Blaupunkt BTS10RD - głośnik bluetooth na rower
Rzadko kiedy do recenzji otrzymujemy coś, co nie jest bezpośrednio związane z rowerami. Tym większe było moje zdziwienie, gdy zaproponowano nam zrecenzowanie głośnika. Muszę się przyznać, że jestem gadżeciarzem i lubię muzykę wobec czego zgodziłem się na propozycję przyjrzenia się temu produktowi.
Pierwsze co zrobiłem to odszukanie tego przedmiotu w internecie i zapoznanie się o co tu właściwie chodzi.
W skrócie wygląda to tak:
• Bluetooth do odtwarzania muzyki poprzez profil audiostreaming (A2DP)
• Radio FM z pamięcią 20 stacji
• Odtwarzacz MP3 micro SD/USB (do 32GB)
• Wejście AUX (kabel w zestawie)
• Moc wyjściowa: 1 x 5W RMS
• NFC
• Zasilanie bateryjne: wbudowany akumulator(3.7v/4500mAh)
• Power Bank - ładowanie poprzez złącze USB
• Czas pracy na baterii: do≥15godzin / Czas ładowania: 6 godzin
• Wodoodporna obudowa
• Wbudowana latarka LED
• Uchwyt na rower (w zestawie)
• Wymiary: 156(szer.) x 65(wys.) x 38(gł.)mm
• Waga:0,28kg
Po kilku dniach paczka dotarła na miejsce i można było zacząć zabawę. Co znajdziemy w zestawie? Oprócz samego głośnika, kabel Micro USB - USB, jack-jack-stereo, mocowanie do kierownicy (albo sztycy) oraz instrukcję. Całość zapakowana w zgrabne przezroczyste opakowanie. Muszę się przyznać że nie jestem zwolennikiem słuchania muzyki podczas jazdy rowerem, podczas postoju też nie bardzo. Wolę to robić w bardziej kameralnej atmosferze i na zdecydowanie innym sprzęcie, ale… w tym gadżecie jest spory potencjał.
Samo urządzenie można opisać jako zaokrąglony prostokąt w gumopodobnej osłonce dostępnej w trzech kolorach - zielonym, niebieskim i czerwonym. Brakuje mi czarnego, a gdyby siateczka na głośnik była wykonana z aluminium to wyglądało by to lepiej. Z jednej strony mamy wszystkie potrzebne gniazda, po przeciwnej umieszczono diodę, od góry mamy trzy przyciski w tym włącznik, przełączanie funkcji diody (stałe lub migające) i przełącznik bluetootha. Na przodzie umieszczono sterowanie głośnością, przerzucanie utworów i szukanie stacji radiowej. Znajdziemy też mały otwór pod którym umieszczono mikrofon. Prosto, logicznie i wodoodpornie. Gabaryty są dość spore, ale w tym akurat przypadku to oczywiste, akumulator który może dawać z siebie energię przez 15h i zasilać inne urządzenia, musi swoje wymiary mieć. Dodam jeszcze że głośnik jest wodoodporny i nie straszny mu deszcz, jakby przyszło Wam wracać do domu podczas ulewy, czego oczywiście nie życzę…
Przechodząc do funkcjonalności…
Najbardziej przypadła mi do gustu funkcja Powerbanku, dzięki której możemy naładować oświetlenie, jeśli rozładował się akumulator, dookoła ciemno, a do domu daleko. Sprawdziłem działanie na kilku urządzeniach: Lampka Lezyne Mega Drive się naładowała, więc wszystkie mniejsze tym bardziej, iPhone też się ładuje, więc i kontakt ze światem będzie jeśli i ten akumulator padnie. Nie ładuje za to iPada. Trudno, naładujesz jego akumulator po dojechaniu do domu. Telefon i oświetlenie najważniejsze.
Ciekawie też działa jako głośnik Bluetooth, aczkolwiek w tym miejscu mam do pracy urządzenia uwagi. Sparowanie iPada z głośnikiem było banalnie proste i już po chwili mogłem się cieszyć muzyką na czymś głośniejszym. Test przeprowadziłem w biurze. Czy ten głośnik potrafi grać głośno? Dobrym testem jak zawsze jest test drzwi. Polega on na tym, że otwierasz drzwi swojego biura, odkręcasz na maksa, zapodajesz swoją ulubioną muzykę i liczysz czas po jakim zaczną się zamykać drzwi do innych pokojów. Tu nastąpiło to dość szybko. Oczywiście to nie będzie żaden hi-end, hi-fi czy choćby zwyczajne stereo, ale słuchać się tego zwyczajnie da. Na pewno jest lepiej od wbudowanych głośniczków laptopa, iPada iPhona oraz iPhonopodobnych kopiach. Jest głośno, jest czysto i chyba o to chodzi. Spinając nasze urządzenie przenośne z głośnikiem kablem nie ma żadnego problemu. Pojawia się on przy połączeniu bezprzewodowym. Jeśli urządzenia się widzą i są w odległości do ok 1,5m wszystko jest ok. Jednak jeśli odejdziesz z którym urządzeń dalej lub zasłonisz je sobą lub ścianą dźwięk się urwie. To spory mankament. Jednak jeśli masz swojego smartfona na biurku i głośnik gdzieś obok, wszystko działa jak należy. Urządzenie można także połączyć z telefonem poprzez NFC, jeśli telefon obsługuje tą funkcję.
Radio potrafi zapamiętać do 20 stacji, ale konia z rzędem temu, kto będzie miał cierpliwość tego dokonać według swoich preferencji. Urządzenie nie ma żadnego wyświetlacza, który informowałby jaką stację znaleźliśmy, więc wszystko robimy po omacku. Ja osobiście lubię Antyradio, ale zabrakło mi cierpliwości by tą stację znaleźć. Dodanie wyświetlacza znacząco by poprawiło komfort obsługi. Bez niego uważam że jest nieprzydatne.
Jako oświetlenie urządzenie Blaupunkta może pracować jako coś co pokazuje naszą pozycję na drodze, bo samej drogi nie oświetli. Może to w pewien sposób podnieść nasze bezpieczeństwo, ale żeby oświetlać sobie drogę proponuję coś do tego przeznaczonego. Przyda się też, żeby trafić kluczem do zamka, jeśli na klatce schodowej spaliła się żarówka.
Urządzenie może także działać jako zestaw głośnomówiący do telefonu. Niekoniecznie przyda się to nam podczas jazdy rowerem, ale już w samochodzie na pewno.
Ostatnią funkcją jest odtwarzanie plików MP3, z karty Micro SD lub poprzez USB. Obsługa jest banalnie prosta. Wystarczy włożyć kartę, głośnik ją przeskanuje i już po chwili można słuchać muzyki. Unikamy wtedy kabelków, a głośnik możemy ustawić tam gdzie nam to akurat pasuje, niekoniecznie w pobliżu telefonu.
Jak zatem oceniłbym to urządzenie. Pozytywnie. Jest to ciekawy sprzęt, który świetnie sprawdza się jako Powerbank i głośnik odtwarzający nasze ulubione utwory. Radio wymaga dopracowania, a już na pewno wyposażenia go w choćby najprostszy liniowy wyświetlacz. Jeśli uda Ci się złapać stację, która będzie prowadziła relację z wyścigu kolarskiego, możesz zrobić sobie przerwę i wraz ze znajomymi przeżywać emocje, bez konieczności szukania pubu albo szybkiego powrotu do domu. Poprawiłbym też zasięg Bluetootha - 1,5 m to trochę mało. Nie zmienia to jednak faktu, że ten gadżet może się przydać podczas wypraw, kiedy to będzie umilał nam czas, a w sytuacjach krytycznych pozwoli nam dotrzeć na miejsce ładując telefon i oświetlenie.
Dystrybutorem marki Blaupunkt w Polsce jest firma 2N Everpol.
Na koniec niespodzianka - Konkurs
Nagrodą jest opisywany głośnik Blaupunkt BTS10RD. Nagrodę rozlosujemy wśród uczestników, którzy poprawnie odpowiedzą na pytania.
1. Dystrybutorem jakich marek z działu elektroniki użytkowej jest firma 2N Everpol?
2. Czego symbolem jest marka Blaupunkt?
3. Z jakiego materiału wykonano obudowę kolumny głośnikowej Fat Lady firmy Morel.
Odpowiedzi umieszczamy w komentarzach pod artykułem. Jedna osoba może udzielić tylko raz kompletnej odpowiedzi. Edycja komentarzy niedozwolona. Konkurs trwa do 15.03.2015 do godziny 23.59. Nagrodę rozlosujemy wśród osób, które udzielą prawidłowych odpowiedzi na pytania konkursowe. Powodzenia.
komentarze