5 sposobów jak właściwie dbać o odzież kolarską
Ubrania kolarskie wraz z upływem cyklozy stają się coraz droższe, aby nam służyły długo wymagają szczególnego traktowania. Oto 5 prostych zasad, o których zdarza się nam niejako "zapominać".
1. Nie zostawiaj mokrych ubrań w stosie.
Kiedy wracasz z treningu/przejażdżki, rzeczą normalną jest, że się spociłaś, a razem z Tobą Twoje ubrania. Jeśli nie planujesz wrzucić ich od razu do pralki, rozwieś je, aby ułatwić im wyschnięcie, to przeciwdziała pojawieniu się bakterii odpowiedzialnych za smrodek, który może zasmrodzić ciuszki.
2. Nie ubieraj ponownie (wciąż) brudnych ubrań
Wydaje się to być śmieszne a takie rozwiązanie (ubranie lekko zabrudzonych/przepoconych ubrań) przyjazne ekologii, jednak najlepiej dla Ciebie, Twojej skóry i ubrań będzie, gdy na kolejny trening przystąpisz w czystych ubraniach. Zapaszek, który nie został sprany poprzednim razem będzie się nasilał wraz z każdym kolejnym założeniem brudnej odzieży. Nie wskazane jest to zwłaszcza w spodenkach, gdzie bakterie mogą sobie urządzić ucztę nie tylko na władce ale i na Twojej skórze powodując różnego rodzaju wypryski czy otarcia.
3. Zawsze zamykaj zamek i zapinaj rzepy przed wrzuceniem do pralki
Wirująca odzież w pralce, zwłaszcza jej elementy takie jak zamki czy rzepy mogą spowodować zniszczenia innej odzieży. Chyba nie chcesz, żeby nowa bluzka czy spodenki miały zmechacenia już po pierwszym praniu? Dodatkowo, oprócz zapięcia zamków i rzep warto przewrócić ubrania na lewą stronę.
4. Delikatne pranie i suszenie
Ubrania kolarskie, w które inwestujesz swoje pieniądze należy też prać w odpowiednim programie i najczęściej bez użycia zmiękczaczy do tkanin. Najlepiej zapamiętać zalecenia producenta z metki i się do nich stosować. Lycra schnie szybciej niż bawełna, więc zupełnie nie ma potrzeby suszyć jej w pełnym słońcu.
5. Ubrania mimo wielu zabiegów wciąż śmierdzą?
Ostatnim ratunkiem mogą być profesjonalne detergenty, które pomogą usunąć zapaszek. Z metod "naturalnych" może pomóc ocet. Ale zanim go nałożysz na tkaninę, przeprowadź test na małym, niewidocznym kawałku materiału, aby upewnić się, że ocet/detergent nie przebarwi koloru.
Zastosowanie się do powyższych rad powinno pozwolić cieszyć się nam dłużej jakością ubrań, które przecież mają określone cele. Warto zachować metki, na których producent podaje informacje odnośnie prania, aby nie zniszczyć działania różnych filmów czy materiału.
komentarze