Witamina Słońca, witamina życia, idealna para na koniec lata

Lato chyli się już ku końcowi, a Słońce coraz rzadziej wychodzi zza chmur. Koniec lata obfituje jednak w przepyszne warzywa i owoce. Warto przyjrzeć się na co aktualnie jest sezon i co warto włączyć do swojego jadłospisu. 

Przełom sierpnia, początek września to idealny czas m. in. na cukinię, marchew, fasolkę szparagową, rukolę, pierwsze zbiory dyni oraz moje ulubione buraki.  Schyłek lata to też idealny moment żeby przygotować swój organizm do nadchodzących chłodów i zimy.  Najlepszym sposobem, aby zapewnić sobie odpowiednia ilość witamin i minerałów jest wykorzystanie tego co daje nam natura. Czasem jednak dobrze jest też zadbać o właściwą suplementację. Witaminami, które szczególnie  kojarzą mi się ze słońcem i latem jest witamina D3 i K2. Witamina D3 nazywana witaminą Słońca. Jest jedną z najważniejszych witamin niezbędnych do zachowania zdrowia. Witamina D jest właściwie hormonem steroidowym produkowanym z cholesterolu, gdy skóra jest wystawiona na promienie słoneczne. Dlatego też osoby mieszkające w strefach klimatycznych o małym nasłonecznieniu mogą nawet cierpieć na jej niedobory.  Witamina D3 odpowiedzialna jest za zwiększenie wchłaniania wapnia i fosforu, wzmacnia mięśnie, kości, wspomaga odporność oraz chroni przed infekcjami. 

Niedobór witaminy D zwiększa więc ryzyko przeziębień, grypy, bóli mięśni, osteoporozy i krzywicy.  Idealnym dopełnieniem i towarzyszką witaminy D3 jest witamina K2, która odpowiedzialna jest m.in. za przekierowanie wapnia do kości. Nazywana jest witaminą życia.  Bez jej odpowiedniej dawki dochodzi do występowania tzw. „paradoksu wapnia”, czyli niedoboru wapnia w kościach przy jednoczesnym często zwapnieniu naczyń krwionośnych. Z powodu tego zaburzenia, pomimo przyjmowanego wapnia, może dojść do osteoporozy. Inną zaletą witaminy K2 jest zapewnienie prawidłowej krzepliwości krwi oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia miażdżycy i chorób serca (wynikających z nieprawidłowego metabolizmu wapnia). Biorąc pod uwagę wpływ obu witamin na dystrybucję i metabolizm wapnia w organizmie, witaminy te polecane są szczególnie kobietom po 40-stym roku życia oraz intensywnie ćwiczącym. Bardzo ważne jest więc, aby przede wszystkim stosować odpowiednią dietę lub naturalne preparaty zawierające witaminę D3 i K2.

Pani od Jogi :)


o autorze

Magdalena Herwy

Jestem fizjoterapeutą, joginką, nauczycielem jogi i tancerką (też haha). Fascynuje mnie holistyczne podejście do zdrowia i człowieka, wpływ emocji na ciało oraz Medycyna Chińska.

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • 34-300 Żywiec, Folwark 21/25
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl