Quarq TyreWiz - indywidualne podeście do ciśnienia

Jakiś czas temu amerykańska marka Quarq produkująca korby z pomiarem mocy zaprezentowała niewielkie urządzenie o nazwie ShockWiz. Urządzenie na podstawie pomiarów zbieranych podczas jazdy sugerowało użytkownikowi zmiany konkretnych ustawień zarówno dampera jak i amortyzatora w celu zapewnienia jak najwydajniejszej pracy zawieszenia. Urządzenie to w dużym skrócie pozwalało skrócić czas potrzebny do idealnego ustawienia zawieszenia pod konkretną trasę czy też pod konkretne potrzeby. Jak widać inżynierowie z Quarqa "nie zasypują gruszek w popiele" i pracują cały czas. Ich najnowszym dzieckiem jest TyreWiz.

Chociaż technologia pomiaru ciśnienia w czasie rzeczywistym nie jest niczym nowym to w świecie rowerów jest to swoista nowość. Cztery lata temu niemiecka marka Lightweight zaprezentowała koła Smart wheels wyposażone w chip mierzący zarówno temperaturę obręczy jak i ciśnienia w oponie, lecz patent nie zyskał zbytnio na popularności. Urządzenie takie jak TyreWiz jest pierwszym tego typu urządzeniem zaprezentowanym na rynku. Mierzy ono w czasie rzeczywistym ciśnienie w oponie, przyśpieszenie oraz prędkość obrotową. Dzięki czemu sugeruje kolarzowi zmianę ciśnienia w oponie w celu osiągnięcia lepszych parametrów jazdy. Należą do nich mniejsze zużycie opony, poprawa przyczepności i większa prędkość. Obecnie kolarze mają do wyboru ogromną liczbę opon, obręczy oraz kół, których kombinacje dają liczbę wręcz nieskończoną. Każdy kolarz wie, że dobór odpowiedniego ciśnienia w oponie jest kluczowy. Balansujemy bowiem pomiędzy przyczepnością, szybkością i "podatnością na kapcie".

Quarq TyreWiz łączy się z urządzeniem lub telefonem wyposażonym w aplikację TyreWiz app. Podczas pierwszej jazdy zaleca się ustawienie parametrów na najczęściej prowadzone pomiary w celu jak najszybszego dostosowywania ciśnienia do naszych preferencji. Mamy do wyboru wskazanie parametrów będących dla nas najważniejszymi. Są to: opory toczenia, przyczepność, zużycie opony czy komfort. Urządzenie jest w pełni odporne na wstrząsy oraz wodoodporne. Zasilane jest wymienialną baterią CR1632 zapewniającą pracę przez 300h. Urządzenie jest kompatybilne za zworami typu Presta i może pracować z oponami szosowymi, bezdętkowymi oraz oponami zalanymi mlekiem uszczelniającym.

Dane techniczne:

 • Dostosowanie ciśnienia w oponie do potrzeb każdego kolarza
 • możliwość "sparowania" urządzeń za pomocą technologii NFC
 • możliwość sparowania za pośrednictwem technologii ANT+ and Bluetooth
 • dokładność pomiarów ciśnienia +/- 2%
 • zasilany wymienialną baterią baterią CR1632 starczającą na 300h pracy
 • kompatybilny z wentylami Presta z wykręconymi rdzeniami (także oponami bezdętkowymi oraz wyposażonymi w mleko uszczelniające)
 • stopień ochrony IPX7
 • bardzo niska waga- zaledwie 10g ( na jedno koło)
 • cena 259€
 • dostępność 27 czerwiec 2018

Dystrybutorem marki Quarq na Polskę jest firma Harfa Harryson (http://harfa-harryson.com.pl ).


o autorze

Szymon Barczyk

komentarze

WiadomościWszystkie

 • Cyklokarpaty zdobyte!

  W dziesiątym tegorocznym wyścigu Cyklokarpaty kolarze CST 7R MTB Team wygrali wszystko, co było do wygrania.

  Więcej...

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
 • 34-300 Żywiec, Folwark 21/25
 • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl