Andre Greipel królem Dąbrowy Górniczej

Na mecie w Dąbrowie Górniczej finiszował cały peleton, ale Niemiec, jeden z najszybszych zawodników świata, nie dał szans rywalom. Drugie miejsce na kresce zajął Allan Davis (Astana), który jednocześnie został liderem Klasyfikacji Generalnej SKANDIA. Trzeci był Wouter Weylandt (Quick-Step).

Na finiszu najwyżej z Polaków sklasyfikowany został Michał Gołaś (VacansOleil), który zajął 33. miejsce z czasem zwycięzcy. 46. był Jarosław Marycz (Saxo Bank), 48. Łukasz Bodnar, 56. Marek Rutkiewicz, 60. Błażej Janiaczyk (wszyscy Polska-BGŻ), 68. Maciej Paterski, 71. Sylwester Szmyd (obaj Liquigas-Doimo), 87. Mariusz Witecki, 88. Mateusz Taciak, 101. Jacek Morajko122. Tomasz Marczyński, 151. Bartłomiej Matysiak (wszyscy Polska-BGŻ), 174. Marcin Sapa (Lampre-Farnese Vini) i 175. Maciej Bodnar (Liquigas-Doimo).

Greipel na finiszu 2. etapu/Fot. Riccardo Scanferla/photors.net

Poniedziałkowy etap liczył 240 km i był najdłuższym odcinkiem w tym roku. Na trasie na kolarzy czekały trzy premie: dwie lotne FIAT oraz premia górska TAURON. Wszystkie jednak usytuowane były pod koniec odcinka.

Kilkanaście kilometrów po starcie 3. etapu 67. Tour de Pologne zaatakował Marcin Sapa (Lampre-Farnese Vini), a po chwili dołączyło do niego trzech zawodników: Bartłomiej Matysiak (Polska-BGŻ), Tom Stubbe (Omega Pharma-Lotto) oraz Gabriel Rasch (Cervelo Test Team). Ta czwórka uciekała przez prawie cały etap. Dopiero na rundach (3 x 5,6 km) w Dąbrowie Górniczej od ucieczki odpadło dwóch zawodników pozostawiając na czele Polaków - Sapę i Matysiaka. Ci dwa zostali doścignięci na 10 kilometrów do mety.

W klasyfikacji generalnej najwyżej z biało-czerwonych, 5. miejsce ze stratą 4 sekund do lidera, plasuje się Błażej Janiaczyk (Polska-BGŻ).

Ciekawą sytuację mamy w Klasyfikacji Najlepszego Górala TAURON, gdzie na trzech pierwszych miejscach znajdują się Polacy. Marcin Sapa i Łukasz Bodnar (Polska-BGŻ) mają na koncie po 3 punkty, a trzeci Matysiak 2 "oczka".

Allan Davis - lider 67. Tour de Pologne/Fot. Riccardo Scanferla/photors.net

W Klasyfikacji Najaktywniejszego Kolarza FIAT prowadzi także reprezentant Polski-BGŻ - Błażej Janiaczyk. Natomiast w Klasyfikacji Punktowej PLUS na czele znajduje się Allan Davis, który do tej pory zgromadził 37 punktów. Do kolejnego etapu w koszulce PLUSA wystartuje jednak Christopher Sutton (Team SKY), który zajmuje drugie miejsce. Davis pojedzie w ważniejszej, żółtej koszuli lidera.

We wtorek 3. Etap Tour de Pologne z Sosnowca do Katowic (122,1 km).