Szósty etap Kellys Cyklokarpaty już 16 czerwca 2018 r. – wracamy w Gorce!

W połowie czerwca Maratony Rowerowe Kellys Cyklokarpaty wracają w Gorce. Kolejna, szósta już edycja zawodów rozpocznie się bowiem 16 czerwca 2018 r. u stóp Turbacza, najwyższej góry w tym paśmie, w miejscowości Łopuszna w Gminie Nowy Targ.

Łopuszna jest niewielką wsią położoną w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej nad samym Dunajcem, jednak jej zabudowa ciągnie się w głąb Gorców, wzdłuż potoku Łopuszanka. Dlatego też jej okolice są znakomitą bazą tras rowerowych i pieszych o różnym stopniu trudności.

Po ostatnich falach upałów i innych ekstremalnych zjawisk pogodowych liczymy na wypełnienie się długoterminowych prognoz, które zapowiadają ciepłą, słoneczną i suchą aurę, w okolicach dwudziestu stopni – a więc idealną na górski maraton rowerowy.

Trasy w Łopusznej należą do najbardziej wymagających kondycyjnie w całym cyklu Kellys Cyklokarpaty (szacowany stopień trudności: 4/5), choć pod względem technicznym nie są bardzo skomplikowane. Dystans Hobby będzie liczył 25 km i 998 m przewyższeń, Mega to 55 km przy 1956 m przewyższeń, a królewski dystans Giga osiągnie aż 85 km i 2900 m różnicy wzniesień.

Oprócz malowniczych gorczańskich szlaków i ścieżek sama Łopuszna też ma sporo do zaoferowania, o czym warto pamiętać spędzając czas w miasteczku rowerowym przed lub po zawodach, bądź też czekając na powrót zawodników z trasy maratonu.

Najstarszym i najciekawszym budynkiem w Łopusznej jest kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, św. Stanisława i św. Antoniego Opata. Pierwotna, XIV-wieczna świątynia, zastąpiona została na przełomie XV i XVI wieku kościołem wzniesionym z drewna w stylu polskiego gotyku. Jako cenny zabytek, znajduje się on na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Raptem trzy kilometry dalej na wschód, w Harklowej, znajduje się kolejny obiekt Szlaku: drewniany, kryty gontem kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z końca XV wieku. Warto zwrócić uwagę na podcienia (tzw. soboty), gdzie niegdyś przybywający z odległych miejscowości wierzący oczekiwali na niedzielne nabożeństwo.

Inne ciekawe miejsca w Łopusznej nierozerwalnie związane są z postaciami wybitnych Polaków, którzy większą lub mniejszą część życia spędzili właśnie w Gorcach. Tak jest w przypadku Dworu Tetmajerów – typowego polskiego wiejskiego dworu szlacheckiego, wybudowanego pod koniec XVIII wieku przez rodzinę Lisieckich. Swoją nazwę zawdzięcza kolejnym właścicielom – rodzinie Tetmajerów. Obecnie mieści się w nim filia Muzeum Tatrzańskiego.

W Łopusznej dzieciństwo i młodość spędził również ksiądz Józef Tischner. W 4. rocznicę jego śmierci otwarto tu Dom Pamięci Ks. Prof. Józefa Tischnera, tzw. „Tischnerówkę”, w którym obok cennych pamiątek, rękopisów, książek i fotografii obejrzeć można filmy dokumentalne z udziałem księdza Tischnera lub wysłuchać nagrań audycji radiowych.

Będąc w Łopusznej warto zajrzeć również do Gajówki Mikołaja – powstałego raptem osiem lat temu obiektu edukacyjno – wystawienniczego Gorczańskiego Parku Narodowego. Dotrzeć do niej można trasą spacerową oznakowaną biało-czerwonym kwadratem, prowadzącej od Dworu Tetmajerów aż na polanę Żubrowisko. Należy jednak wcześniej uzgodnić termin z GPN-em, ponieważ co do zasady Gajówka funkcjonuje tylko w okresie wakacyjnym.

Chętni do kibicowania zawodnikom Kellys Cyklokarpaty na najtrudniejszym odcinku trasy mogą zaplanować całodzienną wycieczkę na Turbacz (1310 m n.p.m.). Z centrum Łopusznej należy się kierować szlakiem niebieskim do Schroniska PTTK Turbacz, stamtąd czerwonym na sam szczyt. Wycieczka w jedną stronę zajmie cztery godziny. Nieco dłuższa, lecz porównywalna czasowo, a jednocześnie dużo starsza trasa na Turbacz nazywana jest szlakiem Seweryna Goszczyńskiego i prowadzi oznakowaniem niebieskim, czarnym i czerwonym. Na Turbacz można się również dostać z Nowego Targu: najpopularniejsza trasa wiedzie żółtym szlakiem i zajmuje – podobnie jak wcześniej opisane – około czterech godzin w jedną stronę.

Turbacz, na pierwszym planie krokusy na Polanie Wolnica, w tle Hala Długa; autor: Jerzy Opioła; źródło: Wikimedia Commons

Z Łopusznej jest również możliwość wyboru krótszej wycieczki do Pucołowskiego Stawku, leżącego przy szlaku Seweryna Goszczyńskiego na Kiczorę. Dotrzeć tam można idąc szlakiem niebieskim, a następnie czarnym (rozwidlenie w Zarębku Średnim), bądź też  zieloną ścieżka dydaktyczną „z Łopusznej na Jankówki”, która odbija z czarnego szlaku na wysokości Chłapkowej Polany. Czas przejścia do jeziorka to nieco powyżej dwóch godzin.

Zapraszamy do Łopusznej!

Zgłoszenia na Kellys Cyklokarpaty Łopuszna: https://system.timedo.pl/panelCK/pl/

Sponsorem Tytularnym Maratonów Rowerowych Kellys Cyklokarpaty w sezonie 2018 jest producent rowerów i akcesoriów rowerowych – Kellys Bicycles.

Sponsor Główny: SISU Sport

Sponsorzy: Jurajska, ALE – Active Life Energy, Deli Tire, Trezado, CST Tires, Domicela, Fenwicks, Zdrowy Projekt

Partnerzy medialni: Polskie Radio Rzeszów, #mtbxcpl, bikeBoard, bikeworld.pl

Maratony Rowerowe Kellys Cyklokarpaty:

https://cyklokarpaty.pl/

https://www.facebook.com/cyklokarpaty/


o autorze

Informacja Prasowa

komentarze

WiadomościWszystkie

  • ZŁOTO, NIE KARTA!

    Oto bilet wstępu do rowerowego raju: 14 maratonów Mazovii, kolarskie wyścigi Road Tour, dwie wakacyjne etapówki i ściganie się w zimie....

    Więcej...

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • 34-300 Żywiec, Folwark 21/25
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl