5 rzeczy, które powinieneś robić przed treningiem

Wielu z Was zaczyna trening wraz z założeniem butów i kasku. Wsiada na rower i udają się na kręcenie lub wypełnianie zaleceń trenera. Aby wycisnąć jak najwięcej z treningu polecam mentalne przygotowanie się do niego. Oto 5 czynności, które powinieneś wykonać przed treningiem aby zwiększyć korzyści z odniesionego treningu (kolejność nieprzypadkowa):

1. Oczyść swój umysł 

Większość z nas ma swoje życia, jedni mają rodziny, małe dzieci inni swój własny biznes, w który trzeba włożyć trochę pracy i czasu, inni mają te dwie rzeczy równocześnie a jeszcze inni pilnie studiują. Jaki by nie był nasz pozasportowy czas, nierzadko dzięki niemu zbieramy w sobie ogrom stresu, wyzwań nie do przeskoczenia, które czasami odciągają nas od oddania się całkowicie treningowi. Jeśli jesteśmy przytłoczeni nadmiarem negatywnych czynników, ciężko będzie się nam zdobyć na wykonanie pozytywnych czynności na treningu. Ile razy to jest tak, że trening zaczyna się beznadziejnie ale pod wpływem podwyższonego tętna, szybciej przewijających się myśli sprawy znajdują rozwiązanie a nam rozwiązują się skrzydła i dostajemy dodatkowej mocy? A ile razy bywało wręcz odwrotnie? Od początku start był słaby i w zasadzie można było sobie darować dzisiejszy trening. Znajdź chwilę i zrelaksuj się, wyrzuć z głowy rzeczy, które zaśmiecają koncentrację potrzebną na treningu. Skup się na wyznaczonych celach, po które jedziesz na rowerze.

2. Ustal cel treningu 

Każdy trening powinien zapewnić nam dwa rodzaje celów: adaptacja organizmu do specyfiki treningu (sprinty, interwały siłowe) oraz umiejętności rozwoju psychicznego w kierunku realizacji celu (nastawienie się na wykonanie zadadania). Określone jednostki treningowe mają za zadanie przystosować nasze ciała do podobnych wysiłków, rozpoznawać zadania partnerów, intensywność wysiłku itd. Na przykład jeśli masz zadane lekko pokręcić (regeneracja) wybór przejażdżki grupowej, gdzie wiadomo, że pójdzie ogień nie jest zbyt rozsądne i na pewno nie pomoże Ci  w osiągnięciu założonego wcześniej celu.

3. Właściwie zarządzaj swoim czasem

Ile razy zdarzyło Ci się skrócić trening, ponieważ gdzieś tam, w przestrzeni czekało zadanie do zrobienia? Odebrać dziecko ze szkoły albo zdążyć do pracy/na studia? Każdy pracujący amator znajdzie tego typu przeszkody i tu ważna jest umiejętność zarządzania swoim czasem, aby nie odwracać niepotrzebnie uwagi, która jest potrzebna do skupienia się na treningu w kierunku innych rzeczy. Rozplanuj sobie dzień zawczasu, z zapasem, ustal priorytety podobnie jak w przypadku ważnych i mniej ważnych startów. Wiedz, gdzie możesz zawalić a gdzie absolutnie nie możesz i wpasuj w to trening. Skracanie za każdym razem rozgrzewki czy rozjazdu może w dłuższym odstępie czasowym przynieść negatywne skutki w postaci zwolnionej lub brakującej regeneracji Twojego organizmu.

4. Jedz i pij 

Nie oczekuj zbyt wiele od jednostki treningowej i swojego ciała, jeśli o nie nie będziesz dbał. Podstawą pozytywnej odpowiedzi jest dobrze odżywiony organizm. Tego chyba nie trzeba tłumaczyć?

5. Aktywacja 

Najbardziej znane u sportowców, czasami stosowane podświadomie. Jest to ciąg pewnych ruchów, których wykonanie wyzwala aktywację nerwowo mięśniową. Dla przykładu, ktoś przed wyjściem z domu zawsze wykonuje taki sam rytuał: wkłada bidon, włącza garmina, zapina kask  i wychodzi. Mózg rejestruje ten ciąg czynności jako gotowość do wysiłku. Jest to zupełne przeciwieństwo wyrwania kolarza w środku nocy ze snu i wyrzucenie go na ulicę, żeby trenował :)

Wprowadzanie tych pięciu kroków jak rutynę przedtreningową pomoże poprawić skupienie na treningu, to z kolei pozwala w dążeniu do celu. Wykorzystaj powyższe pięć wskazówek a zyskasz więcej z treningu i ścigania.

Powodzenia!

źródło: trainingpeaks.com


o autorze

Paulina Pacyga

Z wykształcenia fizjoterapeutka.
 Amatorka jazdy w górach, choć o kulejącej technice. Wielbicielka widoków zza kierownicy, które zatrzymuje w kadrze fotografii. Uwielbia gadżety. W redakcji przedstawia kobiecy punkt widzenia.

komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl