Granfondo Campagnolo Roma - już za miesiąc

Jak mówią wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Już za miesiąc startuje w Rzymie kolejna edycja festiwalu Granfondo Campagnolo Roma. Festiwal odbędzie się w dniach od 6 do 8 października. Na obraz festiwalu składa się kilka imprez. Zaliczyć do nich można min. Ride in Soladarity, czyli wycieczkę po starym mieście przeznaczoną dla całych rodzin. W trakcie tej wycieczki uczestnicy będą mogli z poziomu siodełka zwiedzić ciekawe zakątki "wiecznego miasta", do których prawdopodobnie nigdy by się nie zapuścili. Tutaj miła niespodzianka. Na każdą z imprez w ramach festiwalu Granfondo Campagnolo Roma możemy za niewielką opłatą wypożyczyć w miasteczku umieszczonym na terenie Term Karakalli (nieopodal koloseum) rower. Dlatego też każdy, kto wybierze się do Rzymu nawet samolotem będzie mógł skorzystać z owej oferty.

Drugą jakże ważną imprezą odbywającą się w ramach festiwalu jest "Appia Antica". Tłumacząc bezpośrednio oznacza to nic innego jak "antyczna droga". Impreza jest bowiem wyścigiem rowerów zabytkowych wyprodukowanych przed rokiem 1987. Na starcie zobaczymy zatem zarówno osoby dorosłe jak i dzieci, które pokochały rowery z ery wełnianych koszulek oraz stalowych ram. Uczestnikom przyjdzie pokonać dystans ok. 30km. Pod drodze przejeżdżać będą przez takie miejscowości jak Castelgandolfo (będącą letnią rezydencją papieży) czy Marino. Pomiędzy tymi miejscowościami kolarze poruszali się będą wzdłuż malowniczego jeziora wulkanicznego Lago Albano. Warto wspomnieć, że wyścig jest częścią cyklu Giro d’Italia d’Epoca czyli wyścigów na rowerach zabytkowych odbywających się w różnych miastach na terenie całych Włoch. Na koniec warto dodać, że na linii startu można spotkać takie osoby jak chociażby Francesco Moser.

Jednym z ostatnich punktów programu festiwalu jest "In Bici ai Castelli" jest to wyścig rowerowy na dystansie 71km z przewyższeniem 778m. Jest to wyścig organizowany w formule czegoś na kształt wycieczki. Wystartować w nim mogą wszyscy nie zależnie od posiadanego roweru (dopuszczone są także rowery elektryczne) oraz zaświadczenia o stanie zdrowia. Jak zdążyliśmy się już przekonać Włosi bardzo poważnie podchodzą do tematu zdrowia. Każdy uczestnik wyścigu otrzymuje za jego ukończenie dyplom podobny do tego, który otrzymują uczestnicy koronnej imprezy festiwalu czyli wyścigu Grandfondo. Z trasą oraz profilem wyścigu możemy się zapoznać wchodząc na stronę ( http://www.openrunner.com/index.php?id=7860328 ). Kluczowy podjazd nie jest tak bardzo wymagający.

Ostatnim lecz najważniejszym punktem festiwalu jest wyścig szosowy Gran Fondo Campagnolo Roma. Zawodnicy startujący w tym koronnym punkcie programu festiwalu będą mieli do pokonania trasę o dystansie 122km. Po drodze przyjdzie im pokonać aż 1994m w pionie. Kolarze jak przystało na imprezę tej rangi starować będą spod rzymskiego koloseum. Niczym gladiatorzy przejadą zamkniętymi na czas imprezy ulicami starego miasta by następnie wydostać się z Rzymu i walczyć na okalających Rzym wzgórzach.

Meta usytuowana została naprzeciwko muzeum murów obronnych miasta Museo delle Mura mieszczącym się w budynku dawnej bramy wjazdowej do miasta Porta S. Sebastiano. Po drodze kolarze przejadą przez takie miejsca jak chociażby Piazza Venezia, Piazza Argentina, Corso Rinascimento, S. Andrea della Valle, via Tomacelli, Largo Goldoni, Via del Corso, Piazza del Popolo, LungoTevere czy Via di Porta San Sebastiano. Jak to powiedział mój dobry znajomy z Marsyliii "stary wyścig jest trudny ale widoki są wspaniałe".

Trudność polega w głównej mierze nie na alpejskich podjazdach lecz na tempie. Region Lazio jest stosunkowo pofałdowany. Pofałdowany teren w połączeniu z szaleńczym tempem bywa zabójczy. Kluczowe podjazdy pętli to: Panoramica (2,3km, średnie nachylenie 5.9%, maksymalne nachylenie 8%), Murus (1,1km, średnie nachylenie 10,3%, maksymalne nachylenie 16%), Rocca Priora (6km, średnie nachylenie 6,3%, maksymalne nachylenie 13%) oraz Rostrum (0,7km, średnie nachylenie 12%, maksymalne nachylenie 18%). Graficznie przedstawiają się następująco. 

Z profilem trasy możemy się zapoznać wchodząc na stronę ( http://www.granfondoroma.com/en/index.php/events/g... ). Od tego roku organizatorzy postanowili uhonorować specjalną nagrodą osobę, która jako pierwsza zdobędzie wszystkie cztery kluczowe podjazdy. Prywatnie powiem, że może nie być to takie łatwe, ponieważ swój start w wyścigu potwierdził min. Paolo Bettini.

Na koniec zapraszam na krótki filmik promujący tegoroczny wyścig.

W celu zapoznania się z wszelkimi szczegółami dotyczącymi zarówno festiwalu jak i samego wyścigu polecamy odwiedzenie strony ( http://www.granfondoroma.com ). Mamy nadzieję, że zarówno na na festiwalu jak również na liście startowej koronnego punktu programu znajdziemy polskie nazwiska.


o autorze

Szymon Barczyk

komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl