Jak dbasz - tak masz! Testy ekologicznych środków PURE do czyszczenia i konserwacji.

Jakiś czas temu redakcyjny magazyn odwiedził pośrednik św. Mikołaja przylatując prosto z Częstochowy, gdzie znajduje się siedziba dystrybutora AMP Polska przywożąc do nas produkty brytyjskiej marki Weldtite. Jak wiadomo św. Mikołaj ma swoje elfy, które dostarczają przesyłki do grzecznych dzieci i tak się złożyło, że trafiły one prosto do mnie. Starannie zapakowane prezenty, które sprawiają mnóstwo uśmiechu na twarzy to zwyczaj, który towarzyszy nam podczas świąt, jednak mnie opanował nieco wcześniej. Nie ukrywam, że pierwszy raz spotkałam się "face to face" z linią produktów PURE, więc pierwsze co zrobiłam, to dokładnie zapoznałam się co producent ma do powiedzenia odnośnie swojego produktu.  

Przeczytałam, zastanowiłam się chwilę i postanowiłam w ekspresowym tempie sprawdzić, jak w rzeczywistości zachowują się całkowicie naturalne preparaty. Byłam trochę ciekawa, a przy okazji mój ulubieniec po kilku treningach mógł spokojnie odetchnąć i po cichu wyszeptać, oczywiście tak żebym nie usłyszała - "no w końcu głupia babo mnie wyczyściłaś - dzięki!" :) Na stronie internetowej możemy przeczytać: "W Weldtite tworzyliśmy wspaniałe produkty do czyszczenia i smarowania roweru od dziesięcioleci. Po ciężkiej i owocnej pracy naszego zespołu, byliśmy w stanie wykonać serię, która jest prawdziwą alternatywą dla „tradycyjnych” środków czyszczących i smarów. I jest ona całkowicie przyjazna dla środowiska. Więc jeśli sposób w jaki traktujesz środowisko jest dla Ciebie tak samo ważne, jak sposób, w jaki traktujesz rower, wypróbuj serię PURE. To naprawdę działa! I bierzemy za to odpowiedzialność." 

Płyn do mycia BIKE WASH to podstawa w zestawie do czyszczenia roweru. Płyn czyszczący jest bezbarwny i pozbawiony kwasów, a jednocześnie działa na brud i tłuszczu tak łatwo, jak najlepsze dostępne na rynku środki czyszczące na bazie rozpuszczalników. Mieszanka oparta na wodzie bardzo szybko usuwa brud, nie angażując przy tym zbyt dużej siły aby się go pozbyć.. Ale żeby nie było zbyt pięknie ma też swoje wady - pewnie jak większość ekologicznych środków czyszczących na bazie wody. Aby uzyskać rezultat podobny do środków kwasowych musimy jednak wykorzystać nieco więcej produktu na powierzchnie roweru. 

DEGREASER czyli mocny odtłuszczacz, ale czy na tyle mocny co silnie żrące środki, których nie powinniśmy używać bez zabezpieczających rękawiczek? Zdecydowanie nie, ale ma swoje zalety tak jak cała linia produktów PURE - jest przyjazny dla środowiska! Można go spokojnie używać bez rękawiczek bez obaw o naszą skórę, a dodatkowo przez dłuższy czas będzie przyjemnie pachnieć. Podczas walki z usuwaniem smarów i zanieczyszczeń z ogniw łańcucha, koronek kasety, przerzutek i korby na początku użyłam niewielką ilość płynu. Jednak czynność musiałam powtórzyć by wynik był zadowalający. Najlepszy efekt osiągniemy, gdy naniesiemy preparat na wybrane miejsca i odczekamy kilka minut, by następnie za pomocą szczotki usunąć resztki zanieczyszczeń. Preparat rozpuszcza smar, ale płyn nie pieni się tak obficie jak większość środków do czyszczenia tłustych zabrudzeń. Mimo wszystko, w efekcie końcowym zdaje egzamin i nie pozostawia brudnych miejsc. Dodatkowo z czystym sumieniem rower możemy czyścić praktycznie wszędzie, gdyż środek jest całkowicie naturalny.

Nabłyszczacz BIKE PROTECTOR podobnie jak reszta serii Pure od Weldtite, jest na bazie wody i nie zawiera rozpuszczalników, ale w przeciwieństwie do płynu Pure Bike Wash i odtłuszczacza Pure Degreaser podczas użycia nie musimy kilkukrotnie powtarzać czynności, aby uzyskać rewelacyjny efekt. Wystarczy nanieść Protector na rower i przetrzeć szmatką (dla oszczędności można rozprzestrzenić go na szmatkę i przetrzeć dokładnie obszar). Preparat ten nadaje połysk powierzchni zabezpieczając ją jednocześnie przed działaniem czynników zewnętrznych. Cienka warstwa, która pozostanie na rowerze zapobiegnie także silnemu przyleganiu brudu i ułatwi kolejne mycie. Dodatkowo środek przywraca trochę życia z powrotem w smutną ramę. Blask pozostawiony za pomocą ochraniacza jest tak samo skuteczny, jak cokolwiek innego na rynku - tylko po prostu nie truje naszej wspaniałej planety! :)


BIKE OIL ALL WEATHER
to naturalny, biodegradowalny olej do łańcucha na każde warunki pogodowe. Jak każdy smar hamuje rdzę, ochrania przed korozją, zmniejsza tarcie części ruchomych, ale także nadaje się do większości zastosowań domowych. Smar nie jest tak gęsty jak wiele smarów na bazie rozpuszczalników i w przeciwieństwie do wielu uniwersalnych odpowiedników jest dość lekki, ale wymaga częstszych wymian. Łatwo się go aplikuje, a gdy przypadkiem zabrudzimy dłonie olejem bez problemu możemy się go pozbyć za pomocą szmatki. Jeśli chodzi o trwałość to tak w prost mówiąc/pisząc - daje rade! Zarówno na szosie jak i w terenie, aczkolwiek polecam unikać piaszczystych dróg, bo pomimo że jest lekki to łapie większe zanieczyszczenia.

Olej do łańcucha WET LUBE zaprojektowany aby trzymać się łańcucha w mokrych warunkach. Idealny na ekstremalne warunki pogodowe i na długie dystanse. Smar jest dość lepki i jeśli nasz napęd nie jest odpowiednio wyczyszczony musimy się liczyć z tym, że zaraz będziemy go mieć brudnego.. Miałam okazję przetestować ten smar na wielu treningach w trudnych warunkach pogodowych i muszę przyznać, że spełnił całkowicie moje oczekiwania! Łańcuch nie "dzwonił" pomimo długiej jazdy, co w zupełności potwierdziło dobrą jakość oleju. Starajmy się jednak nie używać tego typu smaru, gdy w planach treningowo/startowych mamy uwzględnione piaszczyste odcinki, bo ten typ podłoża działa na Wet Lube jak magnes, a dźwięku "zgrzytania" chyba nikt nie lubi! :)

Olej do łańcucha DRY LUBE czyli kolejny naturalny, biodegradowalny produkt tym razem na suche warunki pogodowe. Idealny na suchej drodze, do jazdy z niskimi oporami toczenia. Jest odporny na przenikanie wody oraz hamuje rdzę i ochrania przed korozją. Tak pisze producent i bez wątpienia tak właśnie jest! Olej jest dość rzadki, a naprawdę można powiedzieć, że ma konsystencje dość wodnistej mieszanki. Smar, aby uzyskać odpowiednią powłokę należy starannie nałożyć na każde z ogniw, takie rozwiązanie w moim przypadku sprawdziło się idealnie. Łańcuch przez całą jazdę pracował w ciszy, a po skończonym treningu napęd był całkiem czysty. Jednak przed kolejną aktywnością nie możemy zapomnieć o nowym smarowaniu, bo Dry Lube działa, ale przez krótki okres. A ja z doświadczenia wiem, że lepiej zapobiegać niż.. się później denerwować! 

PODSUMOWANIE

Osobiście nigdy nie spotkałam się z środkami czystości, które spokojnie osoba, która nie potrafi czytać mogłaby pomylić z linią kosmetyków do ciała. Pachnące mgiełki i olejki do ciała? Zdecydowanie niejeden taki użytkownik po otwarciu zastanowiłby się do czego to tak naprawdę służy? Preparaty nie podrażniają skóry i spokojnie można z nich korzystać bez konieczności używania rękawiczek, bądź innych ochronnych gadżetów. Zważywszy na fakt, że żyjemy aktualnie w czasach gdzie na topie jest życie zgodne z naturą - preparaty całkowicie wpasowują się w bieżące trendy. Ekologiczne produkty są droższe i do czyszczenia używamy ich więcej, ale.. taka jest cena uratowania naszej planety! :)

ZESTAW WELDTITE PURE:

 1. Płyn do mycia roweru BIKE WASH 1litr (Cena katalogowa - 59,90 PLN)
 2. Odtłuszczacz DEGREASER 250ml (Cena katalogowa - 49,90 PLN)
 3. Nabłyszczacz BIKE PROTECTOR 250ml (Cena katalogowa - 59,90 PLN)
 4. Olej do łańcucha BIKE OIL ALL WEATHER (warunki suche i mokre) 150ml (Cena katalogowa - 26,90 PLN)   
 5. Olej do łańcucha WET LUBE (warunki mokre) 100ml (Cena katalogowa - 26,90 PLN)
 6. Olej do łańcucha DRY LUBE (warunki suche) 100ml (Cena katalogowa - 26,90 PLN)

Dystrybutor : AMP Polska


o autorze

Redakcja

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

 • Stylus

  W końcu zawitała do nas wiosna. Temperatury rosną, a wraz z nią chęci do jazdy. I mimo pewnych ograniczeń nadejdą lepsze czasy, a wtedy ktoś z...

  Więcej...

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
 • ,
 • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl