All Mountain, Trail, Enduro - Różnice w odzieży

Nie da się ukryć że te trzy kategorie, bez wyraźnej granicy miedzy sobą, są najbardziej popularną obecnie dziedziną kolarstwa górskiego. Producenci sprzętu oraz odzieży prześcigają się w projektowaniu i sprzedaży produktów dedykowanych dla każdej z grup.

Trudno określić kiedy jeździmy już enduro a kiedy zaliczamy po prostu wycieczkę na dwóch kółkach w trudnym terenie. Jeszcze kilka lat temu "enduro" było kojarzone wyłącznie z wyprawami, pokonywaniem trudnych, dzikich szlaków i było przeznaczone wyłącznie dla maksymalnych entuzjastów kolarstwa górskiego.

All mountain jest tak stare jak kolarstwo górskie

Mimo galopującej mody i marketingu na pewno nie zmieni się podstawa czyli góry, wciąż największą grupą użytkowników są rowerzyści wycieczkowi, spędzający wiele godzin i dni w siodełku jeżdżąc po szlakach, All mountain istniało i będzie istnieć zawsze.

Dziś specjalizacja występuje już we wszystkim, od roweru po odzież. Rozwój popularnych górskich ścieżek rowerowych i ich różnych trudności wyraźnie też wskazał rozdzielenie między rowerzystami. Jedni poszukują dużej dawki adrenaliny i stałego wzrostu umiejętności a pozostali preferują całodzienną zabawę na ścieżkach przy odpowiednim dawkowaniu emocji. Pomimo różnicy w rowerach subtelnie widać różnice w upodobaniach odzieżowych.

Enduro czyli maksymalne poszukiwanie adrenaliny

Czy odzież jest aż tak ważna ?

Nie ukrywajmy najważniejszy jest rower i to co dzieje się w głowie w trakcie jazdy ale "dodatki" jak właściwa odzież mogą skutecznie ulepszyć albo pogorszyć Wasz dzień na rowerze.

Właściwy krój jak i materiały dają podstawowe uczucie komfortu. Z doświadczenia wiemy że jeżdżąc w lecie koszulka która maksymalnie oddycha "na papierze" i tak potrafi wpłynąć na nasze poczucie komfortu i zabawy jeśli jest uszyta z tkaniny o gramaturze większej niż 160g/m2. To właśnie jeden z tych detali na które warto zwrócić uwagę kupując odzież. Warto czytać metki i zapoznać się ze szczegółami z czego i jak produkt został zrobiony.

Legendarna lycra:

Być może część z Was, korzysta z klasycznego stroju kolarskiego jakim jest lycra. Obecnie łatwo zauważyć że tego rodzaju rozwiązanie przejeły prawie wyłącznie osoby  związane ze światem ścigania cross country i maratonów. Obserwując modowe "trendy" w lesie łatwo zauważyć że większość rowerzystów preferuje luźniejsze kroje i na takich się skupimy.

Odzież TYGU

Na potrzeby tego artykułu postanowiliśmy skorzystać z produktów rodzimej marki rowerowej - TYGU. Mała firma z Żywca istnieje dopiero od roku ale już mocno namieszała oferując pełną paletę odzieży i akcesorii do MTB w bardzo dobrej cenie dzięki popularnemu modelowi sprzedaży bezpośredniej tj. zakupy przez sklep online gotygu.com.

Oprócz odzieży firma specjalizuję się również w goglach, niezbędnik dla każdego szanującego się "enduraka". Osoby śledzące ich profile w mediach społecznościowych mogli zobaczyć również prototypy obuwia SPD, nowych krojów i projektów na rok 2018 i 2019.

Kolekcje podzielone są według przeznaczenia przy zachowaniu uwagi na specyfikację każdej odmiany kolarstwa czy użytkownika. Sprytnie i przemyślane.

Na chwile obecną firma skupia się na bardziej grawitacyjnym rowerzyście ale, jak udało się dowiedzieć, od 2019 wchodzą mocniej w klienta typowego MTB i All mountain - szeroko zakrojona turystyka rowerowa po górach.

Enduro, All Mountain, Trail - specyfikacja odzieży

Najważniejsze, w każdym typie odzieży możemy czuć się dobrze i jechać bez najmniejszych problemów, diabeł tkwi w szczegółach.

Dół, spodenki

Waga:

Z uwagi na ryzyko wywrotki odzież do enduro na ogół jest minimalnie cięższa. Korzysta się z wstawek z cięższego poliestru, podkleja szwy, wydłużą spodenki (ochraniacze na kolano) itp. Spodenki do całodziennych wycieczek z kolei powinny zapewnić komfort lekkiej wagi przez cały dzień jazdy oraz lepszą wentylację.

Materiał:

W temacie spodenek warto zauważyć zmiany na przestrzeni ostatnich lat. Nawet spodenki do ciężkich zastosowań jak freeride czy downhill przeszły zmiany w stronę przewiewności i mobilności materiału. Firma TYGU wciąż oferuję produkty jak spodenki PRIME nastawione na trwałość i ochronę używając Poliestru 600d jednak do dziedzin jak enduro czy all mounatain postawiono na popularny dzisiaj nylon, elastyczny, lekki i stosunkowo trwały. Jeżeli tylko nie jest naszym celem skakanie z kładek i nauki trików powinniśmy się skupić na produktach z lżejszych i bardziej elastycznych materiałów. Dodatkową zaleta jest również szybsze schnięcie co przydaje się w górach.

Dodatki:

Zamki muszą być wygodne, szybkie i trwałe. Kieszenie odpowiednio zabezpieczone i trwałe. Na pewno warto zwrócić uwagę że kieszenie do spodenek na wyprawy powinny być naprawdę pojemne. Miły dodatek to kieszenie z wyściółką na smartphona jak w przypadku modelu ROVER Enduro

Dedykowana kieszeń na smartphona to dobry dodatek

Góra, koszulka

Krój:

Im prościej tym lepiej. Współczesne koszulki sportowe mają na ogół anatomiczny kształt. Im więcej przeszyć tym koszulka może mieć więcej elementów "drażniących" spocone ciało. W zależności od upodobań możemy wybierać między rękawem 3/4 albo krótkim.

Materiał:

Zdecydowana większość koszulek rowerowych jest wykonana ze poliestru z różnymi dodatkami wpływającymi w większości na elastyczność materiału. Sprawdzony przez wielu producentów 4 way stretch fabric znajduje idealne zastosowaniu u wielu producentów. Coraz popularniejsze są materiały antybakteryjne, oprócz oczywistych zalet mają one przewagę zapachową, zdecydowanie mniej "smierdzą" pod koniec dnia.

Dodatki:

W naszym przypadku koszulki z serii ROVER posiadają dużą, wygodną kieszeń na plecach koszulek. Mieści ona wiele jak np, lekkie ochraniacze, rękawiczki itd. To miły dodatek jeśli ktoś nie lubi jeździć z plecakiem cały czas. Polecamy używać ich do transportu przedmiotów miękkich i elastycznych, dodatkowy plus dla pleców.



Dodatkowa kieszeń zapinana z tylu to znakomity pomysł



Stroje przyjemne dla oka to też zaleta!

Dodatki

Skarpetki:

Warto również pomyśleć o porządnych skarpetkach, krój kompresyjny i lekki krój. Muszą szybko przeschnąć np. w schronisku po przeprawach przez kałuże. Tutaj nie ma się co oszukiwać, kupujmy skarpety z materiałów antybakteryjnych co sprawi że nie zemdlejemy jak po 10 godzinach ściągniemy buty ze stóp :)

Skarpety - kompresyjne i antybakteryjny materiał

Rękawiczki:

Tutaj sprawa jest trudniejsza. Wbrew pozorom dłonie są bardzo różne, same palce są niezależne od śródręcza. Mają różne kształty, wielkość, długość. Nie jest rzadkie spotkać osoby o sporych gabarytach, wysportowanych z małymi dłońmi. Dobór rękawiczek to kwestia bardzo indywidualna.

Pamiętajmy że podstawową funkcją rękawiczek jest komfort i ochrona w razie upadku. Warto przymierzyć kilka par i rozmiarów.

Jeszcze kilka lat temu standardem były rękawiczki bardzo rozbudowane, z dużymi rzepami na nadgarstku, plastikowymi bądź gumowymi ochraniaczami na kostki i paliczki. Dzisiaj rękawiczki są prostsze w kroju, mają często bardziej dopasowany krój.

Nie polecamy podążać zawsze za modą, ochrona dłoni to podstawa i nawet najmniejsze zderzenie palca z ziemią albo drzewem może się źle skończyć. Leczenie i rehabilitacja dłoni bywa czasochłonna i może nas skutecznie wyeliminować z normalnego, codziennego funkcjonowania.

Dobór komfortowych rękawiczek jest kluczowy

Podsumowanie

Nie bagatelizujmy nigdy odzieży, nawet na lekkie i słoneczne warunki. Producenci odzieży prześcigają się w nowych produktach i technologiach. Lekkie, elastyczne, antybakteryjne tkaniny i dzianiny sprawiają że komfort odzieży sportowej jeszcze nigdy nie był tak wysoki...i tak łatwo dostępny. Nie ma nic przyjemniejszego niż cały dzień jazdy w odzieży dobrej jakości, znacznie nie absorbującej potu, lekko i przyjemnie. Pozostaje nam tylko podnosić umiejętności samej jazdy !

Dziękujemy firmie TYGU za pomoc w realizacji materiału.

Strona internetowa TYGU

Profil facebook TYGU


o autorze

Informacja Prasowa

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl