GDY ROWER ŚPI, BUDZĄ SIĘ… BIEGÓWKI

Zimowa pora nie musi być przeszkodą do treningu. Co więcej – może stać się inspiracją do urozmaicenia sportowej rutyny. Do tego właśnie zachęca dyrektor sportowy Mazovia MTB Marathon Cezary Zamana, zapraszając do uczestnictwa w zgrupowaniu narciarskim w Jakuszycach.

Ta dolnośląska miejscowość słynie ze znakomitych warunków do uprawiania narciarstwa biegowego. Rozliczne, urozmaicone trasy, nowoczesna infrastruktura, zastępy armatek śnieżnych i ratraków, a także krajobrazy, zwłaszcza dla mieszkańców miast stanowiące tak miłą odmianę od codzienności. To właśnie tam przez 7 dni (od 25 stycznia do 1 lutego) pod okiem trenera Andrzeja Honczara będzie można nie tylko szlifować kondycję na kolejny sezon Mazovia MTB Marathon, ale również nauczyć się klasycznej techniki narciarstwa biegowego.

„Forma kolarza w sezonie zależy od bazy którą zbuduje zimą. To właśnie dlatego narty biegowe zawsze towarzyszyły mi  w okresie zimowym” – tak o przyczynach organizacji zgrupowania opowiada Cezary Zamana. Jego rozliczne, prestiżowe sukcesy w zawodowym peletonie są najlepszą rekomendacją stosowanego przez kolarza reżimu treningowego.

Rowerom w ogóle warto dać spokój w zimie. W zamian – dobrze jest odpocząć zregenerować przeciążone jednostajnym długim obciążeniem stawy, odbudować ogólną siłę i sprawność ruchową. Początek zimy to idealny moment na zbalansowanie naszych przerostów mięśniowych, wyrobionych w czasie sezonu zasadniczego. Nieinwazyjnym sposobem na to są narty biegowe.  Przejechałem 800 tysięcy kilometrów i może przejadę jeszcze kolejne 100 tysięcy dlatego, że dawałem rowerowi odpocząć, a raczej moim stawom i kręgosłupowi. I do tego przebiegłem wiele kilometrów na nartach biegowych. Są doskonałe gdyż świetnie odbudowują nasze zaniedbane górne partie mięśniowe. Narty minimalizują obciążenie na nasze stawy nóg, mimo sporej dawki treningowej. Narciarstwo biegowe to kontakt ze świeżym powietrzem i hartowanie organizmu, co uchroni nas przed wszech obecnymi zimowymi chorobami” – zachwala ten sport Cezary Zamana.

Teraz przekonać się będą mogli ci, którzy zdecydują się spędzić 7 dni w Jakuszycach. Program zajęć przewiduje dwa treningi dziennie (2 godziny do południa i 1,5 godziny popołudniem) oraz dwie dalsze wyprawy, których trasa została wytyczona nie tylko pod względem różnorodnych wyzwań, ale i krajobrazów. Do dyspozycji uczestników będzie profesjonalny sprzęt, w którego doborze pomoże trener. Po założeniu biegówek i rozgrzewce nie pozostanie już nic innego jak tylko wyruszyć na liczące około 100 kilometrów trasy, których najwyższy punkt położony jest 1003 m n.p.m. Trenując, podziwiać będzie można m.in. Rezerwat Torfowiska Doliny Izery, przepiękny przełom rzeki Izery, czeską Górę Bukovec czy Góry Izerskie.

A po treningu – regenerujące posiłki (w tym domowe naleśniki, z których słynie jakuszycki hotel), zabiegi regeneracyjne oraz wieczorne pogawędki z pasjonatami kolarstwa szykującymi się do kolejnego, piętnastego już sezonu Mazovia MTB Marathon.

Jeśli kogoś pociąga taka wizja zimowego wyjazdu, niech rezerwuje sobie miejsce bezpośrednio u Andrzeja Honczara (numer telefonu: 797 444 025). Przybliżony koszt wyjazdu to 3 500 zł.


o autorze

Informacja Prasowa

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl