Pacevicius i Latozaite nie do zatrzymania!

14 maja w Niemenczynie na Litwie zostały rozegrane zawody kolarskie w cyklu Maratony Kresowe. Trzeci sezon startów na Litwie okazał się być rekordowy pod względem frekwencji – w wyścigu udział wzięło prawie 400 zawodników z Litwy, Polski, Białorusi i Rosji. W porównaniu do  poprzedniego sezonu frekwencja na dystansie Kellys Maraton wzrosła aż o 80%!

Sarunas Pacevicius Zwycięzca Kellys Maratonu

Zwycięzcami  koronnego dystansu po raz czwarty z rzędu zostali Sarunas Pacevicus i Sylvija Latozaite, oboje reprezentujący białostocką drużynę SPRINT SBR BANK Team. Warto podkreślić, że sponsorzy zwycięzców osobiście przyjechali do Niemenczyna dopingować wszystkich  zawodników.

Civilius i Pinatis

Kellys Maraton liczący 57km wygrał z przewagą 8 sekund Sarunas Pacevicius (SPRINT SBR Bank Team) z czasem 02:06:09. Fascynujący finisz o drugie miejsce rozegrali pomiędzy sobą kolejni reprezentanci Litwy Civilis Elijus (Top Team Litwa) i Pinatis Marius (My Bike). Dwie setne sekundy zadecydowały o zwycięstwie przedstawiciela drużyny Top Team Litwa, dla którego był to już siódmy start w historii Maratonów Kresowych. Młodszy o dziesięć lat Pinatis zajął trzecie miejsce.

Najszybszym zawodnikiem z Białorusi był Nawasad Yauheni, jako piąty przeciął linię mety, tracąc do zwycięzcy zaledwie 10 sekund. Pierwszą dziesiątkę zamknął reprezentant Polski Car Piotr (Mistral). Podobnie jak w Wasilkowie, zawodnicy z Litwy zdominowali Kellys Maraton. W pierwszej 10-tce było ich ponownie ośmiu.

Zakrzewski – zwycięzca kategorii M5

Gospodarze zdecydowanie przodowali w medalowych kategoriach. Wygrali ich w sumie aż sześć. Kategoria M-5 padła łupem Polaków. Pierwsze miejsce zajął Dariusz Zakrzewski (Mistral), ponad 10 minut później zameldował się Sławomir Masłowski (SPRINT SBR Bank Team). Najszybszy z Litwinów Andrej Cholscevnikow stracił do Zakrzewskiego kwadrans, zajmując jednocześnie trzecie miejsce w kategorii M-5.

Dystans Kellys Maraton reprezentowany był przez osiem Pań, wszystkie ukończyły wyścig. Wygrała Sylvija Latozaite (SPRINT SBR Bank Team). Niecałe 2 minuty straciła do liderki Maratonów Kresowych Zaliauskaite Algirda, reprezentantka SK -S Sportas, która na Kresowych pojawiła się po sześcioletniej  przerwie. Na trzecim stopniu podium stanęła klubowa koleżanka Zaliauskaite, 25-letnia Gabriele Andrasiuniene, dla której był to debiut na Maratonach Kresowych. Najszybsze z Polek Magadalena Gołębiewska (Bliska Team) i Katarzyna Sieńko (AGR Podlasie I) zajęły odpowiednio 4 i 5 miejsca.

Najszybsze Zawodniczki i Zawodnicy Kellys Maratonu otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 100, 60 i 40 Euro za poszczególne miejsca. Fundatorami nagród był Samorząd Rejonu Wileńskiego.

Dystans Półmaraton liczący 28,5 km wygrał z prawie minutową przewagą Piotr Chrzanowski (Bliska Team). Drugie miejsce zajął Yahor Prasviryn (VELOGRODNO), puchar za trzecie miejsce przypadł Julianowi Masłowskiemu (Kambet Team). Świetny wyścig pojechał Wiesław Grala (Augustowianka Team), który był czwartym zawodnikiem Open i pierwszym w kategorii M-5. Grala zachwycał formą w ubiegłym sezonie, o czym świadczy 3 miejsce Open w klasyfikacji generalnej 2016. W fantastycznej dyspozycji jest również 14-letni Michał Koszykowski (UKS Wygoda Bliska Team), który do Chrzanowskiego stracił co prawda 2,5 minuty, ale pozwoliło mu to zająć wysokie 7 miejsce Open i zwyciężyć w kategorii Młodzik.

Opierając się na statystykach, półmaraton miał o 50% więcej startujących niż w ubiegłym sezonie.

W Półmaratnie dominowali zdecydowanie Polacy zajmując dziewięć miejsc w pierwszej dziesiątce Open. Najszybszym z Rosjan był Vladislav Prokhorov (11 miejsce Open), 1 miejsce w kategorii Junior Młodszy. Najszybszym reprezentantem zawodników litewskich okazał się Darius Tamisiunas -14 Open  (Utena), który stracił 10 sekund do zwycięzcy kategorii M-4 Pawła Kościelnego (Clear Bike Team).

Dariusz Tasior – 6 miejsce w kat. M4, Półmaraton: „Maraton na Litwie był naprawdę świetny. Dawno nie miałem takiej radochy ze ścigania się. Było czadersko, Fajna trasa, piękna pogoda, doborowe towarzystwo. Wynik sportowy dobry. 6 miejsce w silnej kategorii M4 w której poziom jest coraz bardziej wyrównany. Pierwsza szóstka zmieściła się w minucie a do podium zabrakło mi 30 sekund”

Wśród trzydziestu czterech zarejestrowanych Pań zwyciężyła z dużą przewagą Karolina Mickeviciute Juodisiene z czasem 01:09:56. Druga była Ewelina Kamińska z Agr Podlasie I, na ostatnim stopniu podium w kategorii Open stanęła Katarzyna Citko, reprezentująca drużynę Bliska Team.

najstarszy zawodnik – 78 lat

Najstarszym zawodnikiem wyścigu w Niemenczynie został ponownie 78-letni Jonas Vilunas z Inzynierii, w przeszłości biathlonista.

Author Mini Maraton liczący 7,5km wygrał 10-letni Ignas Kertenis (Sprint SBR Bank Team / SM Gaja). Średnia prędkość młodego zawodnika wynosiła ponad 24 km/ godz. Drugie miejsce zajął przedstawiciel Niemenczyna Romuald Aleksandrow reprezentujący Szkołę Sportową Samorządu Rejonu Wileńskiego. Kiryl Marchyk z Velogrodna (Białoruś)  uzupełnił podium.

Podium wśród Pań zdominowały 14-latki. Zawodniczki ze Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce. Zwyciężyła Kamila Jakubauskaite przed Wiktorią Romanovą. Puchar i nagrody rzeczowe za trzecie miejsce wywalczyła sokólszczanka Weronika Malewicz z SKK Sokół.

Rozegrany został również wyścig Mikro dla najmłodszych uczestników, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rowerem. Każde dziecko otrzymało specjalnie wygrawerowany medal, dyplom, słodki upominek oraz bidony, których fundatorem była firma Kellys. Przedstawiciele firmy Kellys ścigali się na dystansie Półmaraton. Zarówno dla Adama Jaremy, jak i Tomasza Czaplińskiego były to pierwsze starty w cyklu Maratony Kresowe.

Wyjątkowo barwna i śpiewna była  Strefa Animacji wspierana twórczo przez Alinę Lonską, studentkę Uniwersytetu w Wilnie, która gra w żeńskiej drużynie futbolowej.

Wszyscy zawodnicy częstowani byli tradycyjną kaszą z bogatymi dodatkami, która była przygotowana przez kucharzy występujących w Kapeli Świętojańskiej.

Nieodłącznym elementem niemenczyńskich wyścigów są występy zespołów na żywo. I tym razem do tańca porywał żywiołowy występ wokalistek z zespołu Lady Rock oraz Eleny Sartatavičiūtė.

Po dekoracji wśród wszystkich zawodników zostały rozlosowane  beczułki z miodem, z grawerem „Maraton Kresowy Wilia” w Niemenczynie.

Po raz kolejny „Pasja – varžybos – дружба” połączyła ludzi różnych narodowości.  Do realizacji tej imprezy sportowej nie doszłoby bez zaangażowania się kierowników i pracowników Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego, Wielofunkcyjnego Ośrodka Kultury w Niemenczynie, Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny Niemenczynie, Starostwa miasta Niemenczyn i Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego oraz sponsorów.

28 maja zapraszamy do Knyszyna, na wyścig i na knysze :-). Więcej informacji na stronie www.maratonykresowe.pl .

1. Ignas Kertenis (Sprint SBR Bank Team / SM Gaja) – 00:17:47

2. Romuald Aleksandrow (Szkoła Sportowa Samorządu Rejonu Wileńskiego) – 00:17:50

3. Kiryl Marchyk (Velogorodno) – 00:18:03

Author Mini Maraton Panie:

1. Kamila Jakubauskaite (Szkoła Sportowa Samorządu Rejonu Wileńskiego) – 00:21:26

2. Wiktoria Romanowa (Szkoła Sportowa Samorządu Rejonu Wileńskiego) – 00:21:28

3. Weronika Malewicz (SKK Sokół) – 00:21:50

o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju.