Mistrzostwa Polski w four cross (4X) 2013

mp4x-2013-00 (Large)

Rywalizacja w four crossie, jednej z odmian kolarstwa górskiego, jest niezwykle widowiskowa i atrakcyjna dla kibiców. Zawodnicy startują tutaj czwórkami i pokonują bandy, skocznie oraz specjalne sekcje zbudowane na specjalnym torze. Ten zlokalizowany na Słonecznej Polanie w Szczawnie-Zdrój stwarza świetne warunki zarówno do trenowania tej dyscypliny sportu jak i do oglądania zmagań kolarzy – w maju tego roku rozgrywane były tu wieczorem przy sztucznym oświetleniu zawody z cyklu 4X Festina Night Race w ramach 4X ProTour, gdzie na starcie można było zobaczyć czołowych zawodników tej dyscypliny z całego świata.

szczawno-sloneczna-polana-2013

Zawody na Słonecznej Polanie miały jednego wyraźnego faworyta, 18-letni Gustaw Dądela startował zarówno w kategorii junior, gdzie nie miał sobie równych, ale także w kategorii OPEN, gdzie uległ tylko 2 zawodnikom (Robert Kulesza i Piotr Paradowski). Bez wątpienia ten zawodnik ma talent, oby miał on szansę na rozwój w przyszłości.

Ciekawie prezentowała się walka o tytuł Mistrza Polski w kategorii OPEN mężczyźni, gdzie sensacyjnie zwyciężył Robert Kulesza, pokonując wielokrotnego zwycięzcę wyścigów 4X Piotra Paradowskiego. Trzeci dojechał junior, Gustaw Dądela. Wszyscy z klubu MTB Wieża Anna Szczawno Zdrój.

mp4x-2013-podium-open-men (Large)

W kategorii junior wygrał wspominany już Gustaw Dądela przed Patrykiem Zawadzkim i Markiem Trusiewiczem. Wszyscy zawodnicy z klubu MTB Wieża Anna Szczawno Zdrój.

mp4x-2013-podium-junior (Large)

Rywalizacja pań przebiegała niestety na dużo niższym poziomie sportowym, mimo wszystko tytuł Mistrzyni Polski zdobyła Natalia Piwowarczyk z UNIQA LKKG BGŻ Lublin. Druga była zawodniczka LKKS Górnik Wałbrzych Justyna Kwiecińska, a trzecia 16-letnia zawodniczka KKW Jama Wałbrzych – Patrycja Piotrowska, która startuje także w zawodach cross-country (XC)!

mp4x-2013-podium-open-kob (Large)

Impreza przeprowadzona została przez Klub Kolarstwa Gorskiego MTB Wieża Anna – Szczawno Zdrój, miała zapewnioną przyzwoitą oprawę medialną (Red Bull), a na torze zmagania o tytuł Mistrza Polski obserwowała spora grupa kibiców. Jeden z sędziów PZKol tak podsumował imprezę: „No takie mistrzostwa to ja rozumiem, 4 godziny i po imprezie”.

Niestety 4X w Polsce nie ma się zbyt dobrze - podczas rozgrywanych w sobotę Mistrzostw Polski w 4X na starcie stanęło raptem 17 zawodników i 5 zawodniczek… Podobnie to wygląda także w przypadku innych dyscyplin „grawitacyjnych” – odmian kolarstwa górskiego. Szansą na odrodzenie jest BMX Supercross, które od 2008 roku jest dyscypliną olimpijską, a w Polsce próbuje się od tego roku stworzyć kadrę narodową.