KOLARSKIE ŚWIĘTO W STARACHOWICACH

Starachowicka Strzała znów okazała się prawdziwym kolarskim świętem. W Starachowicach zostały rozegrane Mistrzostwa Polski Masters i Cyklosport w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego, III Starachowicka Strzała i Mistrzostwa Polski Policji. W sumie na starcie stanęło blisko 600 kolarzy. Bazą zawodów był największy w Górach Świętokrzyskich Hotel Europa Starachowice, a gościem specjalnym - Zenon Jaskuła, medalista igrzysk olimpijskich, trzeci kolarz Tour de France.

Organizatorem Mistrzostw Polski i Starachowickiej Strzały była firma Poland Bike z Grzegorzem Wajsem na czele. Poland Bike to pomysłodawca i organizator Kolarskiego Memoriału Stanisława Królaka w Warszawie oraz czołowego w Polsce cyklu wyścigów amatorów na rowerach górskich LOTTO Poland Bike Marathon.

Rywalizacja odbyła się na czterech dystansach: 23 km, 63 km, 93 km i 123 km. Każdy z wyścigów poprzedził przejazd honorowy ulicami Starachowic. Tytuły mistrzowskie w poszczególnych kategoriach wiekowych zdobyli: K30 – Ewa Bańkowska (Elmar SpectrumBike), K40 – Katarzyna Pernal (PTC Pabianice), K50 – Magdalena Chmielewska (NaSzosie Team), CK20 – Kamila Wójcikiewicz (Rybczyński Bikes Remmers Team), M30 – Sebastian Druszkiewicz (In Mogilany Cycling Team), M40A – Marek Maciejewski (TTC Toruń), M40B – Andrzej Kaiser (EuroBike Kaczmarek Electric Team), M50A – Sławomir Chrzanowski (Elmar SpectrumBike), M50B – Jarosław Chojnacki (ActiveJet), M60A - Mirosław Jaszowski (Merx Team Polska), M60B - Ryszard Rawski (Rawex Energy Saving), M70A - Grzegorz Fajkowski (Rycerze Rolanda Maciejewski Team), M70B – Ksawery Leszczyński (CzKKS Kolejarz Jura Częstochowa), M80 – Józef Misiak (Rycerze Rolanda Maciejewski Team) i CM20 – Adam Wójcik (In Mogilany Cycling Team).

- To były zawody zorganizowane na najwyższym poziomie – ocenił wielokrotny mistrz Polski, jeden z najbardziej utytułowanych i doświadczonych w kolarskim peletonie Andrzej Kaiser. - Organizatorzy stworzyli Mistrzostwa Polski perfekcyjne pod każdym względem. Całe zaplecze, catering i oprawa stały na poziomie bardzo rzadko spotykanym w Polsce. Impreza tej rangi tak właśnie powinna wyglądać. Grzegorz Wajs wraz ze swoimi znakomitymi partnerami zawiesili poprzeczkę innym organizatorom bardzo wysoko. I jeszcze trasa w Starachowicach. Fantastyczna, bardzo selektywna, po prostu godna Mistrzostw Polski. Dziękuję ekipie Poland Bike za wspaniałe zawody.

Swój dotychczasowy rekord frekwencji pobiła Starachowicka Strzała. W wyścigach amatorów na rowerach szosowych wystartowało prawie 200 zawodników i zawodniczek. Wśród mężczyzn zwyciężył Przemysław Walczak (Warka), przed Adamem Malinowskim (GetReady) i Pawłem Barankiem (Reprezentacja Komendy Głównej Policji). W gronie kobiet wygrała Anna Kroner (Starachowice, Reprezentacja KGP), przed Justyną Tarnowską (Starachowice, Bike Salon Team) i Kingą Buczkowską (Toruń). Mieszkańcy Starachowic zdominowali Starachowicką Strzałę na rowerach górskich, zajmując wszystkie miejsca na podium. Triumfował Artur Pocheć, przed Rafałem Przygodą i Mariuszem Ziębą. Podobnie było w wyścigu MTB kobiet. Najszybsza była Angelika Maciąg (Starachowice), przed Ewą Kukier (Ożarów Mazowiecki) i Pauliną Jaworską (Starachowice).

W Starachowicach ścigali się też policjanci i policjantki z całej Polski, rywalizując w Mistrzostwach Polski Policji w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego. Wśród mężczyzn w kategorii M1 wygrał Paweł Baranek (Reprezentacja Komendy Głównej Policji), przed Michałem Michalskim (KPP Ostrów Wielkopolski) i Adamem Dziukiem (KWP Katowice), a w kategorii M2 zwyciężył Dariusz Zięba (Reprezentacja Komendy Głównej Policji), przed Piotrem Ścigałą (KWP Katowice) i Tomaszem Kołogrywem (Reprezentacja Komendy Głównej Policji). W gronie kobiet triumfowała Anna Kroner (Starachowice, Reprezentacja KGP), przed Agnieszką Burdelak (KWP Wrocław) i Pauliną Zielińską (KWP Rzeszów). W klasyfikacji drużynowej wygrała Reprezentacja Komendy Głównej Policji, przed KWP Katowice i KWP Kielce.

Kolarskie Mistrzostwa Polski w Starachowicach i III Starachowicka Strzała zostały zorganizowane przez Poland Bike i Fundację Sport przy ścisłej współpracy z Powiatem Starachowickim, Urzędem Miasta Starachowice, Gminą Pawłów i Hotelem Europa Starachowice. Patronat honorowy nad imprezą objął Komendant Główny Policji.