Rusza Cykloklasa Merida, czyli klasy kolarskie dla dziewczyn

3 marca o 12.00 w SP nr 1 w Rydułtowach odbędzie się konferencja inaugurująca działalność Cykloklasy Merida, czyli nowej odsłony profesjonalnych klas kolarskich dla dziewczyn. Patronami honorowymi przedsięwzięcia zostali czołowy polski kolarz Przemysław Niemiec, legenda MTB Gunn-Rita Dahle Flesjaa oraz kolarska mistrzyni Europy na torze i szosowa mistrzyni Polski Eugenia Bujak. Wychowawcą dziewczyn z Rydułtów jest Dariusz Skupień, pierwszy trener w karierze Bujak. Konferencję poprowadzi Adam Probosz, komentator Eurosportu.

– Cykloklasa Merida to pionierski projekt systemowego szkolenia dziewcząt w klasach sportowych o profilu kolarskim – mówi Dariusz Skupień, pomysłodawca projektu i wychowawca dziewczyn ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Rydułtowach. Jako jedyne w Polsce od dwóch lat już w podstawówce skupiają się one nie tylko na nauce, ale także na treningu kolarskim. Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu ich tytularnym sponsorem została Merida Polska, przedstawiciel jednej z czołowych marek rowerów na świecie. Dziewczyny zostały wyposażone w nowe rowery górskie i szosowe oraz nowe stroje kolarskie. – Miło mi, że Merida doceniła innowacyjność naszych działań. Dzięki zaoferowanej pomocy możemy prowadzić wszechstronne szkolenie dziewcząt w zakresie kolarstwa szosowego i MTB – podkreśla Dariusz Skupień. Firma planuje także organizację regularnych otwartych spotkań w SP nr 1 w Rydułtowach, podczas których młode zawodniczki będą mogły porozmawiać m.in. z tymi, którzy osiągnęli już w kolarstwie bardzo wiele. Znajdą się wśród nich patroni honorowi Cykloklasy Merida. Są nimi Przemysław Niemiec z Lampre-Merida (zwycięzca etapowy Vuelta a Espana i 6. kolarz Giro d’Italia 2013), Gunn-Rita Dahle Flesjaa z Multivan Merida Biking Teamu (mistrzyni olimpijska i 9-krotna mistrzyni świata w MTB) oraz Eugenia Bujak z BTC City Ljubljana (mistrzyni Europy w kolarstwie torowym, mistrzyni Polski w kolarstwie szosowym w wyścigu ze startu wspólnego i jeździe indywidualnej na czas). – Dariusz Skupień to mój pierwszy trener. Tak naprawdę to on nauczył mnie jeździć na rowerze. Nauczył mnie przede wszystkim spokoju, nigdy nie robiłam nic na siłę. Przez te wszystkie lata trenowałam odpowiednio do wieku, dzięki czemu wciąż się rozwijam – mówi Eugenia Bujak.

Sukces sportowy to nie wszystko

– Jeśli mogę motywować i zachęcać młode dziewczyny, żeby cieszyły się tym samym sportem, który ja kocham i dla którego żyję, to dla mnie zaszczyt, że mogę być patronką honorową Cykloklasy Merida – zaznacza Gunn-Rita Dahle Flesjaa, najbardziej utytułowana kobieta w historii kolarstwa górskiego, która będzie regularnie odpowiadała na pytania dziewczyn z Rydułtów i udzielała im rad. – Stanowienie dla innych wzoru daje mi taką samą radość jak codzienna praca, by znów zostać najlepszą zawodniczką MTB na świecie – dodaje. Także Przemysław Niemiec jest zadowolony z zaangażowania w kolarski rozwój młodych zawodniczek. – Cieszę się, że mogę być częścią tego projektu. Nawet jeśli nie każda z dziewczyn zostanie w przyszłości mistrzynią, wszystkie mogą rozwijać się lepiej dzięki przygodzie z rowerem. Szczególnie jeśli jest ona profesjonalnie przygotowana. Trzymam kciuki za dziewczyny, oby zawsze rower sprawiał im przyjemność – tłumaczy kolarz Lampre-Merida. – Gdy tylko mój kalendarz startowy na to pozwoli, chętnie spotkam się z dziewczynami i udzielę im kilku wskazówek, może uda nam się też wspólnie potrenować – dodaje.

– Nasi patroni honorowi to sportowcy, którzy dzięki sumiennej pracy osiągnęli sukces i stali się wzorem do naśladowania – uważa Dariusz Skupień. Wśród jego obecnych podopiecznych znajdują się zawodniczki, które już teraz należą do najlepszych w Polsce w swojej kategorii wiekowej, jednak nie tylko dążenie do największych sukcesów sportowych jest ideą przyświecającą jego pracy. – Głównym celem działalności Cykloklasy Merida jest promocja zdrowego stylu życia poprzez rozwijanie zainteresowań z zakresu jazdy na rowerze i rozwoju motorycznego w złotym wieku dziecka – zaznacza Skupień, który dotychczas przez 23 sezony rozwijał dwukołową pasję ok. tysiąca dzieci. – Uczymy też zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, nauczamy techniki i taktyki kolarskiej od podstawowych zasad, przez uczestnictwo w zawodach sportowych, aż po starty w zawodach rangi mistrzowskiej – dodaje. Wychowawcy w SP nr 1 w Rydułtowach kładą nacisk nie tylko na rozwój sportowy. Aby dziewczyny mogły uczęszczać do kolarskich klas, muszą wykazać się także dobrymi wynikami w nauce.

Mistrzowskie porady

Konferencja prasowa inaugurująca działalność Cykloklasy Merida odbędzie się 3 marca o 12.00 w SP nr 1 w Rydułtowach. Podczas konferencji prowadzonej przez Adama Probosza, komentatora Eurosportu, zostanie zaprezentowana idea Cykloklasy Merida oraz jej skład. Młode zawodniczki przedstawią próbkę swoich umiejętności, a także nowe modele rowerów, na których będą startować w sezonie 2015. Mimo zimowej aury dziewczyny są do sezonu dobrze przygotowane m.in. dzięki temu, że w ich szkole znajduje się specjalna sala treningowa wyposażona w cykloergometry i rolki treningowe. Treningi odbywają się pod okiem doświadczonego instruktora kolarstwa, który dostosowuje obciążenia do indywidualnych możliwości swych podopiecznych. – Radość dziewcząt z realizacji poszczególnych zadań oraz ich stałe rozwijanie zainteresowań związanych z rowerem daje mi wielką satysfakcję z pracy – mówi Dariusz Skupień. Jego zdaniem współpraca z gwiazdami kolarstwa może się przyczynić do jeszcze lepszych efektów szkolenia.

Kobiety stanowiące wzór dla dziewczyn z Rydułtów już teraz dzielą się z nimi wskazówkami. – Najważniejsze jest, abyście same garnęły się do treningu bez przymusu rodziców czy osób trzecich. Chciałabym, żeby treningi były prowadzone tak jak było to ze mną, czyli z pełnym zaangażowaniem, ale też odpowiednio do wieku, umiejętności i rozwoju dziewczyn – mówi Eugenia Bujak. Dodaje, że idea współpracy w SP nr 1 w Rydułtowach od razu przypadła jej do gustu. – To bardzo dobry pomysł i wielka pomoc dla rozwoju kolarstwa. Tym bardziej cieszy mnie, że chodzi o Meridę, to właśnie jej produkcji był mój pierwszy markowy rower – podkreśla. Także Gunn-Rita Dahle Flesjaa ma dla zawodniczek z Rydułtów kilka wskazówek. – Ustalcie sobie małe cele, jeśli chodzi o poprawę umiejętności technicznych, a także siłę i wydolność. Każda poprawa może być dla Was małym zwycięstwem. Osiąganie wielkich celów też jest w kolarstwie możliwe, ale trzeba do nich cierpliwości. Jeśli potraficie sobie wyobrazić siebie za 10 lat wciąż trenujące ciężko i oddane temu sportowi, możecie kiedyś osiągnąć wielkie rezultaty – radzi zawodniczka ekipy Multivan Merida. – Ćwiczcie każdego dnia choć trochę. Ważna powinna być dla Was różnorodność treningu, zabawa i znajomi, z którymi możecie wspólnie trenować – dodaje. O tym, jakie cele stawiają przed sobą młode zawodniczki z Rydułtów, będzie się można przekonać już 3 marca.


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 


komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl