Ucieczka dużej grupy i samotny odjazd Mohikanina z Treka Segafredo.

Z etapu na etap rywalizacja podczas Tour de France staje się coraz mniej przewidywalna, a ciągłe zwroty akcji i przetasowania w czołowych grupach przyciągają uwagę kibiców. Jesteśmy za takimi scenariuszami, o ile nie wiąże się to z podejmowaniem zbyt dużego ryzyka. Jak zwykle od samego startu nastąpiły serie ataków, które były do pewnego momentu kasowane przez peleton. Ostatecznie udało się oderwać piątce zawodników, z których najbardziej widoczny był zagroszkowany na czerwono Francuz, wiodący prym w klasyfikacji górskiej.

ADO

Głodnych sukcesu zresztą w peletonie było o wiele więcej, bo po chwili okazało się że za ucieczką pędzi pociąg złożony z...23 zawodników! Dość dziwne było to, że w całym odjeździe, który w końcu się połączył, po nieco ponad godzinie jazdy, nie było żadnego (!) zawodnika grupy Sky.  Peleton prowadzony przez nich tracił już wtedy ponad 6 minut i nie wyglądało to zbyt dobrze. Nieprzypadkowo w odjeździe znalazł się Michael Matthews, który po ciuchu ciuła punkciki i zebrał tu na lotnym finiszu komplet oczek.  Przed drugą tego dnia cięższą wspinaczką z racji nieco cięższego tyłka postanowił z ucieczki nieco się rozpędzić sam "Panzerwagen" Tony Martin.

ASO

W sumie nie wiemy co planował Niemiec, ale i tak podziwiamy go za odwagę w takim terenie. Po jakimś czasie dokręcił do niego groszek , a przed szczytem również kilku innych, mocnych w górach zawodników.  Czołówka liczyła wtedy już tylko 9 rowerów, niestety Tony nie był w stanie utrzymać takiego tempa podjazdu przy swojej kadencji. Jak widać po składzie, nie było w tej akcji żadnego zawodnika ze ścisłej czołówki generalnej klasyfikacji, stąd strata wciąż ponad sześciu minut peletonu, w którym również działy się dość dziwne rzeczy. W czasie gdy lider zmieniał rower po jakimś defekcie, grupa AG2R postanowiła zrobić na podjeździe drużynową tempówkę z mocnymi akcentami, by mocno nadwyrężyć zdrowie Krzysia w żółtej koszulce. W sporej części się im to udało, jednak siła grupy niebiańskich, oraz ich taktyka z wozu technicznego jest na wyższym poziomie, który nie wszyscy ogarniają podczas ciężkiej jazdy. Froome z pomocą swoich naciągaczy peletonu zdołał wrócić do grupy, ku niezadowoleniu Francuzów. Warto dodać, że na samej końcówce etapu porwał się na atak z peletoniku z tyłu Martin, tym razem Daniel, który w zamyśle miał wyszarpać kilka cennych sekund w generalce.  Brawo za upór i wolę walki, przyniosło mu to kolejny szczebelek w drabince TOP 10 w górę. 

ASO

Tuż za pilotem wyścigu wojna trwała na dobre, ostatni z podjazdów przysporzył sporo radości kibicom, z powodu kolejnej solowej akcji kolarza.  Był to Bauke Mollema z Trek Segafredo. Zawodnik z dobrą już marką wyścigową uparcie brnął w swój odjazd przez kilkadziesiąt kilometrów, mimo że często widział pogoń tuż za swoimi plecami. Ogromny szacunek za taką postawę. Kibice doceniają taką wolę walki i na mecie samotnego kolarza przywitał duży aplauz.  Z niedużą stratą zameldowali się za nim  Diego Ulissi (Uea Team Emirates) oraz Tony Gallopin (Lotto Soudal). Michał Kwiatkowski (Sky) miał dziś wolne. Oddał swoje koło liderowi podczas defektu i przyjechał razem z Maciejem Bodnarem  w ostatniej grupie ze stratą ponad 26 minut.

ASO

WYNIKI 14 ETAPU:

1 Bauke Mollema - Trek-Segafredo 4:41:47

2 Diego Ulissi - UAE Team Emirates 0:00:19

3 Tony Gallopin - Lotto Soudal 0:00:19

4 Primoz Roglic - Team Lotto NL-Jumbo 0:00:19

5 Warren Barguil - Team Sunweb 0:00:23

6 Nicolas Roche - BMC Racing Team 0:01:00

7 Lilian Calmejane - Direct Energie 0:01:04

8 Jan Bakelants - AG2R La Mondiale 0:01:04   9 Thibaut Pinot - FDJ 0:01:04

10 Serge Pauwels - Team Dimension Data 0:01:04

...

141 Pawel Poljanski - Bora–Hansgrohe 0:26:32

169 Michał Kwiatkowski - Team Sky 0:26:32

170 Maciej Bodnar - Bora-Hansgrohe 0:26:32

KLASYFIKACJA GENERALNA:

1 Chris Froome - Team Sky 64:40:21

2 Fabio Aru - Astana Pro Team 0:00:18

3 Romain Bardet - AG2R La Mondiale 0:00:23

4 Rigoberto Uran - Cannondale Drapac Professional Cycling Team 0:00:29

5 Daniel Martin - Quick Step Floors 0:01:12

6 Mikel Landa - Team Sky 0:01:17

7 Simon Yates - Orica-Scott 0:02:02

8 Louis Meintjes - UAE Team Emirates 0:05:09

9 Alberto Contador - Trek-Segaredo 0:05:37

10 Damiano Caruso - BMC Racing Team 0:06:05

...

62 Kwiatkowski Michał - Team Sky 1:37:32

85 Poljanski Pawel - Bora–Hansgrohe 1:53:57

125 Bodnar Maciej - Bora–Hansgrohe 2:24:19

Lider wyścigu - Chris Froome - Team Sky

Najlepszy sprinter - Marcel Kittel - Quick-Step Floors

Najlepszy góral - Barguil Warren - Team Sunweb

Najlepszy młodzieżowiec - Simon Yates Orica-Scott

Najlepszy team - SKY


o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.

komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl