UCI Marathon Series w Jeleniej Górze. Soren Nissen i Ariane Lüthi najlepsi

Team Mai Włoszczowskiej – Kross Racing – musi być zadowolony. W sobotę w wyścigu XCO  Jelenia Góra Trophy Maja Race w elicie mężczyzn triumfował Ondrej Cink, a w niedzielnym Bike Maratonie zaliczanym do UCI Marathon Series najlepsza w elicie kobiet była  Ariane Lüthi. Wyścig UCI na dystansie GIGA wygrał Duńczyk Soren Nissen (Team Stevens – Adventure Freak), który do ostatnich metrów musiał odpierać ataki pary teamu Bulls – Martina Freya i Simona Schnellera. Najlepszy z Polaków – Adrian Brzózka (JBG2 Cryospace) zajął wysoką, piątą pozycję, a Krzysztof Łukasik (również JGB2) był szósty. W dziesiątce zmieścił się jeszcze jeden zawodnik tego teamu – Mariusz Michałek.

W elicie kobiet najlepiej z trudami trasy i morderczym upałem poradziła sobie wspomniana wcześniej  Lüthi (Kross racin Team), a świetne drugie miejsce zajęła Michalina Ziółkowska (CST 7r MTB Team). Trzecia była reprezentantka Litwy Silvija Paceviciene.

W Jeleniej Górze naprawdę było co jechać  - trudna trasa GIGA w Rudawach Janowickich liczyła prawie 80 km i miała przewyższenie sięgające 2500 m. Dodajmy do tego upał i kilka godzin jazdy w  maratonie MTB. Ostatni zawodnik pojawił się na mecie prawie po siedmiu godzinach....Najlepszy zanotował czas 3:19:07!

Widowiskowy start miał miejsce na Placu Ratuszowym, a meta znajdowała się w Parku Paulinum, gdzie dzień wcześniej odbywał się wyścig UCI HC XCO – Jelenia Góra Trophy Maja Race. Ogółem, podczas całego weekendu przewinęło się przez Jelenią Górę prawie 2000 zawodników z pięciu kontynentów i 25 krajów!

Na dystansie MEGA (53 km) najlepszy był Marcin Kawalec (Immotion Specialized Skoda Gall ICM Team), drugi był Piotr Sułek (MTB Team RMF FM Heg), a trzeci Piotr Śliwiński (RK Aluminium Bike Team). Wśród kobiet najszybsza na MEGA była Marta Garnek (Dream Bike Bielawa), drugie miejsce zajęła Agnieszka Kachel (Marbopur Międzychód Team Bike), a trzecie Natalia Kołodziej – Skwarczyńska (Gomola Trans Airco).

Nieco ponad 30 km dystansu CLASSIC najszybciej natomiast pokonał Adrian Boruta (Cryospace), przed Konradem Bryłką (WKK Pfleiderer Wieruszów) i Michałem Decewiczem (Romet Factory Team). Magdalena Zawierta (WKK Pfleiderer Wieruszów) była pierwszą zawodniczką na mecie tego dystansu, za nią dojechała Patrycja Zawierta (również WKK), a trzecia była Tatiana Gromada (Grupa Kolarska Gliwice)

Dystans FUN pojawił się na mecie w Parku Paulinum jako pierwszy – tu najszybszy był Jakub Krupa (KS Arkadia Bike Academy), a wśród dziewcząt Oliwia Kulesza (MLKS Polkowice).

Klasyfikację drużynową open wygrał team JBG2 Cryospace, sportową Mitsubishi Materials MTB Team, muszkieterów Romet Factory Team, a młodzieżową WKK Pfleiderer Wieruszów. Najlepszą kolarską rodziną został team państwa Łapinów.

W międzyczasie trwały zawody kolarskie dla dzieci – Sonko Kids Bike Maraton, które zgromadziły prawie 150 chłopców i dziewczynek w różnym wieku, a ich rywalizacja, zwłaszcza w najmłodszych kategoriach, przyniosła sporo emocji. Prężnie działała strefa expo, a Park Paulinum zamienił się w małe kolarskie miasto. Tłumy kibiców witały zawodników na mecie i oklaskiwały zwycięzców podczas dekoracji.

Czwarta edycja Bike Maratonu 2019 przechodzi do historii wraz z kolejnym (jedynym w Polsce) maratonem w klasie UCI Marathon Series. Piąta edycja BM już niebawem – 15 czerwca jedziemy do Wisły! A do Jeleniej wracamy za rok.