Przegląd oferty sumplementów diety Sponser - część 1 aminokwasy i napoje

Sponser Sport Food jest liderem rynku szwajcarskiego od ponad dwóch dekad, jeżeli chodzi o produkcję najwyższej jakości suplementów diety dla sportowców. Dzięki aktywnemu uczestnictwu w sporcie, współpracy z najlepszymi zawodnikami na świecie oraz szeroko zakrojonych badaniach naukowych, zdobyte doświadczenie pozwala na wprowadzenie nowych rewolucyjnych produktów. To wszystko również pozwala spełnić najwyższe standardy i wymagania.

Sponser Sport Food dzieli swoje produkty na trzy główne kategorie: POWER, ENERGY oraz FIT & WELL Dwie pierwsze kategorie są w miarę jasne, ale trzecia FIT&WELL ma pomóc w kontroli masy ciała, a także dostarczyć naszemu organizmowi naturalne mechanizmy obronne. Akurat ta kategoria nie jest skierowana tylko do grona sportowców, ukierunkowana jest na ludzi świadomych swoich aspektów zdrowotnych oraz sposobów radzenia sobie ze stresem.

Sponser Sport Food zapewnia maksymalne normy jakości i gwarantuje, że ich oferta nie zawiera substancji dopingujących oraz wszelkich zanieczyszczeń tego rodzaju. Jest to zapewnione dzięki następującym procedurom jakości:Surowce z certyfikatemSurowce są wolne od zanieczyszczeń, posiadają szwajcarski certyfikat BRC-Certifield producenta żywności.Działania związane z przechowywaniem, handlem oraz produkcją, nie podlegają żadnym aktywnym procesom farmakologicznym, dzięki czemu jest gwarancja, że surowce oraz produkty gotowe nie wchodzą w żadną reakcję z z substancjami, które mogłyby zagrażać naszemu zdrowiu. Certyfikowani partnerzySPONSER Sport Food współpracuje jedynie z zbadanymi partnerami przemysłowych, którzy posiadają również ISO lub GFSI - uznanymi certyfikatami. Te najwyższe standardy jakości dla przemysłu spożywczego gwarantują najwyższą jakość produktów.Ciągły monitoringSPONSER Sport Food i jego dostawcy są ciągle przedmiotem kontroli szwajcarskiej służby zdrowia. Na rynku Polskim głównym dystrybutorem jest AMP Polska.

Koniec dość długiego wstępu, czas przyjrzeć się ofercie szwajcarskiego producenta suplementów diety. Z racji tego iż oferta jest bardzo szeroka, my skupimy się głównie na produktach z przeznaczeniem do sportów wytrzymałościowych.
Każdy produkt jest opisany w skrócie, a cenę, skład, jak stosować dany suplement można zobaczyć po kliknięciu w obrazek.

Co na śniadanie? Ku mojemu zaskoczeniu Sponser ma w swojej ofercie energetyczne śniadanie oparte na owsiance

SPONSER POWER PORRIDGE ciepłe śniadanie dodające energii na cały dzień na bazie owsianki. Duża zawartość rozpuszczalnego błonnika (beta glukany) wolno uwalnia energię. Przyrządzane z chudym mlekiem lub wodą, Power Porridge stanowi ważny składnik zdrowego odżywiania się i zapobiega problemom z krążeniem.Beta-glukany, zawarte w owsie, tworzą połączenia z cholesterolem, co prowadzi do obniżenia jego poziomu w organizmie. Produkt zawiera dodatkowo specjalny VITARGO, opatentowany węglowodan pozyskiwany ze skrobi jęczmiennej, który ma o prawie 100 razy większą masę molekularną niż maltodekstryna. Daje to lepszą osmolarność i szybszą odbudowę glikogenu w mięśniach. Od siebie dodam, że próbowałem, jest smaczne oraz nie mamy po nim efektu, że coś nam ciąży na żołądku. Zdaje to egzamin podczas wyjazdów kiedy nie mamy zbytnio możliwości i czasu na przygotowanie czegoś pożywnego i szybkiego na śniadanie.

Obiadu i kolacji jeszcze nie wymyślili więc przejdę do podstawowych suplementów diety jakie mają w swojej ofercie.

BCAA i Glutamina

Oba te aminokwasy występują zarówno w tabletkach jak i w proszku. Jeżeli chodzi o BCAA to mi osobiście bardziej przypadło do gustu w formie tabletek.

SPONSER BCAA 
Tabletki zawierające aminokwasy rozgałęzione (BCAA) Leucynę, Walinę i Izoleucynę o optymalnym składzie 2:1:1. W przeciwieństwie do zwykłych aminokwasów BCAA są przyswajane bezpośrednio przez mięśnie. Służą one organizmowi jako paliwo wykorzystywane podczas wysiłku fizycznego. Przy niewystarczającym ich występowaniu w organizmie, organizm korzysta ze ich zasobów zgromadzonych w komórkach mięśni, które składają się z 35% z BCAA.

Dla odmiany glutaminę preferuję w postaci proszku, szczególnie po treningu jak robię Shake'a regeneracyjnego można dodać zalecaną ilość. Wystarcza na bardzo długo.

Czysta glutamina SPONSER L-GLUTAMINE 100% PURE

61% zawartość glutaminy, aminokwasu, który najczęściej występuje w organizmie w wolnej formie. Zasadniczo komórki mięśni są w stanie same produkować glutaminę. W czasie wysiłku fizycznego produkcja glutaminy może być spowolniona i jej straty należy uzupełnić suplementem. Z tego powodu należy ona do drugorzędnych składników odżywczych.

Coś do bidonu...
Sponser zadbał o to, żeby było w czym wybierać wybierając się na trening czy zawody Do dyspozycji mamy:

Isotonic – występuje w 4 smakach: czerwona pomarańcza, brzoskwinia, owoce cytrusowe, mix owocowy. Próbowałem każdego smaku i każdy mi odpowiada, ale wiadomo różne są gusta. A co pisze producent?Profesjonalny, izotoniczny napój gaszący pragnienie z ważnymi dla organizmu minerałami, elektrolitami i witaminami. Połączenie różnych typów cukrów między innymi izomaltulozy (glukoza + fruktoza) i trehalozy (glukoza + glukoza) poprawia wykorzystanie energii o 20-50% w porównaniu z innymi markami napoi energetyzujących (Jentiens et al, Med Sci Sports Exerc, 2004). Napój Sponser Isotonic dostarcza w szybki sposób płyny, składniki mineralne i witaminy do organizmu. Można go pić podczas i po wysiłku fizycznym

Sponser Competition – tutaj mamy do wyboru również 4 odmiany: pomarańcza, cytryna, malina i neturalny. Dwóch ostatnich nie polecam, chyba że ktoś lubi mdły smak w bidonie (malina), a neturalny moim zdanie jedynie do wymieszania z jakimś innym napojem, sam nie najlepiej smakuje... 

COMPETITION jest napojem dla sportowców dającym dużo energii dodatkowo wzbogacony w elektrolity. Dzięki połączeniu wielu składników, neutralnego pH i braku smaku w wersji natural napój ten ma przeznaczenie do użytku przy wysokiej koncentracji.8 różnych rodzajów węglowodanów umożliwia organizmowi absorbowanie składników poprzez różne systemy. Dzięki temu organizm może lepiej zużywać energię pochodzącą z dostarczonych węglowodanów jak i chronić swoje własne rezerwy glikogenu.Połączenie różnych rodzajów cukrów daje wolniejszy i ciągły dopływ energii oraz zwiększa jej wykorzystanie o około 20-50% w porównaniu z innymi cukrami.

Coś na dłuższe treningi, (powyżej 2h) Sponser Long Energy: tutaj mamy do wyboru trzy smaki: owoce cytrusowe, mix owoców i truskawka, dwa pierwsze próbowałem i oba są bardzo dobre.

LONG ENERGY – COMPETITION FORMULA jest profesjonalnym napojem dla sportowców z najwyższej pułki. Charakteryzuje się wysoką (5%) zawartością białka w formie peptydów i aminokwasów, co powoduje szybką regeneracje mięśni. 1038 mg glutaminy (na 100 g) jest wykorzystywane przez organizm jako źródło energii dla systemu immunologicznego podczas gdy 1250 mg aminokwasów kodowanych posiadających łańcuch boczny (BCAA) opóźnia zmęczenie. Napój Long Energy jest lekko aromatyzowany, posiada neutralne pH co sprawia, że jest bardzo dobrze przyswajalny. Idealny przy wielogodzinnych aktywnościach fizycznych lub przy problemach z przyswajaniem.W linii produktów Competition nowy napój Long Energy składa się z różnorodnych rodzajów węglowodanów. Połączenie różnych cukrów podnosi zużytkowanie energii o 20-50% i poprawia przyswajalność produktu przez organizm. Vitargo jako główny węglowodan posiada masę molekularną o około 100 razy większą niż maltodekstryna co daje o około 70% szybsze tworzenie się glikogenu w mięśniach.


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 


komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl