Shimano Deore i spółka

Migracja rozwiązań konstrukcyjnych z grup wyższych do bardziej budżetowych jest rzeczą normalną. Co jakiś czas firmy z branży rowerowej prezentują "odświeżone" niższe grupy sprzętowe, które czerpią z rozwiązań zaczerpniętych z grup wyższych. Nie inaczej było i w tym przypadku. Shimano zaprezentowało swoje pierwsze nowości na sezon 2017. Numerem jeden jest odświeżona grupa Shimano Deore. Otrzymała ona oznaczenie M6000. Swoim wyglądem nowa grupa dosyć wyraźnie nawiązuje do swojego starszego brata czyli grupy Shimano XT. Na sezon 2017 grupa Deore pozostaje grupą 10 rzędową.

Odświeżona grupa na wejściu otrzymała korbę wykonaną w technologii HT2. Korby dostępne w sprzedaży będą zarówno dostosowane do napędów 2x10 wyposażone w przełożenia (38-28T, 36-26T, 34-24T) jak również 3x10 (40-30-22T). Co warte pokreślenia to oba warianty korby będą dostępne w wersji boost, czyli linii łańcucha szerszej o 3mm. Korbę połączyć będzie można ze standardowymi kasetami o rozpiętości (11-36/34/32T) jak również z nową kasetą HG-500 o rozpiętości 11-42T.

Tylna przerzutka RD-M6000 otrzymała znane z grup wyższych sprzęgło RD+ minimalizujące efekt trzepotania wózka, podczas jazdy po nierównościach oraz agresywny wygląd grup wyższych.

Do głównych zmian w przerzutkach przednich należy ich dostosowanie do obowiązujących obecnie sposobów montażu do ramy. Przerzutka FD-6000 dostępna będzie w wersjach (top swing, down swing oraz side swing). Każda z wersji będzie dostępna w następujących standardach montażu (wysokim, niskim, średnim, direct mount oraz e-type).

Odświeżone manetki SL-M6000 wykonane w technologii Rapidfire Plus dostępne będą w trzech wariantach wykonania (mocowaniu bezpośrednim, mocowaniu na obejmie, mocowaniu na obejmie z wyświetlaczem aktualnego przełożenia).

Odświeżone klamki hamulcowe BL-M6000 połączone z zaciskami BR-M6000 także zyskały bardziej agresywny sportowy wygląd. Przy projektowaniu nowych zacisków hamulca, znaczny nacisk położono na kwestię przegrzewania się ich podczas hamowania i ograniczono możliwość przegrzania się układu do minimum. Hamulce przystosowano do współpracy z klockami wyposażonymi w technologię Ice. Poziom pracy dostosowany jest jednak do klasy sprzętu Deore. Zatem jeżeli ktoś preferuje bardziej agresywną jazdę, zalecam zastosowanie hamulców z grup wyższych.

W nowej grupie dostępne będą przednie piasty FH-M6000/10 wykonane w standardzie 100x15mm E-Thru przystosowane do pracy z tarczami montowanymi za pomocą standardu centre-lock. Do grona innych nowości marki Shimano, które debiutują w tym samym czasie, zaliczyć możemy min. nowe koła Shimano XT (29" oraz 27,5") wykonane w standardzie boost (110x15 e-thru przód oraz 148x12 tył). Ponadto grupa Shimano SLX doczekała się kasety CS-M7000 o rozpiętości 11-46T dedykowanej nowym napędom 1x marki Shimano. Shimano oprócz sprzętu "grupowego" posiada także sprzęt tzw. pozagrupowy. Równocześnie wśród wyżej wymienionych premier, swój debiut ma kilka części tzw. pozagrupowych czyli tańszych odpowiedników grup wyższych. Należą do nich dwublatowe korby  (2x11 FC-MT600 oraz 2x10 FC-MT500) wykonane w technologii Dyna-Sys oraz hamulce hydrauliczne BR-MT500 będące niegrupowym odpowiednikiem serii Deore.

Pośród pedałów swój debiut odnotowały także pedały SPD klasy Deore PD-ED500. Wiatr odnowy nie ominął także najniższych grup marki Shimano. Zarówno Alivio (M4000) jak i Acera (M3000) zyskały dwublatowe korby przystosowane do pracy w standardzie 2x9. Różnica polega na tym, że korba Alivio FC-M4050 posiada pustą w środku oś zintegrowaną z prawym ramieniem, zaś korba grupy Acera FC-M3000 wyposażona została w klasyczny suport na kwadrat. Obie korby dostępne będą z odsuniętą o 3mm linią łańcucha.

Nowością jest także 9 biegowa kaseta CS-HG400/201-9 o rozpiętości 11-36T.

Ogólnemu stylistycznemu odświeżeniu uległa także najniższa grupa sprzętowa czyli Shimano Altus. Pomimo swojej ceny, przeznaczenia oraz zastosowanych materiałów, grupa swoim wyglądem wyraźnie zbliżyła się do grup wyższych i bije wyglądem na głowę swoich poprzedników.

Wszystkie zaprezentowane nowości marki Shimano będą dostępne w sprzedaży od maja tego roku. Wyjątek stanowi grupa Shimano Altus, która dostępna będzie już od kwietnia.


o autorze

Szymon Barczyk

komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl