Kompresja FORCE za "trzy dychy"

Ostatnio w mediach wiele się pisze, mówi i czyta na temat kompresji w ubraniach. Był temu poświęcony u nas ostatnimi czasy tekst. A ja postanowiłem sprawdzić na własnej skórze, czy rzeczywiście warto wydawać fortunę, by poczuć się jak prawdziwy zawodowiec.

Nie będę wnikał w szczegóły, gdyż te zostały opisane w naszym artykule. Nie będę osądzał, czy jest to skuteczne, czy też nie - po prostu napiszę jak jest. FORCE Athletic, bo tak brzmi nazwa tych skarpet kompresyjnych regenerujących, miałem okazję przetestować przez dłuższy okres czasu. Jak sugeruje producent, ich skarpety bardziej sprawdzają się w zastosowaniach powysiłkowych, niż w trakcie wysiłku. Nie byłbym jednak sobą, gdybym nie pominął instrukcji obsługi ;) i nie przetestował FORCEów w trakcie jazdy na rowerze, podczas biegania oraz jako skarpetki stosowane "po maratonie" i na "długą drogę za kółkiem". W czym wypadły najlepiej?

FORCE Athletic, jak każdy produkt kompresyjny, bardzo dobrze trzyma naszą łydkę, przez co powoduje lepszą aktywację mięśni i zmniejsza uczucie zmęczenia. Mając być szczerym, w trakcie jazdy na rowerze i podczas biegu nie zauważyłem większej różnicy w działaniu między tymi skarpetami, a takimi, w których jeżdżę na co dzień. No może nieco lepsze trzymanie łydki, jednak w moim wypadku osiągnięcie wyniku o 2min lepszego nie sprawi mi większej różnicy. Tak naprawdę najbardziej pozytywnym zaskoczeniem było działanie skarpet w trakcie odpoczynku po wysiłku oraz w trakcie długich przejazdów za kółkiem. W momencie, kiedy nasze nogi nie mają zbyt dużo ruchu, pozostają ciągle w tej samej pozycji przez dłuższy okres czasu, narażone są na puchnięcie i ogólny efekt ociężałości. 1100km za kółkiem w tych skarpetach naprawdę zrobiło na mnie spore wrażenie - wysiadając czułem się o wiele lepiej, a moje nogi zdecydowanie dziękowały mi za poczynioną w nie inwestycję. Tak więc czy kompresja za nieco ponad trzy dychy działa? Moim zdaniem działa i nie widzę sensu, aby przepłacać za droższe odpowiedniki. No chyba, że ktoś chce się pochwalić ładnym logiem. A - i żeby nie było tak pięknie i kolorowo: skarpetki, przynajmniej na mojej nodze, mają tendencję do delikatnego zsuwania się w trakcie przebytych kilometrów. Dodanie malutkiej gumowej lamelki wewnątrz skarpetki, podniesienie ceny o 2-3zł i mamy produkt idealny. A tak - jest po prostu bardzo dobry.

Ocena:

 • materiał: 4
 • komfort: 4
 • wykonanie: 4
 • cena: 5

o autorze

Jarosław Lesisz

Z wykształcenia polonista, z zamiłowania fan dwóch kółek i wszystkiego związanego ze sprzętem rowerowym. Współzałożyciel oraz redaktor kultowego bikepl.com, twórca największego (jak na tamte czasy) forum rowerowego.

komentarze

WiadomościWszystkie

 • ​HERO DLA GINO

  BMW HERO Südtirol Dolomites 2024 odda hołd szwajcarskiemu kolarzowi Gino Mäderowi. Inicjatywa obejmuje pamiątkową bransoletkę i "Ride for Gino...

  Więcej...

kontakt

velonews.pl
 • ,
 • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl