauskaite Ruta (PRSSG-Sprint-rowery.pl) - 01:36:19

Liv Fit (mężczyźni):

1. Lepesha Aliaksandr (Velogrodno) - 00:42:59

2. Malisz Filip (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 00:42:59

3. Marchyk Kiryl (Velogrodno) - 00:43:01

Liv Fit (kobiety):

1. Butautaite Aiste (Sprint-Rowery.pl) - 00:49:34

2. Rowińska Zofia (Suwalska Szkółka Rowerowa) - 00:50:02

3. Filipczuk Julia (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 00:50:41

Mini (mężczyźni):

1. Kertenis Ignas (Sprint-Rowery.pl) - 00:14:35

2. Pavlovas Justinas (Sprint-Rowery.pl) - 00:14:55

3. Zagorenko Maksim (Dusshn8) - 00:15:47

Mini (mężczyźni):

1. Zhuravleva Mariia - 00:15:47

2. Aleliunaite Irmante (Bernatonio akademija) - 00:17:13

3. Chertikhina Lulia (Dusshn8) - 00:17:25

NAJLEPSI ZAWODNICY KLASYFIKACJI GENERALNEJ 11. SEZONU

Maraton (mężczyźni):

1. Pacevicius Sarunas  (Sprint-Rowery.pl)

2. Gindorowicz Wiktor (AbsoluteBikes.pl Team)

3. Krysiewicz Piotr MISTRAL Grodno SA Radio Białystok)

Maraton (kobiety):

1. Paceviciene Silvija (Sprint-Rowery.pl)

2. Kertenyte Kornelija (Sprint-Rowery.pl)

3. Błaszczak Katarzyna (Azart Peleton Chełm)

Peleton CST Półmaraton (mężczyźni):

1. Kardelis Kostas (Sprint-Rowery.pl)

2. Bojarczak Dawid (AGR Podlasie)

3. Bojarczak Michał AGR Podlasie)

Peleton CST Półmaraton (kobiety):

1. Głowacka Urszula (AGR Podlasie)

2. Myć Jolanta (MTB HURAGAN Międzyrzec Podlaski)

3. Citko Katarzyna (Magic team Digitronic Autogas)


o autorze

Informacja Prasowa

komentarze

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl