Pompka Królaka dla Gradka, Zieliński mistrzem Polski

To już kolarska tradycja. VI Memoriał Stanisława Królaka, od trzech lat organizowany w sercu Warszawy na Starym Mieście, ponownie okazał się prawdziwym świętem kolarstwa. Ponad pół tysiąca zawodniczek i zawodników dopingowały na trasie gigantyczne tłumy kibiców, w tym m.in. Ewa Królak-Bończak, córka Stanisława Królaka, warszawiaka, pierwszego polskiego zwycięzcy Wyścigu Pokoju z 1956 roku. Na warszawskie Krakowskie Przedmieście zawitały też gwiazdy kolarstwa sprzed lat, m.in. Marian Więckowski, Eligiusz Grabowski i Lechosław Michalak. Imprezie towarzyszyło mnóstwo atrakcji dla całych rodzin, m.in. Warszawski Kiermasz Rowerowy i Miasteczko Ruchu Drogowego Rowerowego, stworzone przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, organizatora zawodów.

- Każdy mógł wystartować i znaleźć coś dla siebie – mówił organizator i pomysłodawca Memoriału Królaka Grzegorz Wajs. – Dzieci miały doskonałą zabawę na dwóch kółkach, młodzież i dorośli - okazję do sprawdzenia się na niezwykle atrakcyjnej trasie w centrum Warszawy, a zawodowcy zgodnie z oczekiwaniami stworzyli niesamowite widowisko. Bardzo dziękuję władzom Warszawy. Urząd m.st. Warszawy oraz stołeczne Biuro Sportu i Rekreacji już od trzech lat wspierają Memoriał Stanisława Królaka. Szczególne podziękowania należą się też Zarządowi Dróg Miejskich w Warszawie, który również od trzech lat wspólnie z Fundacją Sport organizuje to kolarskie święto na stołecznych ulicach.

VI Memoriał Stanisława Królaka, ze startem i metą przy Krakowskim Przedmieściu, miał znakomitą, międzynarodową obsadę i jednocześnie rangę finału II Kolarskich Mistrzostw Polski w Kryterium. Wyścig główny z rekordowym udziałem blisko 100 kolarzy grup zawodowych w kategorii elita był rozegrany na dystansie 45 km (15 rund po 3 km). 

Jego zwycięzcą w pięknym stylu został Kamil Gradek (ActiveJet Team), który jako pierwszy kolarz w historii Memoriału Królaka sięgnął drugi raz po prestiżową „Pompkę Królaka”. Jeden z bohaterów tegorocznego Tour de Pologne w warszawskim kryterium wyprzedził Łukasza Owsiana i Jarosława Marycza (obaj z CCC Sprandi Polkowice). Oprócz nagród finansowych (ponad 7000 zł) były też dodatkowe. Marycz wygrał rower szosowy, zwyciężając na Premii OLSH, a Owsian zdobył  „Kostkę Bednarskiej”, najlepiej punktując na premiach górskich, zlokalizowanych na szczycie ul. Bednarskiej. W klasyfikacji generalnej II Mistrzostw Polski w Kryterium zwyciężył Kamil Zieliński (Domin Sport), przed Andrzejem Bartkiewiczem (Whistle Eskom Ziemia Brzeska) i Tobiaszem Pawlakiem (Domin Sport).

VI Kolarski Memoriał Stanisława Królaka w Warszawie – finał II Mistrzostw Polski w Kryterium został zorganizowany przez Fundację Sport i Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, przy ścisłej współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Biurem Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy, Strażą Miejską w Warszawie, Państwową Strażą Pożarną, Polskim Związkiem Kolarskim oraz Poland Bike.

Więcej na www.memorialkrolaka.pl oraz www.facebook.com/Poland.Bike.Marathono autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 
 Od września 2014 roku oficjalnie pełni rolę Redaktora Naczelnego velonews.pl. 

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • 34-300 Żywiec, Folwark 21/25
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl