Mistrzostwa Polski w four cross (4X) 2013

mp4x-2013-00 (Large)

Rywalizacja w four crossie, jednej z odmian kolarstwa górskiego, jest niezwykle widowiskowa i atrakcyjna dla kibiców. Zawodnicy startują tutaj czwórkami i pokonują bandy, skocznie oraz specjalne sekcje zbudowane na specjalnym torze. Ten zlokalizowany na Słonecznej Polanie w Szczawnie-Zdrój stwarza świetne warunki zarówno do trenowania tej dyscypliny sportu jak i do oglądania zmagań kolarzy – w maju tego roku rozgrywane były tu wieczorem przy sztucznym oświetleniu zawody z cyklu 4X Festina Night Race w ramach 4X ProTour, gdzie na starcie można było zobaczyć czołowych zawodników tej dyscypliny z całego świata.

szczawno-sloneczna-polana-2013

Zawody na Słonecznej Polanie miały jednego wyraźnego faworyta, 18-letni Gustaw Dądela startował zarówno w kategorii junior, gdzie nie miał sobie równych, ale także w kategorii OPEN, gdzie uległ tylko 2 zawodnikom (Robert Kulesza i Piotr Paradowski). Bez wątpienia ten zawodnik ma talent, oby miał on szansę na rozwój w przyszłości.

Ciekawie prezentowała się walka o tytuł Mistrza Polski w kategorii OPEN mężczyźni, gdzie sensacyjnie zwyciężył Robert Kulesza, pokonując wielokrotnego zwycięzcę wyścigów 4X Piotra Paradowskiego. Trzeci dojechał junior, Gustaw Dądela. Wszyscy z klubu MTB Wieża Anna Szczawno Zdrój.

mp4x-2013-podium-open-men (Large)

W kategorii junior wygrał wspominany już Gustaw Dądela przed Patrykiem Zawadzkim i Markiem Trusiewiczem. Wszyscy zawodnicy z klubu MTB Wieża Anna Szczawno Zdrój.

mp4x-2013-podium-junior (Large)

Rywalizacja pań przebiegała niestety na dużo niższym poziomie sportowym, mimo wszystko tytuł Mistrzyni Polski zdobyła Natalia Piwowarczyk z UNIQA LKKG BGŻ Lublin. Druga była zawodniczka LKKS Górnik Wałbrzych Justyna Kwiecińska, a trzecia 16-letnia zawodniczka KKW Jama Wałbrzych – Patrycja Piotrowska, która startuje także w zawodach cross-country (XC)!

mp4x-2013-podium-open-kob (Large)

Impreza przeprowadzona została przez Klub Kolarstwa Gorskiego MTB Wieża Anna – Szczawno Zdrój, miała zapewnioną przyzwoitą oprawę medialną (Red Bull), a na torze zmagania o tytuł Mistrza Polski obserwowała spora grupa kibiców. Jeden z sędziów PZKol tak podsumował imprezę: „No takie mistrzostwa to ja rozumiem, 4 godziny i po imprezie”.

Niestety 4X w Polsce nie ma się zbyt dobrze - podczas rozgrywanych w sobotę Mistrzostw Polski w 4X na starcie stanęło raptem 17 zawodników i 5 zawodniczek… Podobnie to wygląda także w przypadku innych dyscyplin „grawitacyjnych” – odmian kolarstwa górskiego. Szansą na odrodzenie jest BMX Supercross, które od 2008 roku jest dyscypliną olimpijską, a w Polsce próbuje się od tego roku stworzyć kadrę narodową.

Mistrzostwa Polski 4X 2013 Szczawno-Zdrój wyniki

kat. OPEN kobiety
1. Natalia Piwowarczyk (UNIQA LKKG BGŻ Lublin)
2. Justyna Kwiecińska (LKKS Górnik Wałbrzych)
3. Patrycja Piotrowska (KKW Jama Wałbrzych)

kat. junior
1. Gustaw Dądela (KS MTB Wieża Anna Szczawno Zdrój)
2. Patryk Zawadzki (KS MTB Wieża Anna Szczawno Zdrój)
3. Marek Trusiewicz (KS MTB Wieża Anna Szczawno Zdrój)

kat. OPEN mężczyźni
1. Robert Kulesza (KS MTB Wieża Anna Szczawno Zdrój)
2. Piotra Paradowski (KS MTB Wieża Anna Szczawno Zdrój)
3. Gustaw Dądela (KS MTB Wieża Anna Szczawno Zdrój)

pełne wyniki http://www.pzkol.pl/img/25/Wyniki_MP_4X_Szczawno_13.07.2013.pdf


komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

GalerieWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl