Domowe soki warzywne. Nawodnienie, uzupełnienie potasu, żelaza, błonnika.
Sok z pomidorów. Pomoże Ci wzmocnić układ immunologiczny, podniesie obronność organizmu, ochroni Cię przed przeziębieniami, grypą i infekcjami. Pomidory zawierają wiele witamin (C, A, B. D, K), antyoksydantów, potas, wapń, fosfor, żelazo, sód, arginina… Nie wspominając o fenolach i kwasach organicznych takich jak: cytrynowy, szczawiowy i jabłkowy. Szczególnie ważny w okresie letnim przy odwodnieniach i ubytkach elektrolitów wraz z mikro i makroelementami. Duża zawartość potasu sprawia że jest jednym z najlepszych źródeł naturalnych tego pierwiastka.
SKŁADNIKI:
- 3 kg jędrnych, dojrzałych pomidorów
- sól
- pieprz
- chilli
- bazylia
- sok z cytryny
PRZYGOTOWANIE:
Pomidory umyj i sparz, obierz ze skórki i pokrój w ćwiartki,. Włóż do garnka, lekko rozgnieć tłuczkiem i doprowadź do wrzenia. Gotuj kilka minut, po czym zmiksuj blenderem. Dopraw do smaku, doprowadź do wrzenia i przelej do wyparzonych słoików (jeśli chcesz je dłużej przechowywać) lub ostudź i pij od razu.
Koktajl z selera naciowego i ogórka.
Seler naciowy – zielone łodygi są skarbnicą cennych składników – witamin A, E, C oraz wielu minerałów takich jak żelazo, wapń i fosfor. Dieta bogata w seler oczyszcza organizm z toksyn. Łodyga selera odtruwa organizm, pomaga trawić tłuszcze, poprawia pracę nerek i serca oraz koi stargane nerwy. Seler polecany jest także osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze. Sprawdza się doskonale jako składnik diety odchudzającej.
Ogórek – jest bardzo częstym składnikiem diet z powodu swojego działania oczyszczającego i odkwaszającego organizm, dzięki czemu spalanie tkanki tłuszczowej jest o wiele szybsze, a do tego jest nisko kaloryczny. Warzywa pomagają także w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu.
autor zdjęcia Magda: https://surojadek.com/sok-na-nadmiar-wody-w-organi...
SKŁADNIKI:
- 500 g świeżych ogórków
- 1 seler naciowy
- pęczek natki pietruszki
- sok z 1/2 cytryny
- do podania – kilka plasterków ogórka i listki świeżej mięty
PRZYGOTOWANIE:
Ogórki umyj dokładnie i obierz, pokrój na mniejsze kawałki i umieść w pojemniku blendera. Do naczynia dorzuć opłukanego selera naciowego. Składniki miksuj, aż do uzyskania napoju o gładkiej, jednolitej konsystencji. Dodaj opłukaną natkę pietruszki i sok z cytryny. Ponownie zmiksuj, aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Jeśli koktajl jest za gęsty dodaj większą ilość soku. Gotowy napój możesz udekorować plasterkami ogórka i listkami świeżej mięty.
Często pojawiający się w naszej Kolarskiej Kuchni sok warzywny na bazie buraczków z ostrą nutą pepperoni. Warzywa są dobrane celowo w takim składzie, gdzie buraki wspomagają budowę składu krwi, a papryka, sok z cytryny i natka pietruszki ( dodatkowo również bogata w żelazo) zawierają ogromne ilości witaminy C, dzięki której żelazo jest w dużo większym stopniu przyswajalne przez organizm. Sok z buraków ciężko zrobić smaczny, dlatego dużo dobrego robi tu pepperoni i sok z cytryny.
SKŁADNIKI:
- dwa średnie buraki
- pół czerwonej większej papryki
- mała marchewka
- pęczek natki pietruszki
- mała papryczka pepperoni
- łyżka soku wyciśniętego z cytryny
- średni pomidor.
PRZYGOTOWANIE:
Używamy w domu blendera, więc buraczki obieramy ze skórki, podobnie marchewkę, paprykę dużą i małą pepperoni kroimy na pół i wybieramy gniazdo pestkowe. Wszystkie warzywa myjemy i pokrojone wrzucamy do blendera. Sok z tych warzyw będzie nieco suchy, dlatego dolewamy pół szklanki wody mineralnej niegazowanej, oraz sok z cytryny podczas blendowania. Po przelaniu do szklanki dekorujemy dużym listkiem natki i plastrem cytryny. Dużo lepszym wyjściem jest użycie wyciskarki. Warzywa są dobrane celowo w takim składzie, gdzie buraki wspomagają budowę składu krwi, a papryka, sok z cytryny i natka pietruszki ( dodatkowo również bogata w żelazo) zawierają ogromne ilości witaminy C, dzięki której żelazo jest w dużo większym stopniu przyswajalne przez organizm. Sok z buraków ciężko zrobić smaczny, dlatego dużo dobrego robi tu pepperoni i sok z cytryny. Smacznego
komentarze