LOTTO Poland Bike Marathon: rowerowa fala przeszła przez Otwock

Frekwencja ponownie dopisała. Na starcie III etapu tegorocznego cyklu LOTTO Poland Bike Marathon, organizowanego przez Grzegorza Wajsa, stanęło około 700 amatorów jazdy na rowerach górskich. Kolarskie Miasteczko ze startem i metą wyścigów znajdowało się na stadionie klubu OKS Start Otwock, a finisze na bieżni przypominały niezapomniane Wyścigi Pokoju sprzed lat.

1

Trasa prowadziła szlakami i duktami leśnymi Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Teren jak na Mazowsze dość pagórkowaty i mocno pofałdowany. Wielkie wydmy porośnięte sosnowymi borami, ukształtowane przez naturę przed tysiącami lat, do tego podmokłe torfowiska, stanowiły nie lada wyzwanie nawet dla bardzo wymagających miłośników ścigania się na rowerach górskich.

Na najdłuższej trasie MAX (61 km) niemal od samego początku tempo dyktowała trójka uciekinierów. Po pasjonującym finiszu zwyciężył Mariusz Kozak (MTB Team RMF FM). Na drugim miejscu uplasował się Paweł Baranek (Airbike Rocky Mountain), a na trzecim Radosław Rękawek (Kross Racing Team). O trudności trasy w Otwocku świadczy fakt, że najlepsi na pokonanie dystansu MAX potrzebowali prawie dwóch godzin i 22 minut. Wśród kobiet zdecydowanie najszybsza okazała się Krystyna Żyżyńska (Mybike), przed Izabelą Pazyną (Komobike Scott) i Olgą Bakanowską (Wkręceni Racing Team).

7

Dystans MINI (27 km) należał do Patryka Białka (SK Bank Team). Za zwycięzcą ubiegłorocznej klasyfikacji Omnium Poland Bike finiszowali Kamil Kuszmider (AGR Płońsk) i Paweł Pięta (Orbea Racing Team). W gronie kobiet triumfowała Sława Staszczak z Kwiatkówka, przed Magdaleną Chmielewską (Warszawski Klub Kolarski) i Ewą Dudą (Świat Rowerów Raleigh Team).

Na trasie FAN (5,5 km) uczniowie i uczennice szkół podstawowych ścigali się w otwartych mistrzostwach Otwocka w kolarstwie górskim. Wśród chłopców zwyciężył Jakub Kasperek (MayDay Team Lublin), przed Mateuszem Jakubiukiem z Międzyrzeca Podlaskiego i Sebastianem Żurkiem (MayDay Team Lublin). Rywalizację dziewcząt wygrała Angelika Skłodowska (BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki), wyprzedzając Julię Szymańską (BSA Pro Tour) i Maję Płończyk (Oriflame Cycling Team). Swoje wyścigi mieli też najmłodsi. W Mini Crossie na bieżni stadionu OKS Start Otwock jeździły dzieci w wieku 2-4 i 5-6 lat.

W rywalizacji drużynowej w Otwocku triumfował TRW Cloudware Team, przed Mybike i Airbike. Klasyfikację rodzinną wygrali Wachnikowie, przed Petryszynami i Marcinkiewiczami. W punktacji Omnium Poland Bike nowymi liderami zostali Kamil Kuszmider (AGR Płońsk) i Sława Staszczak z Kwiatkówka.

III etap LOTTO Poland Bike Marathon 2014 został zorganizowany we współpracy z Urzędem Miasta Otwocka i klubem OKS Start Otwock, a uczestników zawodów dopingowali i nagradzali podczas dekoracji prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak i jego zastępca Artur Brodowski.

6

Kolejne kolarskie emocje już w niedzielę, 11 maja w warszawskim Rembertowie, debiutującym na mapie Poland Bike. Tam odbędzie się IV etap LOTTO Poland Bike Marathon 2014. Start i meta wyścigów na terenie Akademii Obrony Narodowej – Park Militarny Rembertów.