Quoc Urbanite Low - test praktyczny

Jakiś czas temu w trakcie poszukiwania zupełnie innego produktu, całkiem przypadkowo moją uwagę przykuła angielska marka Quoc, produkująca buty rowerowe w typowo angielsko-mieszczańskim stylu. Postanowiłem się z nimi skontaktować i dowiedzieć się czegoś więcej o owej marce. Firma Quoc została założona w roku 2009. Założyciela marki Quoc Fama od dawna pasjonowały dwie rzeczy: sport oraz moda. Skutkiem tego były studia na wydziale projektowania odzieży na London's Central St. Martins, które ukończył z wyróżnieniem. Jednocześnie Quoc Fam przez wiele lat był aktywnym kolarzem. Rozumiał potrzebę poruszania się po mieście na rowerze w zarówno komfortowym jak i funkcjonalnym obuwiu. Problem polegał na tym, że większość obuwia przystosowanego do współpracy z pedałami kolarskimi (pomijam kwestię pedałów platformowych) nie sprawdzała się w zastosowaniu miejskim. To właśnie marzenie o zaprojektowaniu obuwia, które będzie zarówno wygodne, ładne oraz praktyczne stało u podstaw powstania marki Quoc.

Wiosną 2009 powstał pierwszy model buta. Był nim model Fixed. Kolejny krok milowy miał miejsce wiosną roku 2011, kiedy to świat ujrzał model Tourner. Na kolejne nowości należało czekać aż dwa lata. Wiosną 2013 swoją premierę miały modele Urbanite oraz Hardcourt. Najnowszym "dzieckiem" marki jest typowo szosowy model Night. Początkowo Quoc Fam był sam sobie sterem i okrętem. Obecnie po siedmiu latach firma zatrudnia już 4 osoby, które zatrudnione są na pełen etat. Jednakże w dalszym ciągu wszelkie działania związane z projektowaniem nowych modeli oraz udoskonalaniem istniejących należą wyłącznie do Quoc Fama. Okazało się jednak nie powiem, że bez pewnej dozy żalu, że produkty marki nie są szyte "na wyspach" lecz na dalekim wschodzie. Na szczęście jednak są one ręcznie wykonywane przez małą rodzinną manufakturę na Taiwanie.

Tyle słowem wprowadzenia. Przejdźmy zatem do testu modelu Urbanite Low. Dlaczego właśnie ten model z pośród całej kolekcji a nie inny. Moim zdaniem to właśnie ten model jest najlepszym wyborem w celu zaprezentowania połączenia dwóch wydawałoby się przeciwstawnych światów. Model spotka się gdzieś w połowie drogi pomiędzy topowymi butami szosowymi a typowymi "trampkami".

Quac zadbał o bezpieczeństwo użytkowników jego butów poprzez naszycie na zapiętku wszystkich swoich modeli pionowego paska wykonanego z odblaskowej taśmy marki 3M. W dzień ten mały szczegół niczym szczególnym się nie wyróżnia. Ot kawałek szarego paska nie wpływającego na ogólny design. Wiadomo jednak, że nocy każdy element poprawiający naszą widoczność w oczach kierowców samochodów jest wręcz nie do przecenienia. Tym bardziej, że jest zawsze z nami i nie wymaga ładowania baterii.

Podeszwa buta ma grubość od 20 do 22mm i wykonana została ze stosunkowo miękkiej gumy. Jednakże sama jej grubość powoduje, że jest względnie sztywna. Dodatkowo w celu zwiększenia jej sztywności oraz w celu zapobieżenia wyrwaniu bloków z podeszwy została ona wzmocniona od środka. Nie bójcie się jednak. Moim zdaniem sztywność podeszwy jest dobrana optymalnie. Podczas pedałowania nie miało się odczucia zapadania się czy też tańczenia stopy w każdą możliwą stronę, jak ma to miejsce w przypadku nawet sztywnych trampek. Można by wręcz powiedzieć, że sztywność podeszwy stoi na wyższym poziomie niż niektórych turystycznych butów rowerowych. Owa sztywność tak potrzebna i charakterystyczna dla typowego wyczynowego obuwia kolarskiego nie staje się jednak przekleństwem w momencie gdy chcemy przejść kilka metrów pieszo. Jak już napisałem, sztywność podeszwy została dobrana optymalnie. Model Urbanite Low jest o wiele sztywniejszy od typowego obuwia do chodzenia i daleko im do sportowych "trampek". Zatem jeżeli ktoś pokonuje w pracy bądź na uczelni w ciągu dnia spore dystanse i to nierzadko w pośpiechu zdecydowanie odradzam ten model. Po 8h dniu pracy, w tracie których pokonuje się kilka dobrych km stopa może odczuwać zmęczenie. Jednakże jeżeli nasza codzienna aktywność zawodowa sprowadza się do typowej pracy biurowej lub studiujemy na uczelni jest to model zdecydowanie godny polecenia.  Buty testowane były z pedałami Crank Brothers Egg Beaters. Pedały te są stosunkowo niskie. W przypadku modelu Urbanite napotkałem ten sam problem, który wystąpił w przypadku modelu Edge3 Pro szwajcarskiej marki Suplest. Mianowicie wysokość protektora wymagała zastosowania specjalnej podkładki dystansowej pomiędzy blokiem a podeszwą. Pomimo zastosowania podkładki pod blokiem o grubości 0,8mm nie daje się w przypadku powolnego chodzenia słyszeć dźwięków "szorowania" blokiem o chodnik. Dopiero w przypadku bardziej dynamicznego poruszania się lub też poruszania się po powierzchni bardziej nierównej dobiegają nas na szczęście rzadkie "zgrzyty" spod podeszwy.

Wewnętrzna strona podeszwy posiada chropowatą powierzchnię pokrytą okrągłymi zagłębieniami zapobiegającą przesuwaniu się wkładki wewnętrznej podczas jazdy. Ponadto jak przystało na klasyczny angielski styl czyli dobrej jakości skórę także wkładka do buta nie jest jakaś zwyczajna. W miejscu gdzie w części butów mamy do czynienia z płaskim kawałkiem skóry lub też filcu, tutaj mamy do czynienia z wkładką wysokiej jakości. Składa się ona z półtwardej, elastycznej pianki o grubości 3mm pokrytej od strony stopy wysokiej jakości naturalną skórą. Na tylnej części wkładki możemy znaleźć informacje o producencie, fakcie iż but został zaprojektowanie w Londynie i wyprodukowany na Taiwanie oraz indywidualny numer seryjny. Umieszczanie nakładanego ręcznie numeru seryjnego świadczy o ręcznym wykonaniu buta i podkreśla jego wyjątkowy manufakturowy rodowód. 

Specyfikacja techniczna:

 • cholewka wykonana z naturalnej skóry
 • wyposażone w pasek odblaskowy wykonany z taśmy marki 3M™ umieszczony na zapiętku
 • wyposażone we wzmocnienie podeszwy o zróżnicowanej grubości
 • pełna kompatybilność z blokami pedałów mtb Fully recessed MTB/SPD cleat
 • waga - 883g (para w rozmiarze 41)
 • cena 150£

Ocena:

 • wykonanie - 5
 • materiały - 5
 • wygoda podczas jazdy na rowerze - 4,5
 • wygoda podczas chodzenia - 3,5
 • cena - 3,5

Podsumowując jeżeli wasza aktywność nie wymaga pokonywania nie wiadomo jakich dystansów np. wykonujecie typową pracę biurową, a chcielibyśmy dojeżdżać do pracy rowerem powinniśmy się zainteresować tym modelem. Model sprawdzi się ponadto w przypadku gdybyście chcieli w eleganckim stylu wybrać się np. na kawę lub niedzielną wycieczkę do parku nie rezygnując przy tym ze swojego ulubionego roweru.

Firma Quoc nie posiada aktualnie polskiego dystrybutora. Jej produkty można kupić min. za pośrednictwem sklepu znajdującego się na ich stronie internetowej ( https://quocpham.com ).


o autorze

Szymon Barczyk

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
 • 34-300 Żywiec, Folwark 21/25
 • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl