Sobota na Velodromie Hong-Kong - Torowe MŚ

Po zwycięstwie w drużynowym sprincie kobiet pierwszego dnia rozgrywek, Rosja kolejny raz sięga po najwyższe trofeum – tym razem w czasówce na 500m. Daria Shemeleva uzyskała najniższy czas – 33.282 sekundy, a jej koleżanka drużynowa Anastasiia Voinova – 33.454, co dało jej trzeci rezultat. Miriam Welte z Niemiec zdobyła srebrny medal.

Zacięta walka odbyła się o pierwszy w historii tytuł mistrza świata madison kobiet. Pierwszą połowę wyścigu zdominowały trzy drużyny - Belgii, Wielkiej Brytanii i Australii. Niestety dwa upadki wykluczyły Australię z walki o złoty lub srebrny medal, lecz wciąż walczyły o brąz. Belgijki i Brytyjki na zmianę zmieniały swoje pozycje na czele stawki, zmieniło się to na ostatnich 10 kilometrach, kiedy to Belgijki odjechały wygrywając ostatnie dwa sprinty.

Następnie wszyscy skupili się na wyścigu na dochodzenie kobiet, gdzie Chloe Dygert-Owen zwyciężyła, sięgając po raz drugi na tych mistrzostwach po tytuł mistrzowski (wcześniej wraz ze swoją amerykańską drużyną zdobyła złoto podczas pościgu drużynowym kobiet). W kwalifikacjach Amerykanka była tylko o 0,7 sekundy poniżej rekordu świata, a w finale zdecydowanie zdeklasowała swoją główną rywalkę – Australijkę Ashlee Ankudinoff. To już piąty tytuł Mistrza Świata dla 21-letniej Dygert-Owen – trzy zdobyła na torze, a dwa podczas wyścigów szosowych. Jej koleżanka z drużyny – Kelly Caitlin – była trzecia.

Podczas czwartej konkurencji Omnium mężczyzn, Hiszpan Albert Torres prowadził, lecz ciągłe ataki Nowozelandczyka Aaron'a Gates stawiały go w kłopotliwej sytuacji. Aaron podczas dwóch kolejnych okrążeń wyprzedził go i dostał się do finału. Po podwójnie punktowanym wyścigu, który zakończył się remisem między Gates'em i Benjamin'em Thomas'em, rozegrano finał, w którym Francuz zwyciężył przewagą jednego punktu.

Sprint mężczyzn to zdecydowana dominacja Rosji. Denis Dmitriev zdobył tytuł Mistrza Świata w 2017 roku – wcześniej dwa srebrne medale i dwa brązowe w ostatnich czterech latach. Rosjanin zwyciężał w każdym wyścigu, od eliminacji, aż po finał, gdzie zmierzył się z Harrie Lavreysen z Holandii. Nowozelandczyk Ethan Mitchell przyjechał na metę jako trzeci zdobywając brąz.

Wszystkie wyniki TUTAJ.

Oliwia Kamińska

Fanatyczka rowerowa, zawodniczka bikejoringu. Po kilku latach wraca do mtb i... będzie także próbować swoich sił na szosie!