Puchar Świata XC Albstadt

W niedzielę 22.05 najlepsi kolarze górscy globu spotkali się na drugiej rundzie Pucharu Świata w niemieckim Albstadt. Po deszczowym początku tygodnia pogoda okazała się łaskawa i zawodnikom przyszło rywalizować na suchej rundzie o typowo górskim profilu z długimi podjazdami oraz kilkoma dropami. O 9 rano do boju ruszyli młodzieżowcy, o dużym pechu może mówić nasz jedynak w stawce Marceli Bogusławski któremu nie było dane wyjechać na rundę. Marceli już na starcie został potrącony przez jednego z rywali na skutek czego zostało skrzywione tylne koło ( nie mieściło się w ramie).  Szkoda Marcela, był to jego debiut w Pucharze Świata, miejmy nadzieję że limit pecha został wyczerpany i kolejne starty będą bardziej udane. Zwyciężył podobnie jak w Cairns  Nowozelandczyk Samuel Gaze.

O 11.20 na trasę ruszyła Elita Kobiet. Do wyścigu zgłoszono 5 Polek - Maję Włoszczowską, Katarzynę Solus- Miśkowicz, Monikę Żur, Aleksandrę Dawidowicz oraz Paulę Gorycką.  Od startu mocne tempo narzuciła Jenny Rissveds , za nią podążały Annika Langvad, Sabine Spitz, Gun Rita Dahle- Flesja,  Barbara Benko  oraz Emilly Batty.  Już po wjeździe na pełną rundę na czoło wysunęła się Langvad jadąca w koszulce liderki Pucharu Świata. Dunka konsekwentnie swoim tempem pewnie zmierzała po drugie zwycięstwo. Maja Włoszczowska która dobijała się do pierwszej dziesiątki na jednym ze zjazdów zaliczyła upadek, dodatkowo uszkadzając sprzęt. W międzyczasie z dalszej jazdy zrezygnowała Mistrzyni Świata Pauline Ferrand Prevot.  Za plecami Dunki ze Specialized Racing trwała walka o kolejne stopnie na podium pomiędzy Catherine Pendrel, Sabine Spitz, Gun Ritą Dahle- Flesja, Linda Indegard oraz Jenny Rissveds. Ostatecznie podium dopełniła ta ostatnia wyprzedzając Catherine Pendrel.  Maja Włoszczowska przecięła linie mety na 15 pozycji.  Świetny wyścig pojechała druga z naszych reprezentantek Katarzyna Solus – Miśkowicz. Startując z końca stawki Kasia dzięki ambitnej i równej jeździe wyprzedziła blisko 60 konkurentek i zameldowała się na 25 pozycji. Monika Żur zajęła 58 lokatę, Paula Gorycka 65 a Aleksandra Dawidowicz nie ukończyła rywalizacji.

Ostatni wyścig dnia Elity Mężczyzn zaplanowany był na 14.20. Na liście startowej widniało 148 nazwisk w tym dwa z Polski- Bartłomiej Wawak i Kornel Osicki. Od startu mocne tempo narzucili szwajcarzy- Fluckinger, Vogel, Giger oraz Schurter. Później wszystko potoczyło się według dobrze znanego scenariusza – na czoło wysunęli się Schurter z Absalonem a za nimi trwała walka o 3 miejsce między Kulhavym, Gigerem oraz Marote. Duży pech spotkał świetnie jadącego w Albstadt Gigera- na jednym ze zjazdów zaliczył upadek na skutek czego spadł o kilkanaście pozycji, jednak po długiej pogoni ostatecznie zajął 7 miejsce.  Wszystko wskazywało że dojdzie do sprinterskiego finiszu między Absalonem a Schurterem – cały wyścig nie odpuszczali się na więcej jak 5 sekund. Na ostatnim kilometrze Absalon wysunął się na prowadzenie, Schurter jechał po kole, sprint jako pierwszy rozpoczął Francuz, jednak na ostatnich metrach Schurterowi udało się wydrzeć zwycięstwo, co pozwoliło cieszyć mu się z wygranej i umocnić się na pozycji lidera Pucharu Świata MTB. 3 miejsce zajął solidnie jeżdżący w tym roku kolejny z Francuzów Maxime Marotte W kategorii teamowej pierwsze miejsce zajęła ekipa BMC.  Kornel Osicki zajął 106 miejsce, Bartłomiej Wawak nie ukończył wyścigu. Za tydzień kolarze spotkają się na kolejnej edycji PŚ we francuskim La Bresse.