X-Bionic Biking Symframe Jacket - test praktyczny

Raz na jakiś czas zdarza się produkt, który żeby który rzetelnie przetestować oraz móc wyrazić swoją opinię należy się "doktoryzować" na temat użytych w nim technologii. Takim produktem jest niewątpliwie kurtka rowerowa Biking Symframe Jacket marki X-Bionic. Mnogością nagromadzonych innowacji przewyższa bowiem większość produktów dostępnych na rynku produktów. Zacznę więc od zewnątrz, czyli od membrany użytej do produkcji owego modelu. 

Model Biking Symframe Jacket jest jedyną na świecie kurtką wyposażoną w membranę Symbionic. Klasyczne membrany takie jak popularny Gore-tex składają się z mikroskopijnych kanalików. Kanaliki te są na tyle duże, że z łatwością przepuszczają parę wodną z wnętrza kurtki na zewnątrz umożliwiając oddychanie, a jednocześnie są na tyle małe, że uniemożliwiają kroplą wody dostanie się do środka. Problem polega na tym, że podczas wysiłku fizycznego nasz organizm wytwarza pot nie tylko w postaci pary wodnej lecz w głównej mierze w postaci kropel potu. I tutaj pojawia się problem. Klasyczne membrany, żeby móc przetransportować pot na zewnątrz potrzebują zamienić go na parę wodną. Któż z nas nie doświadczył efektu mokrej od środka kurtki i wyboru pomiędzy zmoknąć czy się ugotować? Membrana Symbionic zastosowana w kurtce Biking Symframe Jacket jest zupełnie inna. Posiada ona strukturę włoskowatą. Dzięki temu krople potu, które znajdą się na jej wewnętrznej stronie są rozprowadzane na możliwie największej jej powierzchni a następnie poprzez włoskowatą strukturę transportowane na zewnątrz. Nie bójcie się. Membrana transportuje wilgoć w ten sposób tylko od wewnątrz do zewnątrz. Jest zatem całkowicie wodoodporna. Ponadto nie traci własności oddychających nawet w przypadku rzęsistego deszczu, a jej oddychalność jest na tyle wysoka, że nie było konieczności zastosowania w kurtce dodatkowych zamków wentylacyjnych.

Kolejną technologią zastosowaną w kurtce Biking Symframe Jacket jest technologia SpaceFrame. Polega ona na optymalizacji przepływu powietrza w okolicach pleców, które z racji swojego położenia nie są bezpośrednio chłodzone pędem powietrza. Wiadomo jak ważną sprawą jest wentylacja pleców. Część firm podchodzi do tematu projektując panele wykonane z siatki lub też specjalne otwory wentylacyjne. Problem polega na tym, iż w przypadku gdy kurtka przylega do ciała (zwłaszcza w przypadku dolnej pozycji na rowerze szosowym) wilgoć odprowadzana jest tylko z ograniczonego obszaru. Ponadto w przypadku gdy ubierzemy na plecy plecak wszystkie te systemy kolokwialnie mówiąc "szlak jasny trafia". Technologia Spaceframe polega na rozmieszczeniu na obszarze pleców pionowych poduszek wykonanych z pianki powleczonych siatką. Poduszki te tworzą dystans oraz kanały powietrzne pomiędzy warstwą kurtki a plecami umożliwiając swobodny przepływ powietrza. W tym przypadku fizyka jest po naszej stronie. Ciepłe oraz wilgotne powietrze transportowane jest do góry. Z drugiej strony wytworzone podciśnienie zasysa z dolnej części kurtki chłodne oraz bardziej suche powietrze.

Ktoś powie "no fajnie są kanały, powietrze sobie wędruje do góry a co z rejonem szyi". Inżynierowie z X-Bionic pomyśleli i o tym fakcie. W okolicy karku umieścili swego rodzaju dyfuzor wykonany z pianki. Spełnia on taką samą zasadę jak wypustki umieszczone na plecach. Swoim kształtem tworzy cztery kanały, dzięki którym gorące powietrze transportowane do góry ma miejsce ujścia na zewnątrz umożliwiając poprawną cyrkulację niezależnie od pozycji na rowerze, oraz tego czy jedziemy z plecakiem czy też bez. Pianka użyta do budowy dyfuzora jest na tyle sztywna, że przy zachowaniu pełni komfortu zachowuje swój kształt nawet przy mocniejszym dociśnięciu kurtki do szyi.

Kurtka została odszyta z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Nawet użyte systemu regulacji obwodu mankietów rzepy nie są "pierwsze z brzegu". Część rzepu zakończona haczykami jest na tyle przyjemna w dotyku, że bez problemu możemy nią dotykać większości materiałów bez ryzyka zaczepienia.

W miejscu newralgicznym ze względu na możliwość wychłodzenia organizmu, czyli na ramionach kurtkę wyposażono w opatentowane przez markę X-Bionic panele ISO-Pads. Panele ISO-Pads dzięki strukturze przypominającej bardzo ciasny "zygzak" mają za zadanie z jednej strony utrzymać przy skórze generowane przez nas ciepło, a z drugiej strony mają stworzyć swoisty dystans pomiędzy skórą a warstwą zewnętrzną zapobiegając bezpośredniemu wychładzaniu skóry na skutek pędu powietrza.

Model Biking Symframe Jacket został wyposażony tylko w jedną kieszeń. Kieszeń ta została umieszczona centralnie na plecach. Jest ona na tyle pojemna, że bez trudu pomieści narzędzia, dętkę, pompkę, portfel oraz telefon, a jej pojemność ulega dodatkowo podwojeniu po odpięciu osłony dolnego odcinka pleców. Kieszeń zamykana jest na wodoszczelny zamek a sama bez trudu zniesie ulewny deszcz. Przedni zamek główny także jest wodoszczelny co w znacznym stopniu polepsza własności wodoodporne całej kurtki. Jednakże pakując ową kieszeń do granic jej pojemności narażamy się na pewien dyskomfort spowodowany podskakiwaniem na plecach całkiem sporego ładunku. 

W dolnej części kurtki znajduje się odpinana za pomocą dwóch zatrzasków dodatkowa osłona dolnej części pleców. Odpinając osłonę z jednej strony powiększamy prawie dwukrotnie tylną kieszeń, a z drugiej strony przedłużamy tylną część kurtki aż o 10cm. Dzięki temu nawet pędząc rowerem szosowym i trzymając kierownicę w dolnym chwycie nasze "cztery litery" pozostaną suche. Jednakże należy być ostrożnym. Wydłużona kurtka utrudnia wsiadanie na siodełko hacząc o jego nos. Zalecamy zatem takie rozwiązanie na bardzo długie zjazdy lub podczas jazdy nie wymagającej częstego wsiadania oraz zsiadania z roweru.

Kurtka wyposażona została w liczne elementy odblaskowe w celu poprawy naszego bezpieczeństwa.

Podsumowując model Biking Symframe Jacket marki X-Bionic mogę zdecydowanie polecić nawet osobom, które jeżdżą rowerem bardzo intensywnie bez obawy, że się zagotują. Nawet podczas intensywnego wysiłku nie był odczuwalny efekt gotowania się w niej. Zarówno transport wilgoci na zewnątrz jak również i wentylacja (pomimo braku otworów wentylacyjnych) stoją na bardzo wysokim poziomie. Pod względem wodoodporności kurtka wielokrotnie poradziła sobie z dosyć konkretną ulewą. Zakładając ją na siebie mamy wrażenie, że w kilku miejscach nas lekko uwiera a w kilku za bardzo odstaje. Jest to jednak mylne wrażenie. Produkty tej szwajcarskiej marki są naprawdę przemyślane. Dopiero gdy usiądziemy na rowerze a szczególnie na rowerze szosowym i chwycimy kierownicę w dolnym chwycie (jesteśmy wtedy bardzo wyciągnięci) okazuje się, że wszelkie te nadmiary oraz niedomiary materiału zaczynają się układać dopasowując się idealnie do naszej sylwetki. Krótko mówiąc kurtka została zaprojektowana dokładnie do sylwetki jaką przyjmujemy podczas jazdy na rowerze. Także lekko przykrótkawy przód został tak odszyty celowo. Dzięki temu nawet gdy pochylimy się maksymalnie do przodu kurtka nie podwija się i nie tworzy pustej przestrzeni pomiędzy sobą a ciałem. Model Biking Symframe Jacket testowaliśmy w szerokim spektrum temperaturowym. Jeden z testów przeprowadziliśmy celowo podczas pięknej słonecznej pogody przy temperaturze 28'C (nawet w tych warunkach kurtka ledwo ale dawała radę). Należy jednak wspomnieć o ważnym fakcie. Zamki w produktach marki X-Bionic służą jedynie do zakładania oraz zdejmowania odzieży. Żeby systemy zawarte w produktach tej marki działały tak jak powinny zamki powinny być zapięte. Nawet przy temperaturach rzędu +7'C oraz rzęsistym deszczu większości osobom powinna wystarczyć pod spód krótka kolarska koszulka i nie powinny doznawać uczucia chłodu. Model ten nie jest tani ponieważ jego cena detaliczna wynosi 1500zł. Marka zdążyła nas jednak przyzwyczaić, że za jej produktu przyjdzie głębiej sięgnąć do kieszeni. Jednak za tak wydane pieniądze dostajemy produkt z najwyższej półki. Jeżeli ktoś dysponuje takim budżetem powinien poważnie rozważyć zakup modelu Biking Symframe Jacket. Kurtka sprawdzi się bowiem praktycznie od wiosny do późnej jesieni zapewniając przy tym bardzo wysoki komfort użytkowania.

Ocena:

  • użyte materiały - 5
  • jakość - 5
  • wykonanie - 4,5
  • oddychalność - 5
  • jakość/cena - 3,5
  • cena - 3

Dystrybutorem marki X-Bionic w Polsce jest firma SAT ( http://www.sat.poznan.pl ).


o autorze

Szymon Barczyk

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl