8 rowerowych tras dla każdego, czyli rowerem przez Polskę

Połączenie aktywności fizycznej, zwiedzania, poznawania walorów Polski i odkrywania piękna kraju – to wszystko znajdziemy na szlakach rowerowych. W każdym regionie znajdują się warte uwagi odcinki, które można pokonać rowerem – niezależnie od tego, czy jest się profesjonalistą, amatorem, czy podróżuje się samotnie, z przyjaciółmi lub rodziną. Prezentujemy 8 tras rowerowych o różnym stopniu trudności z całej Polski. Warto wybrać się na wyprawę po kraju w tym sezonie.

Opracowane szlaki turystyczne są podzielone ze względu na poziom trudności – od bardzo łatwych do bardzo trudnych odcinków. Dzięki temu każdy, zarówno początkujący miłośnik dwóch kółek, jak i profesjonalny kolaż, znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo na rowerowych turystów czekają atrakcje i zabytki, z których słyną dane regiony.

Spotkanie z żubrem

Odległość: 22 km

Czas: 1 dzień

Stopień trudności: bardzo łatwy

Szlak rowerowy znajduje się w Białowieskim Parku Narodowym, który zaskakuje licznymi okazami fauny i flory – znajduje się tam aż 12 tysięcy gatunków niezwykłych roślin i zwierząt. To prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Rowerową wyprawę warto rozpocząć w Narewce, gdzie jeszcze przed podróżąmożemyzwiedzić cerkiew św. Mikołaja. Kolejny przystanek to Kosy Most, gdzie z platformy widokowej można podziwiać żubry. Finałem podróży jest Stare Masiewo – wieś otoczona pierwotną białowieską przyrodą. Idealne miejsce na odpoczynek od codzienności!

Pustynnym szlakiem

Odległość: 26 km

Czas: 1 dzień

Stopień trudności: łatwy

Szlak o długości ponad 26 km prowadzi przez jedyną w PolscePustynię Błędowską, gdzie można doświadczyć…fatamorgany. Poza pustynią na rowerzystów czekają też inne atrakcje. Po starcie z miejscowości Chechło, już na pierwszym postoju w Rodakach i Ryczówku znajduje się drewniany kościół pw. św. Marka z XVI/XVII wieku, a przy Księżej Górze skała zwana lokalnie „Paluszek”, ponieważ przypomina dłoń z … odpowiedź na szlaku! Na mecie w Kluczy znajduje się Czubatka, czyli punkt widokowy na całą Pustynię Błędowską.

Na mazowieckim szlaku

Odległość: 83 km

Czas: 1–2 dni

Stopień trudności: średni

W południowo-wschodniej części stolicy zaczyna się trasa idealna na weekendowe wycieczki rowerowe. Podróż mazowieckim szlakiem rozpoczyna się w Wawrze i również tam się kończy. Na trasie o długości 83 km warto zatrzymać się w:Otwocku i poznać tajemniczą historię „czarnej dziury”, Karczewie i znaleźć kapliczkę ufundowaną przez rowerzystów oraz wCzersku, gdzie można zwiedzić zamek i zobaczyć turniej rycerski. Dodatkowo, wracając do Warszawy, swoją rowerową wyprawę można urozmaicić zwiedzaniem parku zdrojowego w Konstancinie-Jeziornie oraz ogrodu botanicznego w Powsinie.

Rowerem po Dolinie Bugu

Odległość: 90 km

Czas: 1–2 dni

Stopień trudności: średni

Szlak turystyczny Green Velo to prawdziwa rowerowa perełka – szlak o długości ponad 2 tys. km przechodzi przez 5 województw tj. lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. My proponujemy jednak fragment tej trasy między miejscowościami Mielniki i Jabłeczna. Na rowerzystów już na samym starcie czekają liczne atrakcje: synagoga, cerkiew Narodzenia Bogurodzicy czy kościół Przemienienia Pańskiego. Następnie, po przepłynięciu promem rzeki Bug (prom kursuje jedynie w nieparzyste dni miesiąca), warto zatrzymać się w  Janowie Podlaskim, gdzie mieści się najpopularniejsza stadnina koni.Tutaj można zrobić sobie przerwę i skorzystać z atrakcji stadniny.

Kraina 100 jezior

Odległość: 99 km

Czas: 2 dni

Stopień trudności: średni

Wielkopolski szlak rowerowy o długości prawie 100 km to połączenie jezior i zabytków turystycznych. Podróż warto rozpocząć z samym sercu województwa, czyli Poznaniu – najlepiej obok jeziora Malta. To jednak dopiero początek wodnych atrakcji. Na trasie turyści mogą podziwiać zbiorniki wodne:jezioro Strzeszyńskie, Jezioro Kierskie, Jezioro Pamiątkowskie oraz 52 inne jeziora znajdujące się na tym odcinku. Miłośnicy zwiedzania znajdą w Szamotułach unikatowe zabytki – Zamek Górków oraz pierwszą w Wielkopolsce drukarnię. Warto zatrzymać się w Sierakowie, gdzie znajduje się Sierakowski Park Krajobrazowy, a zaraz obok najstarsza stadnina koni gorącokrwistych w Polsce. 

Nadmorski szlak

Odległość: 170 km

Czas: 2 dni

Stopień trudności: średni

Szlak rowerowy od Helu do Ustki to podróż śladami polskich latarni morskich. Już w Helu znajduje się pierwsza latarnia, kilka kilometrów dalej kolejna – w Jastarni (warto zboczyć z trasy i zobaczyć helskie fokarium lub najdalej wysunięty na północ punkt Polski w Jastrzębiej Górze). Następne latarnie znajdują sięw Sasinie (latarnia na wydmie) oraz Ustce, gdzie podobno ukazuje się duch. Wartymi uwagi są również atrakcje w Świnoujściu – największa latarnia nad Bałtykiem, muzeum latarnictwa i ratownictwa morskiego oraz Woliński Park Narodowy.

Z niemieckim akcentem

Odległość: 339 km

Czas: 5 dni

Stopień trudności: średni

Szlak o długości około 339 km łączący dwa kraje – Polskę i Niemcy. Kilkudniowa podróż swój start ma w Szczecinie, a pierwszy ważny punkt na odpoczynek we Frankfurcie nad Odrą (na trasie czeka też na rowerzystów duży podjazd o wysokości 110 m). Jednak atrakcje tego miasta, jezioro  Helenesee, kościół Mariacki i muzeum Kleista, są warte rowerowego wysiłku.Trasę warto urozmaicić przeprawami w Gubinie (Baszt Bramy Ostrowskiej) oraz Parku Mużakowskim.

Śladami cerkwi

Odległość: 83 km

Czas: 2 dni

Stopień trudności: bardzo trudny

Szlak w Beskidzie Niskim to prawdziwe rowerowe wyzwanie, ponieważ trasa prowadzi przez tereny górzyste – nawet 600-metrowe wzniesienia.Podkarpackie tereny to również kraina dawniej zamieszkiwana przez Łemków, gdzie zwiedzić można liczne zabytkowe cerkwie:greckokatolicką pw.  św. św. Kosmy i Damiana, cerkiew św. Paraskewy, cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy.Cała trasa rozpoczyna się w Gorlicach – mieście, w którym zapłonęła pierwsza uliczna lampa naftowa, a kończy w magicznej Dukli, której walory opisywał Andrzej Stasiuk.

Dokładną mapę szlaków rowerowych oraz wszystkie dodatkowe informacje niezbędne przed podróżą można znaleźć na bloguHRS.

Źródło: http://www.hrs.com/pl/blog/po-godzinach/polska-na-...


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 


komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl