Strade Bianche czyli biały klasyk

Już w ten weekend odbędzie się jeden z bardziej widowiskowych oraz rozpoznawalnych włoskich klasyków. Mowa tutaj o Strade Bianche rozgrywanym w okolicach Sieny.  Ten stosunkowo młody bo liczący sobie zaledwie 10 lat wiosenny klasyk zyskał sobie miano jednego z najbardziej rozpoznawalnych oraz prestiżowych wiosennych klasyków we Włoszech. Wszytko to za sprawą dwóch powodów. Pierwszym jest rok rocznie znakomita obada oraz fakt, iż trasa wyścigu przebiega na przemian odcinkami szosowymi oraz szutrowymi. Podobnie jak wyścig Paryż-Roubaix rozpoznawalny jest ze względu na odcinki brukowe tak Strade Bianche słynie z odcinków szutrowych (tzw. białych dróg). Zarówno start jak i meta usytuowana jest w Sienie. Jednym z ciekawszych momentów wyścigu jest finish na "istnej ścianie płaczu" znajdującej się na tamtejszej starówce.

Start wyścigu usytuowany został na terenie zamku Fortezza Medicea, meta natomiast na najbardziej rozpoznawalnym miejskim placu czyli Piazza del Campo. Do grona pretendentów tegorocznej edycji zaliczani są tacy specjaliści od wiosennych klasyków jak Peter Sagan (Słowacja), Greg Van Avermaet (Belgia) oraz Zdeněk Štybar (Czechy).

Lista startowa mężczyzn tegorocznej edycji Stade Bianche.

Lista startowa kobiet tegorocznej edycji Strade Bianche.

Na trasie tegorocznej edycji zobaczymy aż sześciu Polaków. Należą do nich Michał Kwiatkowski (Sky), który trzy lata temu pokonał Petera Sagana, Tomasz Marczyński (Lotto-Soudal), Maciej Bodnar i Paweł Poljański (Bora-Hansgrohe), Michał Gołaś (Sky) oraz Przemysław Niemiec (UAE Emirates).

Nie zabraknie także i Polek. Należeć do nich będą Agnieszka Skalniak (Astana Women's Team), Eugenia Bujak (BTC City Ljublana, Małgorzata Jasinska (Cylance Cycling) oraz duet z grupy WM3 Pro Cycling Team czyli Katarzyna Niewiadoma oraz Anna Plichta.

Start mężczyzn: Sobota o godzinie 11 rano (trasa liczy 175km)
Start kobiet: Sobota o godzinie 9.30 rano (trasa liczy 127km)

Pragniemy na koniec dodać, że impreza przeznaczona jest nie tylko dla zawodowców. W niedzielę 5 marca na trasie, którą dzień wcześniej pokonywały kobiety odbędzie się wyścig typu Grand Fondo dedykowany wszystkim amatorom ścigania. Na trasie tego włoskiego klasyka dla amatorów organizator spodziewa się ok. 5,000 uczestników. Zatem jeżeli jakimś przypadkiem nie macie planów na weekend oraz lubicie włoskie klimaty to zapraszamy zarówno na do startu w wyścigu jak i śledzenia zmagań przed telewizorem.


o autorze

Szymon Barczyk

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl