Campagnolo Centaur - odświeżona grupa z segmentu średniego

Po "lifcie" grupy Veloce istnienie przestarzałej grupy Centaur stało się na tyle nie opłacalne, że w sezonie 2015 marka Campagnolo postanowiła ją wycofać z oferty. Wszystko jednak wskazuje, że w sezonie 2018 zagości ponownie w ofercie tej włoskiej marki. Jak pokazuje rynek o wiele trudniej jest przekonać klientów do nowego modelu niż do odświeżonego, modelu który już ugruntował sobie pozycję na rynku. Z tego samego założenia wyszli także konstruktorzy z Campagnolo. Zamiast wymyślać nową nazwę dla grupy, która umieszczona została pomiędzy Potenza 11a Chorzusem i stać się ma alternatywą dla min. Shimano 105, postanowili upakować zupełnie nową grupę w ramy starej nazwy. Odświeżona grupa Centaur choć technologicznie bazuje na grupie Potenza 11 to zawiera w sobie kilka elementów zapożyczonych z Chorusa tak, aby sprostać mogła wymaganiom stawianym zarówno przez turystów jak i zawodników startujących w amatorskich wyścigach. Nowy Centaur to także niższa waga oraz większa sztywność w stosunku do poprzednika.

Nowa czteroramienna korba nawiązuje stylistyką do grupy Super Super Record. Jest ona kompatybilna z zębatkami wykonanymi w technologii BCD. Można do niej przykręcić dowolną kombinację blatów wykonanych w technologii BCD (4 śruby). Ponadto jest to pierwsza aluminiowa korba Campagnolo wykonana w technologii Ultra-Torque. Technologia polega na tym, że każde z ramion wyposażone zostało w półoś supportu zakończoną pierścieniem zębatym. Po skręceniu całości posiada cechy jednorodnej oraz bardzo sztywnej osi supportu.

Precyzja działania przedniej przerzutki nowego Centaura pochodzi wprost z grupy Chorus. Przerzutka współpracuje idealnie z manetkami wykonanymi w technologii Ergopower. Technologia Ergopower oznacza min. prowadzenie pancerza wzdłuż kierownicy pod owijką. Takie prowadzenie minimalizuje wpływ warunków atmosferycznych na działanie całego układu.

Nowa przerzutka Campagnolo Centaur oferuje fantastyczne własności objawiające się łatwością zmiany przełożeń. Ponadto droga po której porusza się wózek posiada nową trajektorię ruchu. Tylna przerzutka Campagnolo Centaur została przystosowana do współpracy z kasetami o rozpiętości aż 32T. Dzięki tej zmianie zaoszczędzono aż 15g w stosunku do konieczności zastosowania dłuższego wózka. Nowy łańcuch grupy Campagnolo Cenatur cechuje się niespotykaną do tej pory wytrzymałością na rozciąganie oraz precyzją pracy ( w tej grupie cenowej).

Manetki odświeżonej grupy Cenatur oferują poziom aerodynamiki, ergonomii oraz jakości chwytu, jaki zadowoli nawet profesjonalnych zawodników, gwarantując spokój oraz bezpieczeństwo nie zależnie od warunków pogodowych. Nawet gdy spędzamy cały dzień na siodełku nie powinniśmy odczuwać dyskomfortu oraz efektu bolących dłoni. Dotychczasowa filozofia jedna dźwignia - jeden kierunek ruchu nie uległa zmianie. Campagnolo dalej wyposaża każdą z manetkę w dwie dźwiegnie. Jedną zrzucającą oraz drugą wrzucającą ( przeciwieństwie do konkurencji). Jednocześnie manetki gwarantują wysoką jakość działania także pod ekstremalnym obciążeniem.

Kaseta nowej grupy Centaur wykorzystuje takie same technologie oraz materiały co kaseta grupy Potenza 11. Jedyną większą różnicą jest wykończenie powierzchni, które jest wyraźnie gorszej jakości. Mamy zatem stosunkowo dobry dobry produkt pod względem mechanicznym lecz cechujący się niższą żywotnością niż wyższy w hierarchii marki Campagnolo brat.

Cała grupa została nastawiona na prędkość oraz amatorskich kolarzy lubiących się ścigać. Dopełnieniem grupy są nowe hamulce, które są średnio 50 lżejsze od porównywalnych hamulców tej samej klasy innych producentów. Jednym z głównych celów inżynierów z Campy Tech Lab było nie tylko przeniesienie technologii znanych z grup wyższych lecz w wydaniu bardziej przystępnym cenowo lecz zachowanie niskiej wagi kompletnej grupy. Wiadomo, że w przypadku tak lekkich konstrukcji jak rowery każde 100g robi na kilku komponentach sumarycznie robi sporą różnicę odczuwalną nawet dla amatora. Weźmy także pod uwagę, że owi amatorzy będą używali grupy Centaur np. wspinając się na Passo Stella czy Mont Ventoux. Kompletna grupa Campagnolo Centaur ważyć będzie ok. 2471g. Jest to średnio 30g mniej niż zbliżone technologicznie oraz cenowo grupy konkurencyjnych marek.

Jak już zdążyliście zobaczyć na zdjęciach nowa grupa Campagnolo dostępna będzie zarówno w wykończeniu czarnym jak i srebrym.

Dystrybutorem marki Campagnolo w Polsce jest firma Wertykal ( https://wertykal.com ).


o autorze

Szymon Barczyk

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl