Pacevicius i Paceviciene najlepsi w Niemenczynie!

Trzeci etap Maratonów Kresowych został rozegrany w podwileńskim Niemenczynie na terytorium Litwy. Na głównym dystansie Maraton zwyciężyło litewskie małżeństwo Silvija Paceviciene i Sarunas Pacevicius, jeżdżący w barwach polskiej drużyny Sprint-Rowery.pl.  Doskonała pogoda i popularność jaką zyskują Maratony Kresowe na Litwie sprawiły, że do startu zgłosiło się blisko 450 uczestników z Litwy, Polski, Białorusi i Rosji.

Jako pierwsi wystartowali najmłodsi. Po raz pierwszy uczestnicy dystansu Mikro byli reprezentowani wyłącznie przez jeden kraj - Litwę. Wśród 22 najmłodszych uczestników dziewięcioro pochodziło z Niemenczyna. Wszystkie dzieci otrzymały medale i nagrody ufundowane przez sponsora dystansu Mikro, największą w regionie podlaskim Hurtownię Zabawek Biały Białystok. Animatorki ze Strefy Animacji pomimo bariery językowej potrafiły zorganizować atrakcyjne zabawy i gry zespołowe.

Dystans Mini liczący 7 km zdominowali dwunastolatkowie. Na najwyższym stopniu podium stanął pochodzący z Kowna Ignas Kertenis (Sprint-Rowery.pl), drugie miejsce zajął Justinas Pavlovas (Sprint-Rowery.pl), a podium uzupełnił Vladislav Youdaitis z Velogrodna.

Najszybszym Polakiem był 7-letni Piotr Drągowski z Warszawskiego Klubu Kolarskiego, który przyjechał jako 13 zawodnik Open, co pozwoliło mu na zajęcie 2 miejsca w kategorii Chłopcy do lat 8. Jakub Bazarewski w Wasilkowa (MPS Bike Team) zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce, a Michał Chim z Białegostoku był 8 w tej samej kategorii.

Wśród dziewczynek najszybsza była Irmante Aleliunaite (Neptunas Team). Milena Bernatowicz, reprezentująca Szkołę Sportową Samorządu Rejonu Wileńskiego przekroczyła metę jako druga, a trzecią zawodniczką była Elze Valiaityte (Sprint-Rowery.pl). Laura Swajda z Siemiatycz, jeżdżąca w barwach PGR Siemiatycze ukończyła rywalizację na piątym miejscu w kategorii dziewczynki do lat 10.

Fit Liv wybrało 43 uczestników, najwięcej pochodziło z Niemenczyna i Wilna. 16 kilometrową trasę najszybciej pokonał 18-letni Romuald Aleksandrow z Niemenczyna. Przedstawiciel Szkoły Samorządu Rejonu Wileńskiego, tuż po przekroczeniu linii mety, udał się na bufet na trasie, i był jednym z tych, którzy podawali wodę spragnionym zawodnikom dłuższych dystansów. Artur Świątkowski z Białegostoku, z drużyny Sami Swoi był drugi, a trzecie miejsce zajął Virgiljus Bartkevicius z drużyny Mint.

Siódmą zawodniczką dystansu Fit Liv, a jednocześnie pierwszą kobietą, która zameldowała się na mecie została Marija Kresik z Niemenczyna. O miejsce drugie toczyła się zawzięta rywalizacja pomiędzy Vyteną Puisyte (Bernatonio Akademija) a Jovitą Kudrikaite (Mint). Wygrała Puisyte, ale jednocześnie każda z Pań stanęła na najwyższym stopniu podium w swojej kategorii wiekowej. Najszybszą Polką na tym dystansie była Justyna Swajda (PGR Siemiatycze), która zdobyła drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Ponad 200-tu zawodników wybrało 40 km dystans Peleton CST Półmaraton. Ukończyło 173 zawodników. MTB Augustów tak podsumował swoje wrażenia z tego etapu:

„Start w Niemenczynie za nami. Wyścig okazał się bardzo wymagający, wielu zawodników nie dotarło do mety - zerwane łańcuchy, przebite opony, połamane siodełka, to świadczy o trudności czterdziesto kilometrowej trasy.”

Peleton CST Półmaraton wygrał 15-letni Kostas Kerdelis (Sprint-Rowery.pl) w czasie 01:42:10. Podium uzupełnili Białorusini reprezentujący drużynę Brest. Maxim Klimiuk zajął miejsce drugie, zaś brązowy medal wywalczył Aliaksandr Sychuhou. Trzy kolejne miejsca padły łupem Polaków: Piotra Cara z Mistrala, Rafała Gierejko z GSZR i Radosława Lotkowskiego z drużyny MTB Augustów Team.

Dario Malinowski, pierwszy start w Maratonach Kresowych:  “Bardzo zróżnicowana i wymagająca, wzorowo oznaczona trasa, dobra organizacja, ogrom pozytywnych wrażeń”.

Wśród Pań zwyciężyła Gabriele Andrasiuniene z Wilna, która uzyskała aż 9-minutową przewagę nad drugą zawodniczką, Victorią Michnovic (S-Sportas). Trzecie miejsce zajęła Kristina Noreikiene (Focus Vilnius). Siedem zawodniczek z Polski ukończyło jeden z najtrudniejszych etapów sezonu.

Dużą determinacją i fantazją odznaczyła się Małgorzata Walendzewicz, jeżdżąca w klubie MTB Suwalki, która jeden z najtrudniejszych odcinków pokonała wbiegając z rowerem na plecach, podczas gdy jej ekipa techniczna wymieniała uszkodzone koło. Niezawodny Andrzej Honczar z Fenwicksu błyskawicznie doprowadził sprzęt do pełnej sprawności, i pobiegł z naprawionym kołem w trasę, goniąc Panią Małgorzatę. Cała operacja miała szczęśliwy finał, bowiem Pani Małgorzata zajęła 1 miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Organizatorzy przygotowali niespodziankę w postaci tortu urodzinowego, dla kończącego 80 lat Jonasa Vilunasa z Wilna. Najpiękniejsze 100 lat w wydaniu litewskim wykonała piosenkarka Elena Sartatavičiūtė z Glinciszek, której rytm wybijali wszyscy zgromadzeni wokół zawodnicy i kibice. Było wzruszająco i pięknie!

Na najdłuższym dystansie Maraton (60km)  zwyciężył Sarunas Pacevicius (Sprint-Rowery.pl).

Na drugim miejscu finiszował zwycięzca z Tykocina - Arnoldas Valiauga (Colibri Cycling Team). Trzecie miejsce zajął Ignas Ambrazas (S-Sportas). Najszybszy z Białorusinów Mikhaił Besaha (Belarus) przegrał walkę na finiszu o 4 miejsce z reprezentantem Litwy Andrejusem Dolgovasem. Jako szósty linię mety przekroczył Elijus Civilis - wiceminister w Resorcie Ekonomii Republiki Litewskiej.

Tylko dwóch reprezentantów Polski stanęło na starcie tego dystansu. Andrzej Sosna (MPS Bike Team) i Andrzej Mantiuk (GSZR) ukończyli ten wymagający wysokiej wytrzymałości i umiejętności technicznych etap.

Siedem Pań rywalizowało na trasie Maratonu. Ukończyć trasę udało się pięciu. Najlepiej z trasą poradziła sobie Silvija Latozaite (Sprint-Rowery.pl), która wypracowała sobie aż 23 minuty przewagi nad drugą z zawodniczek Yulią Tsalahuz z Mińska (Belarus). Brąz przypadł w udziale Tatjanie Petrauskiene z Wilna. Anna Kałasznikowa z drużyny Brest  była 4, a piątą zawodniczką, której udało się ukończyć etap została Viktorija Kazakevicite, reprezentująca Impuls.

Nagrody wręczyli sportowcom wicemer samorządu rejonu wileńskiego Robert Komarowski, kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki samorządu rejonu wileńskiego Lilia Andruszkiewicz oraz prezes Fundacji „Maratony Kresowe” Mirosław Barej.

Dzięki charyzmatycznemu Jurkowi Lewko, który prowadzi konferansjerkę w Niemenczynie od pierwszej edycji, cała oprawa wydarzenia przebiegała wzorcowo. Jurek Lewko ma doskonały kontakt z zawodnikami i kibicami, jest dowcipny i perfekcyjnie przygotowany, i przede wszystkim naturalnie przechodził z języka polskiego na litewski, i rosyjski.

Po dekoracji wszyscy zawodnicy mogli wziąć udział w konkursie, w którym nagrody rzeczowe przygotował sponsor UAB „S-Sportas LT”.

Wszystko to nie byłoby możliwe bez zaangażowania się kierowników i pracowników Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki samorządu rejonu wileńskiego, Wielofunkcyjnych Ośrodków Kultury Rudomina i Niemenczyna, Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny, Starostwa Miasta Niemenczyn i Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego oraz sponsorów.

Głównymi sponsorami Maratonów Kresowych są: sklepy rowerowe Peleton, ECOBI, Velo Sp. z o.o., Dobre Sklepy Rowerowe, Garmin, Augustowianka oraz HurtowniaZabawek.pl.

Następny wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędą się już 12 maja w nabużańskim Mielniku.

zdjęcia: lenaxol.eu i Marek Kulikowski