Pucharu Mazowsza MTB XC - wystartował!

W niedzielę 20 marca w parku w Mroczkowie Gościnnym ruszyła pierwsza tegoroczna edycja Pucharu Mazowsza MTB XC. Organizatorzy MTB Opoczno oraz Warszawski Klub Kolarski przygotowali na rozpoczynający się właśnie sezon 9 wyścigów i już pierwszy z nich pokazał, że formuła XCO zyskuje coraz większe grono zwolenników. Pomimo mało wiosennej jak na pierwszy dzień wiosny pogody i zapowiadanego deszczu na starcie stanęło blisko 130 zawodników i zawodniczek, zarówno tych licencjonowanych jak i amatorów od najmłodszych żaków po mastersów.

Trasa poprowadzona na terenie zabytkowego parku w Mroczkowie nie miała dużych przewyższeń, ale nie zabrakło wielu elementów technicznych. Belki, uskoki, korzenie, mostki, sekcje kamienne stanowiły wyzwanie dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z cross country i dawały dużo frajdy wchodzącym w sezon zawodowcom. Interwałowa trasa, wytyczona na niewielkiej przestrzeni była również bardzo ciekawa dla kibiców, którzy mogli z łatwością obserwować zmagania zawodników. Trzykilometrową pętlę pokonywali oni od jednego (najmłodsi) do siedmiu razy – elita mężczyzn oraz juniorzy.

Jako pierwsi na starcie stanęli najmłodsi adepci kolarstwa, czyli zawodnicy z kategorii żak oraz żaczka. Ponad dwudziestka dzielnych dzieciaków ścigała się na pełnej ‘dorosłej’ pętli. Najszybciej dystans ten pokonali

Żaczka I – Marcelina Świderska, Trezado BikeTires.pl

Żaczka II – Maria Chrzanowska, Trezado BikeTires.pl

Żak I – Jan Michalski, Warszawski Klub Kolarski

Żak II – Antoni Świderski, Trezado BikeTires.pl

W drugim wyścigu, na dystansie dwóch okrążeń zmierzyli się nieco starsi zawodnicy z kategorii młodzik, młodziczka i juniorka młodsza. Na najwyższym stopniu podium stanęli:

Młodziczka -  Hanna Fijałkowska, Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław

Juniorka młodsza – Kinga Matuszewska UKK Huragan Wołomin

Młodzik – Samuel Świerczyński, Raz Na Wozie Brzeziny MTB Team

Kolejny wyścig zgromadził na starcie blisko 40 zawodników z kategorii Masters II oraz Junior młodszy. Panowie mieli do pokonania 5 pełnych okrążeń. Stawka bardzo szybko się rozciągnęła ale od samego startu wyścig kontrolował jego późniejszy zwycięzca – Daniel Pepla, Trezado BikeTires.pl,  który niezagrożony dotarł na metę z dużą przewagą nad drugim Sylwestrem Szturnogą, Boro Niewiadów jako trzeci na mecie zameldował się Mariusz Krzywiel, Hotel Cztery Brzozy, Apteka Gemini.

Wśród Juniorów młodszych najlepsi byli:

Karol Chomiński

Eryk Garczyński, UKS MDK Tytan Radom

Bartosz Kurzydło, MKS Stal Rzeszów

Przedostatni wyścig to zmagania pań z kategorii Elita trochę starszych Lejdis oraz Mastersów III i IV. Po czterech okrążeniach najlepsi w swoich kategoriach okazali się:

Elita kobiet – Marta Bazańska, Warszawski Klub Kolarski

Lejdis – Marta Mikołajczyk, Crazy Racing Team

Masters III – Dariusz Piekarski, Estile Racing Team

Masters IV – Mirosław Strzelecki, UKS MDK Tytan Radom

Największe zainteresowanie budził ostatni, najdłuższy i najsilniej obsadzony wyścig, w którym na starcie stanęło blisko sześćdziesięciu zawodników z kategorii Junior, Masters I oraz Elita.  Na dystansie 7 okrażeń zaciętą walkę o zwycięstwo w kategorii Elita oraz Open zdecydowanie wygrał Patryk Kaczmarczyk, Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław, wyprzedzając o niecałą minutę drugiego Radosława Rękawka, Ośka Warszawa i o dwie minuty – trzeciego - swojego klubowego kolegę Łukasza Klimaszewskiego. Najszybsi wśród Juniorów byli:

Karol Ostaszewski, Airbike Prolog Jabłonna

Mateusz Maszkiewicz, Airbike Prolog Jabłonna

Grzegorz Mochola

W kategorii  Masters I na podium stanęli:

Michał Kostrzewa, TRW Cloudware Team

Bartosz Sobczak, Ośka Warszawa

Dawid Mijas, Piątek Sport Kielce

Choć kilku zawodników nie ukończyło swoich wyścigów z powodu awarii sprzętu, na szczególną uwagę zasługuje zawodnik Warszawskiego Klubu Kolarskiego, który większość trasy pokonał…bez siodełka. Wielkie gratulacje za siłę i wolę walki.

Po zakończeniu ostatniego wyścigu najlepsi zostali nagrodzeni pamiątkowymi statuetkami, które wręczali pani Katarzyna Galińska, pan burmistrz Andrzej Kacprzak oraz dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Mroczkowie Gościnnym pan Damian Pietrasik. Wszyscy startujący zdobyli pierwsze punkty w klasyfikacji generalnej całego cyklu oraz pierwsze punkty w ogólnopolskiej Super Klasyfikacji MTB, obejmującej większość wyścigów w formule XCO jakie w tym roku odbędą się w całym kraju.

O bezpieczeństwo startujących zadbała firma Falck Ratownictwo Medyczne a elektroniczny pomiar czasu zapewniła firma OST Pomiar.

Na kolejny wyścig zapraszamy już za niecałe dwa tygodnie – 3 kwietnia do Warszawy.


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 


komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl